Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, który został przyjęty w połowie 2021 roku, wskazuje daty wygaszenia bloków bełchatowskiej elektrowni oraz terminy zakończenia wydobycia węgla w regionie bełchatowskim. W elektrowni pierwszy blok ma zostać wyłączony z użytku w 2030 roku, a ostatnia jednostka w 2036 r. Zakończenie trwającej obecnie eksploatacji złóż w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. Przygotowanie takiego planu i zadeklarowanie do kiedy będzie trwała produkcja prądu z węgla brunatnego było konieczne w procesie ubiegania się o unijne pieniądze dla regionu.
PGE Polska Grupa Energetyczna od samego początku zapewniała, że w obliczu zmian w energetyce, regionu bełchatowskiego nie zostawi samemu sobie. W ramach prac zespołu ds. sprawiedliwej transformacji została stworzona „Koncepcja transformacji regionu Bełchatów”, zawierająca zadania inwestycyjne dla regionu podczas stopniowego wygaszania eksploatacji Kompleksu Bełchatów. Pierwszy etap, do 2030 roku, przewiduje do realizacji projekty warte blisko 5 miliardów złotych.
Energia ze słońca i wiatraki
Co więc planuje PGE wybudować w ramach transformacji energetycznej regionu? Energetyczny koncern zamierza zbudować kilka dużych farm fotowoltaicznych na terenach pokopalnianych wokół Bełchatowa. Planowana łączna moc to 600 megawatów. Jedna z farm słonecznych zlokalizowana będzie w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów. Natomiast druga ma powstać m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie „Bliźniaczą Górą Kamieńsk”.PGE kolejną elektrownię słoneczną wybuduje razem z najbogatszą gminą w Polsce - gminą Kleszczów. Farma fotowoltaiczna ma powstać do końca 2022 r. na 50 hektarach gruntów należących do samorządu. Wstępne szacunki mówią, że roczna produkcja, planowanej elektrowni słonecznej w Kleszczowie, będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tys. gospodarstw domowych.
Koncern PGE ma w planach również budowę nowych farm wiatrowych w okolicach Bełchatowa o łącznej mocy 100 megawatów. W planach jest również budowa magazynów energii o łącznej mocy 300 megawatów.
Pracownicy zyskają nowe kompetencje
W energetycznej spółce myślą również o pracownikach. Stąd pomysł powstania Centrum Rozwoju Kompetencji, w którym osoby zatrudnione w bełchatowskim kompleksie energetycznym, będą zdobywać nowe umiejętności i kompetencje. Obiekt powstał już w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni, a wspólnie przygotowały go PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.We wrześniu 2021 roku naukę w CRK rozpoczęło łącznie 250 słuchaczy. W sumie 120 z nich edukuje się na kierunku: technik urządzeń odnawialnych źródeł energii, na którym powstały trzy grupy. Po jednej grupie będzie się kształcić na kierunkach: technik informatyk, technik programista, technik automatyk i technik spawalnictwa. Na większości kierunków nauka będzie trwała rok. Wszyscy mają do dyspozycji trzy nowoczesne sale wykładowe i znakomicie wyposażoną pracownię OZE. Kształcenie w placówce obejmuje szeroką tematykę odnawialnych źródeł energii m.in. ich zasobów, pozyskiwania, projektowania wykorzystywania w obszarze energetyki słonecznej, wiatrowej, geotermalnej, energetyki wodnej, a także zagadnienia dotyczące technologii odnawialnych źródeł energii, ekologicznych skutków przetwarzania energii, podstaw prawnych ochrony środowiska i rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce i na świecie.
Nowe inwestycje
Na przełomie 2021 i 2022 r. na Piaskach koło bełchatowskiej kopalni ma zostać uruchomione regionalne centrum serwisowe do obsługi farm wiatrowych i fotowoltaicznych należących do spółki. Jak zapewnia PGE, centrum będzie też zapleczem magazynowym dla planowanych w regionie bełchatowskim inwestycji w ramach transformacji energetycznej.W listopadzie PGE rozpoczęła budowę Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie, którego zadaniem będzie opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.
- Rozwój technologii OZE powoduje konieczność zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Szacuje się, że do 2050 roku w skali światowej może powstać ok. 78 mln ton odpadów związanych z OZE. Dlatego w PGE równocześnie z rozwojem odnawialnych źródeł energii, realizujemy inwestycje, dzięki którym będzie można zagospodarować odpady po instalacjach OZE – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.
Centrum ma ruszyć w 2022 roku. W pierwszym okresie działalności ma dać zatrudnienie dla około 50 osób. W kolejnych latach dzięki jego działalności może powstać nawet kilkaset miejsc pracy w regionie bełchatowskim.
W ramach Centrum Badań i Rozwoju GOZ utworzony zostanie centralny ośrodek kompetencji Badawczo-Rozwojowych w obszarze zagospodarowania odpadów z przemysłu energetycznego z własnym laboratorium badawczo-technicznym. Jego zadaniem będzie praca nad technologiami i rozwiązaniami dotyczącymi przetwarzania odpadów, odzysku surowców oraz wytwarzaniu pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów.