Jak informuje ministerstwo, opublikowane 2 sierpnia wytyczne mają na celu bezpieczną oraz higieniczną organizację zajęć w czasie epidemii. Dotyczą one przede wszystkim dezynfekcji, higieny, zachowania dystansu społecznego oraz stosowania maseczek ochronnych. Jak więc będzie wyglądał nowy rok szkolny w dobie koronawirusa?
Przede wszystkim na lekcje będą mogli uczęszczać jedynie uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej nieobjęci kwarantanną czy izolacją domową.
Rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa zaczynają się już w drodze do szkoły
Z wytycznych ministerstwa wynika, że o ile to możliwe, należy maksymalnie ograniczyć korzystanie z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych oraz środków transportu indywidualnego, jak rower czy hulajnoga. Do budynku szkoły będzie mógł wejść tylko jeden z rodziców odprowadzający dziecko, będzie on też zobowiązany do zachowania dystansu społecznego.
Nie obejdzie się również bez maseczek
Ministerstwo rekomenduje stosowanie maseczek ochronnych w przestrzeni wspólnej, szczególnie przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Obowiązek zapewnienia środków bezpieczeństwa spadnie na rodziców.
Uczniowie z objawami będą izolowani?
Zgodnie z rekomendacjami ministerstwa, uczniowie, u których pracownicy zaobserwują objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, powinni zostać odizolowani w odrębnym pomieszczeniu lub miejscu zapewniającym zachowanie min. 2 metrów odległości od innych osób. W takim przypadku pracownicy szkoły będą mieli obowiązek poinformować rodziców o konieczności pilnego odebrania ucznia z placówki.
Indywidualny harmonogram dla każdej klasy
W wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki możemy przeczytać, że szkoły powinny w miarę możliwości stworzyć indywidualne harmonogramy dla poszczególnych klas. Powinny one uwzględniać godziny przychodzenia i wychodzenia z placówki, korzystanie z przerw, a nawet stołówki szkolnej. Każda grupa powinna przebywać w stałej, wyznaczonej wcześniej sali, w której zajęcia prowadzić będą ci sami nauczyciele (niemający kontaktu z innymi grupami).Zalecenia dotyczą także spożywania posiłków. Te powinny odbywać się w tych samych grupach co zajęcia lekcyjne. Co więcej, stoliki należy oddalić od siebie na odległość co najmniej 1,5 metra. Jeśli w szkole nie będzie takiej możliwości, posiłki powinny odbywać się w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa.
Uczniowie będą mogli liczyć na wsparcie psychologa
Ministerstwo zaznacza też, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej, koniecznością jest wprowadzenie zajęć wspierających kondycję psychiczną.
- Należy je prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań" – czytamy w wytycznych.
Szkoły, jak i rodzice mają niecały miesiąc, by przygotować się do zaproponowanych przez MEiN rekomendacji. Zaczną one obowiązywać już 1 września.
Komentarze (0)