Reklama

Reklama

PGE przygotowała specjalne mapy dla żeglarzy. Jaki jest powód?

Opublikowano: czw, 23 cze 2022 08:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim wspólnie opracowały mapy bezpiecznych szlaków żeglarskich Mazur i Kanału Augustowskiego. Będą one kolportowane wśród żeglarzy na Pojezierzu Mazurskim i Suwalszczyźnie.

Reklama

Żeglarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, który można uprawiać nie tylko zawodowo, ale także rekreacyjnie z całymi rodzinami i przyjaciółmi na pokładzie. PGE Polska Grupa Energetyczna postanowiła nawiązać współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim, która ma na celu upowszechnienie i popularyzację żeglowania. Spółka podkreśla też, że jako największy sponsor żeglarstwa w Polsce oraz sponsor polskiej żeglarskiej kadry narodowej, PGE wspiera rozwój tej dyscypliny, jednocześnie promując bezpieczne zachowania. Dodatkowo dyscyplina ta wpisuje się w założenia strategii PGE, która stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii, które produkują czystą energię m.in. wykorzystując do tego wiatr i wodę, tak jak żeglarze korzystają z tych żywiołów do uprawiania sportu.

- Żeglarstwo staje się coraz częściej sposobem na spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, dlatego też wspieramy rozwój tej dyscypliny sportu nie tylko w obszarze zawodowym, ale również rekreacyjnym. Popularyzując żeglarstwo nie zapominamy o bezpieczeństwie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dlatego PGE Polska Grupa Energetyczna razem z Polskim Związkiem Żeglarskim opracowały mapy bezpiecznych szlaków żeglarskich z oznaczeniem miejsc, w których krzyżują się szlaki żeglowne z liniami energetycznymi. Opracowanie będzie kolportowane na Pojezierzu Mazurskim
i na Suwalszczyźnie.

Jak podkreśla koncern, działania podejmowane przez PGE i PZŻ mają na celu podniesienie świadomości zarówno sterników, jak i członków załóg jachtów tak, by pływanie po jeziorach było bezpieczne.

- Wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim stworzyliśmy mapę z zaznaczonymi miejscami skrzyżowań napowietrznych linii energetycznych ze szlakami wodnymi na Kanale Augustowskim i w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, znajdujących się na obszarze dystrybucyjnym PGE. W ten sposób chcemy zadbać o bezpieczeństwo załóg jachtów w czasie żeglugi i minimalizować ryzyko zahaczenia masztem jachtowym o linię energetyczną – mówi Wojciech Dąbrowski.

Z każdym kolejnym rokiem, żeglarstwo cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Na Mazurach pojawia się coraz więcej żeglarzy i jachtów. Poprawiana jest też infrastruktura żeglarska, zarówno ta brzegowa, jak i wodna.

- Wszystko to sprawia, że coraz mocniej trzeba też podkreślać tematy związane z bezpieczeństwem żeglugi. Społeczność żeglarska we współpracy z rządem, samorządami i organizacjami branżowymi podejmuje szereg działań wpływających na budowę żeglarskiej infrastruktury, modernizację żeglarskich szlaków, właściwego ich oznakowania. Mapa bezpiecznych szlaków żeglarskich Mazur i Kanału Augustowskiego jest jednym z przykładów takiego działania. Wierzę, że wspólnymi siłami możemy sprawić, że szlaki żeglarskie w Polsce będą coraz bezpieczniejsze, a tym samym coraz bardziej atrakcyjne nie tylko dla rodzimych żeglarzy, ale też dla tych z innych zakątków świata - mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

PGE od lat podejmuje działania służące bezpieczeństwu żeglarzy w miejscach, w których krzyżują się szlaki żeglowne z siecią elektroenergetyczną. W tym celu wszystkie takie miejsca są specjalnie oznaczone zgodnie z wymogami przepisów prawa. Koncern realizuje także szereg działań, aby dodatkowo zwiększyć ich widoczność. Są to m.in. zakup nowych znaków wodnych pokrytych folią odblaskową, wymiana znaków ostrzegających o występowaniu linii napowietrznej, tak aby były łatwo zauważalne, także w porze nocnej, czy też zawieszanie kul ostrzegawczych na przewodach linii energetycznych nad kanałami, w celu poprawienia ich widoczności zarówno dla żeglarzy, jak i ptaków.

- Dodatkowo, każdego roku PGE dokonuje sprawdzenia szlaków wodnych na swoim obszarze dystrybucyjnym i naprawia oraz uzupełnia uszkodzone oznakowania przed otwarciem sezony żeglugowego – informuje energetyczny koncern.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE