reklama
reklama

Nauczyciele odchodzą ze szkół w obawie przed wirusem? Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Bełchatowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nauczyciele odchodzą ze szkół w obawie przed wirusem? Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Bełchatowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZwiązek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje, że nawet pięć tysięcy nauczycieli odeszło ze szkoły we wrześniu przechodząc na emeryturę, świadczenie kompensacyjne lub urlop dla poratowania zdrowia. W przeprowadzonych ankietach, jako jeden z głównych powodów, wymieniają obawę o zdrowie i strach przed koronawirusem. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w bełchatowskich szkołach.
reklama

Według najnowszych danych Związku Nauczycielstwa Polskiego około pięciu tysięcy nauczycieli odeszło ze szkoły we wrześniu, przechodząc na emeryturę, świadczenie kompensacyjne lub urlop dla poratowania zdrowia. Należy zaznaczyć, że przytoczone dane nie są jeszcze pełne, bo pochodzą na razie z pięciu województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

- Już w czerwcu zaczęły do nas docierać informacje o odejściach nauczycieli z pracy - powiedziała Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP w rozmowie z tvn24.pl. - Było ich coraz więcej pod koniec wakacji i dlatego teraz, na początku września, postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja.

Nauczyciele nieoficjalnie przyznają, że wielu obawia się o własne zdrowie ze względu na pandemię koronawirusa. Potwierdza to w rozmowie z tvn24.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zaznaczył, że nauczyciele nie wracają do pracy, to również "negatywna ocena tego, co dzieje się w oświacie, ogromne obawy o zdrowie własne i bliskich". Swoje obawy pedagodzy wyrazili również w ankiecie badań przeprowadzonych przez Fundację „Ja,Nauczyciel”.

reklama

- Bardzo boję się powrotu do szkoły i potraktowania nas jak mięsa armatniego – bez masek, bez większych wymagań wobec setek uczniów – to tylko jedna z wielu anonimowych opinii nauczycieli w przeprowadzonej ankiecie.

A jak sytuacja wygląda w samym Bełchatowie? W miejskich placówkach przed rozpoczęciem roku szkolnego na emeryturę zdecydowało się przejść w sumie 12 nauczycieli ze szkół oraz 3 z przedszkoli. Wniosek o świadczenie kompensacyjne złożyły 2 osoby. Natomiast na urlopie dla poratowania zdrowia przebywa obecnie 16 pedagogów ze szkół oraz 3 z przedszkoli. Dla porównania w roku szkolnym 2018/2019 z takiego świadczenia korzystało 16 osób (14 ze szkół, 2 z przedszkoli), zaś w 2019/2020 na urlopie przebywało 29 pedagogów (27 ze szkół, 2 z przedszkoli).

reklama

- Do dyrektorów poszczególnych szkół kierowaliśmy zapytania, czy pracownicy 60+ chcą otrzymać dodatkowe środki ochrony osobistej. Nie otrzymaliśmy żadnych próśb w tym zakresie. Warto dodać, że w naszych placówkach, pracownicy, którzy ukończyli 60 rok życia, z chorobami naczyniowo-sercowymi, cukrzycą będą mieli ograniczone kontakty z uczniami oraz innymi pracownikami szkoły w miarę zgłaszanych potrzeb. Ponadto jeśli tylko mamy taką możliwość realizujemy sygnalizowane przez nauczycieli sugestie – poinformowała Aleksandra Duda-Andrzejewska z bełchatowskiego magistratu.

Natomiast w powiatowych szkołach ponadpodstawowych na terenie miasta 3 nauczycieli odeszło na emeryturę, a jeden skorzystał ze świadczenia kompensacyjnego. Pięciu pedagogów skorzystało z urlopu dla poratowania zdrowia. Dla porównania w 2019 z takiej możliwości skorzystało 8 osób, a rok wcześniej – 7.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama