Reklama

Reklama

To był burzliwy rok rządów kobiecej ręki za sterami PGE GiEK. Zwolnienia, protesty i pożar w elektrowni

Opublikowano: śr, 7 lip 2021 10:23
Autor:

To był burzliwy rok rządów kobiecej ręki za sterami PGE GiEK. Zwolnienia, protesty i pożar w elektrowni - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Wioletta Czemiel-Grzybowska została odwołana ze stanowiska prezesa PGE GiEK. Kilkanaście miesięcy prezesury pierwszej w historii kobiety, kierującej olbrzymim koncernem, było niezwykle... burzliwe. Przypominamy, jak wyglądały jej rządy przy ulicy Węglowej.

Reklama

Nominacja dla Wioletty Czemiel-Grzybowskiej na prezesa koncernu PGE GiEK była sporym zaskoczeniem dla środowiska górniczo-energetycznego w Bełchatowie. Kolejny raz na to stanowisko wybrano osobę z zewnątrz. Jednak znacznie większą niespodzianką było to, że po raz pierwszy w historii olbrzymią spółką miała zarządzać kobieta, a na dodatek zupełnie wcześniej niezwiązana z energetyką. Szefowa koncernu, przez kilkanaście lat kariery zawodowej, doświadczenie zdobywała bowiem głównie… w gazownictwie. Zanim została prezesem koncernu przy ulicy Węglowej w Bełchatowie, zasiadała w zarządzie Polskiej Spółki Gazownictwa, a wcześniej była m.in. dyrektorem Oddziału Zakładu Gazowniczego w Warszawie.

Swoje rządy w Bełchatowie rozpoczęła z „wysokiego C”... zwolnieniami w koncernie. Pracę straciło m.in. wiele osób na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych. Ofiarą nowych porządków w spółce była m.in. była wiceprezydent Bełchatowa – Agnieszka Wysocka, która piastowała funkcję dyrektora ds. komunikacji. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. Nowa prezes PGE GiEK i kadrowe tsunami. Pracę stracili dyrektorzy i kilkudziesięciu pracowników.

Zwolnienia w spółce odbiły się szerokim echem wśród pracowników. Sprawy nie zamierzały zostawić w ten sposób związki zawodowe, które zarzucały nowej prezes łamanie kodeksu pracy. Jak twierdzili, w wielu przypadkach rozwiązywano umowę z pracownikami bez konsultacji ze związkami zawodowymi. W sytuacji, gdy zwalniana osoba należy do związków, pracodawca taki wymóg musiał spełnić. O sprawie zawiadomiono Państwową Inspekcję Pracy. Ta uznała, że w koncernie faktycznie doszło do nieprawidłowości.

Według inspektorów, spółka przeprowadzając zwolnienia, musiała powiadomić o przyczynie rozwiązania umowy i pracodawca nie dopełnił tego obowiązku. Dlatego zawnioskowano o nałożenie kar finansowych osób odpowiedzialnych w tym m.in. dla prezes PGE GiEK, która nie zgodziła się z decyzją inspektora PIP. Koncern wystąpił o rozstrzygnięcie w tej sprawie do sądu, który przyznał jednak rację inspekcji pracy. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. Prezes PGE GiEK ukarana przez bełchatowski sąd. Czy szefowa koncernu zapłaci?

Kilkanaście miesięcy za sterami PGE GiEK w przypadku Wioletty Czemiel-Grzybowskiej z pewnością to nie był też czas dobrych relacji z załogą kopalni i elektrowni. Latem 2020 roku kilkukrotnie odbyły się protesty pod siedzibą koncernu przy ulicy Węglowej. Związki zawodowe domagały się zdecydowanych działań w sprawie budowy odkrywki Złoczew, a także protestowały przeciwko wydzieleniu tzw. aktywów węglowych z PGE i planowanej restrukturyzacji. Podczas jednego z protestów górnicy i energetycy bezskutecznie domagali się, aby prezes wyszła im na spotkanie. W odpowiedzi przekazano jednemu z wiceprezesów… pampersy dla szefowej spółki. Związkowcy wyjaśniali, że w ten sposób chcieli dać do zrozumienia , że prezes unika spotkania z pracownikami ze strachu, stąd... paczka pieluch. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Związkowcy przekazali ''prezent'' dla pani prezes, wielu za taki podarunek mogłoby się obrazić...

Trzeba przyznać, że odwołanej prezes PGE GiEK przyszło rządzić w niełatwych czasach, bo cały 2020 rok upłynął pod znakiem przygotowań do planowanej transformacji w energetyce. Kolejne ogłaszane strategie i plany nie pozostawiały bowiem złudzeń pracownikom kopalni i elektrowni, że w najbliższych latach zakłady czeka restrukturyzacja. Związkowcy zarzucali kieronictwu spółki, że ta unika dialogu i rozmów o przyszłosci, a atmosfera w kopalni i elektrowni robiła się coraz gęstsza. Związkowcy przeprowadzili nawet referendum strajkowe, w którym załoga opowiedziała się za strajkiem. Do protestów jednak ostatecznie nie doszło.

Z pewnością relacji pomiędzy szefową spółki i załogą nie poprawiały kolejne doniesienia w sprawie Złoczewa. Górnicy i energetycy od wielu lat byli karmieni przez polityków PiS obietnicami o nowej odkrywce, która przedłużyłaby działanie bełchatowskiego kompleksu. Ostatecznie władze PGE stwierdziły, że budowa nowej kopalni byłaby „nieopłacalna”, a złoczewski projekt pozostanie w „rezerwie energetycznej”.

Ostatni miesiąc rządów prezes PGE GiEK to cała lista wydarzeń, które sprawiły, że o bełchatowskiej elektrowni zrobiło się głośno w całej Polsce. I niestety nie były to… dobre wiadomości. Najpierw doszło do bezprecedensowego wyłączenia 10 z 11 działających bloków w bełchatowskiej elektrowni za sprawą awarii rozdzielni w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Pracownicy elektrowni w ciągu kilkudziesięciu godzin przywrócili bloki do działania, ale brak prądu z elektrowni, odpowiadającej za 20 proc. krajowej produkcji, był tak mocno odczuwalny w systemie, że trzeba było dokupywać energię z zagranicy i uruchomić rezerwy w innych krajowych elektrowniach.

Minęło kilka dni, a bełchatowska elektrownia znów znalazła się na czołówkach serwisów informacyjnych w całym kraju. W układzie nawęglania bloku 858 MW doszło do pożaru taśmociągu. Z ogniem przez ponad 9 godzin walczyły aż 23 jednostki strażaków. Niestety trzeba było wyłączyć na kilkanaście dni blok „czternasty”. Jednostka została uruchomiona, ale zniszczenia były tak duże, że odbudowa wszystkich elementów nawęglania i odzyskanie pełnej mocy będzie możliwe dopiero po 31 października. O przyczyny pożaru szefową PGE GiEK dopytywano podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów. Stwierdziła wówczas, że winę za pożar ponoszą pracownicy, którzy zostali zwolnieni dyscyplinarnie. Więcej na ten temat w artykule pt. Poleciały głowy za pożar w bełchatowskiej elektrowni. Prezes PGE GiEK na komisji sejmowej.

W kopalni i elektrowni pojawiły się głosy, że to właśnie ostatnie zdarzenia przechyliły szalę i szefowa spółki musiała ustąpić. Trudno jednak w tej chwili rozstrzygać, ile w tym było winy samej prezes. Z jednej strony jako szefowa koncernu jest odpowiedzialna za to co się dzieje w zakładach. Z drugiej wskazuje się na zaniechania i błędy ze strony pracowników elektrowni. Ostatecznie o tym, jakie były przyczyny pożaru i dokładnie kto ponosi winę, ma rozstrzygnąć specjalnie powołana komisja, która jeszcze nie przedstawiła końcowych wniosków.  

W kręgach bliskich PGE są jednak pewni, że z prezesowskiego fotela Wiolettę Czemiel-Grzybowską zrzucił nie pożar, wyłączenie bloków czy też polsko-czeski spór o Turów, a… rozgrywki polityczne i konflikt z posłanką PiS z Bełchatowa – Małgorzatą Janowską. Na korytarzach gmachu przy Węglowej wszyscy niemal wiedzieli o ich wzajemnej niechęci. Parlamentarzystka miała w przeszłości kilkukrotnie domagać się ustąpienia Czemiel-Grzybowskiej. Co ciekawe, odwołanie prezes PGE GiEK zbiegło się w czasie z małym „trzęsieniem ziemi” w Prawie i Sprawiedliwości. Z klubu odeszło trójka posłów – w tym posłanka z Bełchatowa. Arytmetyka sejmowa nie pozostawiała złudzeń. PiS stracił większość w Sejmie. Nieoficjalnie mówi się, że kierownictwo partii z Nowogrodzkiej postanowiło załagodzić konflikt z posłanką, odwołując szefową energetycznego koncernu.

Rada Nadzorcza PGE GiEK już ogłosiła konkurs na nowego prezesa. Jego nazwisko poznamy prawdopodobnie w połowie lipca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (59)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  piotrkowski potworek

  a cieć biada spakowany ? może niech dokona rytualnego samop0dpierd0lenia i wróci do stałych zajęć - pranie brudnych damskich gaci, szoferowanie

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  BG

  Tylko w BG został jeszcze jeden mobber do wywalenia. Kto się weźmie za tego ciepłego padalca.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Jaki promotor (na rowerku) taki ......

   co ty chcesz o syna pszczelarza, nikt, powiem to jeszcze raz NIK w tej firmie nie wypierdział w fotelu takiej dziury jak ON !!!

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  MONIKA

  Cześć mam na imię Monika , jestem bardzo nieśmiała i trochę mi głupio ,że piszę takie ogłoszenie ale postanowiłam ,że może w taki sposób znajdę Pana który mnie zaspokoi .Jestem totalną amatorką ale chciałabym sie z kimś zabawiać ,chciałabym wziąć facetowi do ust.. zobaczyć jak to jest.. chciałabym żeby facet mnie ostro pieścił. . Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwiedź mój profil a napewno się dogadamy. Numer telefonu i moje prywatne zdjęcia wrzuciłam na swój profil tutaj- panieonline.pl/monika69

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   :) :) :) :)

   Wal jak w dym do rybnickiego lalusia pogryzionego przez pszczoły. On o ciebie zadba.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Antek

  No i już wiadomo kto będzie nowym prezesem :)

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Andrzej

  A co sądzicie o wyborze Prezesa GiEK S.A.?

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -5

  Jola

  W dniu odwołania szampanów zabrakło w EBE, a korki strzelały jak w sylwestra. Brawo Janowska, pogonilaś Krystynę i dobrze. Wielu ludziom życie zniszczyła.

  • 3 miesiące temu | ocena +8 / -1

   Kris

   Tylko obok w mieście żałoba była, no i w tym drugim przed Konstantynowem

 • 3 miesiące temu | ocena +18 / -0

  wyborca

  Całe zło zaczęło się od momentu powołania ministra Sasina a dalej zmiana prezesa w PGE. Myślę, że jeśli tu nie będzie zmiany to rządzący na pewno zdają sobie sprawę, iż koniec jest bliski. Jak można było tak zaniedbać Turów i co nie ma winnych. Czy premier tego nie widzi. Pani Prezes dostanie odprawę i wyjdzie na swoje.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Chrum chrum, chlip chlip z koryta

  Już młode chłopaczki z warszawki się rozpychają a co tam każdemu można się ubogacić

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -3

  Bełchatowianin

  Z praktyki wiemy, ze nie narzekaj na prezesa swego bo możesz mieć gorszego. Żeby się nie okazało ze zmiana pociągnie Belchatow na sam dołek politycznej rozgrywki wobec której ucierpi lokalne społeczeństwo

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Antek🤪

  Kolejne pisowskia 🐷 się uwlasciła. Do końca kadencji tego sejmu ile jeszcze odpraw wypłaca? Taka lepsza zmiana . Zwykła obłuda. ***** ***!!!!

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Cywilny

  A ile spraw cywilnych mają co niektórzy...

 • 3 miesiące temu | ocena +18 / -2

  Won z EBE

  No to przydupasy piotrkowskiego stworka pewnie już maja pełne gacie. Wszak zatrudniała jak leci jego ulotkarzy. To przecież jej przyjaciel.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -12

  inż zalogowany

  Czytając te komentarze dochodzę do wniosku, że jeszcze za mało kretynów zwolniła była Prezes.

  • 3 miesiące temu | ocena +16 / -2

   Ciec biada

   Jaka pani. Zwykła zakompleksiona niekompetentna dziołcha z Podlasia. Zero pojecia o zarządzaniu zero kompetencji zwykle zero

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -1

  Bumcykcyk

  Bardzo ta kobieta niesympatyczna z twarzy! Ciekawym gdzie teraz pójdzie rozpieprzać firmę?

 • 3 miesiące temu | ocena +23 / -0

  Ja

  Jeszcze trzeba zwolnić koleżaneczkami, kuzyneczki i inne znawczynie pani byłej na szczescie prezes.!!! Burdel w betransie, burdel w zakupach, burdel na ekektrowni…… trza się wziąć za tych uczonych nieudaczniakow

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Fakt

  ŚWIRUSKA

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -4

  Nepotyzm

  A tych nieudaczników od pieluchy to już wywalaja w ramach akcji kaczora, np łyska czy dyche?

 • 3 miesiące temu | ocena +32 / -2

  rox

  A co z dyrektorką elektrowni? Ona ma nie mniej za uszami.

 • 3 miesiące temu | ocena +30 / -1

  Teraz lepiej

  Ten artykuł warto by było uzupełnić o informacje, ile spraw przegrała ze zwolnionymi pracownikami, z iloma poszła na ugodę i ile te przemyślane decyzje kosztowało spółkę. Dziękujemy za wysokie odszkodowania :)

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -1

  W koncu może troszku z kim pogadać bedzie z kim..

 • 3 miesiące temu | ocena +19 / -3

  Darek

  W artykule pisze że Prezeska miała konflikt z posłanką tylko o co ? Może Prezeska nie chciała zatrudniać ludzi pani poseł i stąd ten konflikt! Poslowie nie są od zarządzania Spółka !

  • 3 miesiące temu | ocena +10 / -0

   Daro

   Jak to nie a Pielucha?

 • 3 miesiące temu | ocena +32 / -0

  Misiewicze

  A nepotki od chytrej baby z radomska mają się nadal dobrze. A co tam...

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -4

   Adaś Securiry - ELB magazynier

   Przestancie już...

 • 3 miesiące temu | ocena +20 / -0

  Pani wi ce prezy dent wróciła do szk oły

  czy na inne, godne członka PiS lub rodziny stanowisko ?

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -0

  Godna odprawa

  Ona i tak się śmieje.

 • 3 miesiące temu | ocena +23 / -0

  Ciekawy

  A co wyjaśniła Pani Prezes jeśli chodzi o spaloną kopalnianą halę z syfem olejowym, czy składowanie mauzerów w Rogowcu na działce kopalnianej s syfem Niemieckim? Wie ktoś?

  • 3 miesiące temu | ocena +12 / -0

   Edek

   Prezes polegla na tych sprawach albo jest druga strona medalu.

 • 3 miesiące temu | ocena +15 / -2

  bacaa

  Kaczor niby walczy z nepotyzmem w Pis.ale tylko niby bo ten ma sie bardzo dobrze i nic nie zapowiada żeby się coś zmieniło.

  • 3 miesiące temu | ocena +14 / -1

   Taka prawda

   Do tej walki trzeba zwerbować nowe kadry. Już wnuczęta Pisowskich brudnych pał szykują sie na listy płac !!

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -1

  jajo

  ale zdążyła jeszcze usadowić koleżankę po fachu od gazu na stołku prezesa Betransu...mam nadzieję, że nie na długo...

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Wojtek

   I koleżankę na stanowisku finansowym w Elektrowni która liczy długopisy i kartki papieru !

  • 3 miesiące temu | ocena +17 / -1

   jajo2

   sitwa zgierska od posła Matuszewskiego won !!

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

    Tomek

    Ten to też niezły grabarz.

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -1

  Xcx

  Przyszła ekipą czyścicieli. Która ma maksymalnie okroić z kasy GiEKse. Kompletnie nie znają się na wytwarzaniu (no chyba że dobrego wrażenia przed ministrem klimatu) Najciekawsze jest to że jeszcze durniejszych pomagierów sobie wzięli. Efekt: niczego dobrego spodziewać się nie można. I są tego efekty. Np pożar: a mówienie że liczba osób jest wystarczająca świadczy o inteligencji od byłej prezes aż po dyrektorów

 • 3 miesiące temu | ocena +21 / -0

  Bogdan

  Taka dymisja to stanowczo za mało. Czystka powinna również dotyczyć PGE. Tak nieudolnego zarządzania nie było w całej historii tych zakładów. Teraz na fali są osoby z Rybnika, którzy już opanowują te zakłady. Miejmy nadzieję że ktoś z rządzących przejrzy na oczy i zobaczy co się tu wyprawia.

  • 3 miesiące temu | ocena +20 / -1

   Dariusz

   Oni wszystko spala, zniszczą, zmarnotrawia. Są naznaczeni do likwidacji Bełchatowa.

   • 3 miesiące temu | ocena +5 / -2

    Hhhh

    A nauczycielka siedzi cicho

 • 3 miesiące temu | ocena +20 / -3

  Lolek

  To co w pge to efekty zatrudnienia misiewiczow od Pieluchy i Milczanowskiej. Takie mam zdanie. Niekompetencja, patologia i dziadostwo.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Tylko potem nie płacz

   Zjadliwy i zawistny okruszku, pamiętaj, że co w głowie to i w ciele. Tak więc zdrowia życzę, bo ma się je tylko jedno.

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -0

  Chętny

  Ja tam mogę być prezesem nawet przez pół roku. A co mi szkodzi?

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -2

  Ilu nepotyków z PGE zwolnił już Kaczyński?

  Proszę o drobiazgowe artykuły na ten temat.

 • 3 miesiące temu | ocena +25 / -2

  Aaaa

  Dobrze, nie będzie w Bełchatowie, jak będą rządziły nauczycielki, one nadają się do rządzenia uczniami w klasie i to chyba najlepiej im wychodzi, nic poza tym!!!

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -3

  lewicaRulez

  Hiszpania: Nauczyciel biologii zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska. To tak, jakby mnie ukarali za stwierdzenie, że Ziemia jest okrągła – powiedział portalowi Okdiario. Nauczyciel biologii w publicznej szkole średniej w Alcala de Henares pod Madrytem Jesus Luis Barron Lopez został zawieszony w obowiązkach za nauczanie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska. W kwietniu Barron Lopez za zgodą dyrekcji szkoły przeprowadził lekcję o seksualności człowieka, zgodnie z treścią podręcznika do biologii obowiązującego w pierwszej klasie szkoły średniej. Wychowawca wyjaśnił m.in., że chociaż istnieją osoby transseksualne, które operacyjnie mogą zmienić swoje genitalia, to jednak genetycznie zachowują chromosomy swojej płci urodzenia. - Nauce nie udało się tego zmienić - podkreślił. Wkrótce został zawieszony na sześć miesięcy w wykonywaniu zawodu nauczyciela przez inspektor rady ds. edukacji wspólnoty Madrytu. Dodatkowo pensja nauczyciela została pomniejszona o 600 euro. Według raportu rady ds. edukacji, do którego miał dostęp portal Okdiario, komentarze nauczyciela na lekcji biologii zostały uznane za "homofobiczne, rasistowskie i patriarchalne, wykazujące pogardę dla innych grup".

  • 3 miesiące temu | ocena +10 / -16

   Stop

   Dlatego trzeba niszczyć lgbt, to chore ludzie na punkcie sexu. Z czasem taka osoba może być i pedofilem.

   • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

    Vvv

    Pedofilem to może być ksiądz...

   • 3 miesiące temu | ocena +12 / -18

    Xyz

    Niszczyć to trzeba ale takich krótkowzrocznych konserwatystów. Jak byśmy myśleli tak jak ty leczyli by nas znachorzy i siedzieli po ciemku w jaskini. Każdy ma prawo wyrażać własne poglądy to jest to o co walczyli nasi przodkowie-Wolnosc. Ps. Przykro mi że ci się nie układa życie seksualne ale to może jakiś znachor ci pomoże.

   • 3 miesiące temu | ocena +2 / -3

    Lustereczko powiedz przecie

    Uważaj, żeby ci się coś nie odmieniło!

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -6

  EBE

  Dzień Dobry kochani, cześć, sieMA, jestem debilem i czekam na 3 dawke szczepionki, zamówiłem własnie potrójne maseczki z filcu na wrzesień gdy zacznie się szczyt zachorowań. Pozdrawiam z wysokiego c naszych wybitnych wiryusologów simona i horbana oraz 1 najwyzszego mułle ekonoma Sobotke a nie Niedzielkieskiego, tak ciezko dla nas pracują to dzieki ich geniuszowi przybłyskowi światłosci, lockdownom, kwarantannom, maseczkom maseczkom i jeszcze raz maseczkom, zamknietym przychodziom, szpitalom, zakazie leczenia i dzieki WAKCYNIE! liczba nadmiarowych zgonów wyniosła w naszym kraju ponad 100 tysiecy BRAWoDZIEKUJEMY chcemy i czekamy na wiecej!

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -4

  DoktorTimon

  Jak ktoś umiera i był niezaszczepiony to mówią że na covid. Jak umiera i był zaszczepiony to zawsze będzie na coś innego (choćby zator czy zakrzep po szczepieniu) stąd macie te 98% niezaszczepionych umierających na covid. Lekarze i politycy prawdy wam nie powiedzą. Można by pomyśleć: ok, to sprawdzę sumę wszystkich zgonów... nie tak szybko, bez działającej od roku służby zdrowia ogromna część tych zgonów jest spowodowana ZAMKNIĘCIEM szpitali a nie covidem ani brakiem szczepień!