reklama
reklama

PGE zawarło porozumienie w sprawie pozbycia się kopalni i elektrowni. Co dalej z energetyką węglową?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE

PGE zawarło porozumienie w sprawie pozbycia się kopalni i elektrowni. Co dalej z energetyką węglową?  - Zdjęcie główne

foto PGE

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia PGE oraz inne spółki energetyczne zawarły porozumienie ze Skarbem Państwa w sprawie wydzielenia aktywów węglowych. Kopalnie i elektrownie przeniesione zostaną do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Ta nowa spółka powstanie na bazie PGE GiEK.
reklama

Polska Grupa Energetyczna wraz z ENEĄ, TAURONEM Polską Energią, Energą oraz Skarbem Państwa zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Nowa spółka zostanie utworzona na bazie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która swoją siedzibę ma w Bełchatowie. Będzie ona pełnić funkcję „integratora” aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych.

- Podpisane porozumienie to kamień milowy w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich grup energetycznych i utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Od skuteczności, ale też tempa zakończenia prac nad tym przedsięwzięciem, zależy przyszłość polskiej energetyki, potencjał rozwoju polskich spółek energetycznych i ich dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. 

Dodał też, że PGE w strategii zapowiedziała i konsekwentnie realizuje plan transformacji w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. Według prezesa PGE, bez wydzielenia aktywów węglowych realizacja tej strategii byłaby niemożliwa. Jak zaznaczył, grupa PGE od miesięcy operacyjnie przygotowuje struktury energetyki konwencjonalnej do tego procesu i jest gotowa do sprawnego ich wydzielenia zgodnie z projektem rządowym, co ma „uwolnić potencjał inwestycyjny Grupy PGE, umożliwiając budowę nowej wartości dla akcjonariuszy”.

- Zależy nam, aby wzrost wartości był realizowany w sposób zrównoważony, oparty o racjonalne założenia transformacji energetycznej i zielone inwestycje wspierające rozwój regionów – dodał Wojciech Dąbrowski.

Koncepcja wydzielenia aktywów węglowych czyli m.in. kopalni węgla brunatnego i elektrowni konwnencjonalnych została przedstawiona w maju tego roku w przygotowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych dokumencie pt. „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Więcej na ten temat w artykule pt. PGE GiEK przestanie istnieć. Minister Sasin wykłada ''karty na stół'' w sprawie kopalni i elektrowni.

Założenia transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce i wydzielenia aktywów węglowych, przewidują m.in. integrację aktywów węglowych w ramach jednego podmiotu, tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – obecnie spółki zależnej PGE, która będzie docelowo działała pod firmą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Jak informuje PGE, sygnatariusze podpisanego porozumienia dostrzegają potrzebę koordynacji współpracy w procesie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach NABE.

- Strony porozumienia zadeklarowały wzajemną wymianę niezbędnych informacji i założeń dla kierunku transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego. Porozumienie pozwoli na sprawną i efektywną realizację procesu mającego na celu utworzenie NABE – informuje energetyczny koncern.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama