reklama

Na kogo chcą głosować bełchatowscy internauci? Wyniki zaskakują

Opublikowano:
Autor:

Na kogo chcą głosować bełchatowscy internauci? Wyniki zaskakują - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDo wyborów zostało już tylko kilka dni. Większość z uprawnionych do głosowania osób powinna już podjąć decyzję, kogo poprze przy urnie wyborczej. Za pośrednictwem naszego portalu oraz mediów społecznościowych sprawdziliśmy jak mają się nastroje bełchatowskich internautów w obliczu parlamentarnego plebiscytu. Wyniki naszej sondy mogą was zaskoczyć.

Wybory za pasem, zaledwie kilka dni pozostało do wielkiego starcia przy urnach. Kandydaci na ostatniej prostej starają się przekonywać nas billboardami, spotami i osobistymi rozmowami. Liczne debaty i sondaże podgrzewają emocje pośród Polaków.

Korzystając z przedwyborczej gorączki, postanowiliśmy sprawdzić, jakie preferencje polityczne mają czytelnicy naszego portalu i przede wszystkim, czy zamierzają wziąć udział w wyborach. O te dwie kwestie zapytaliśmy w ankiecie na naszym facebookowym profilu oraz w sondzie bezpośrednio na www.ddbelchatow.pl. Wyniki z obu źródeł zostały zsumowane i ubrane w jedno ogólne zestawienie procentowe.

Na wstępie zaznaczmy, że nie było nasza ambicją przeprowadzanie profesjonalnego sondażu, który pokazałby precyzyjnie nastroje wyborcze w pełnym przekroju grup społecznych i wiekowych. Przedstawiane tu rezultaty należy traktować jedynie jako ciekawostkę, obrazującą wycinek rzeczywistości, ale z pewnością dającą pole do dyskusji, do której gorąco zachęcamy w komentarzach.

Pytaniem zasadniczym, na które chcieliśmy poznać odpowiedź, było to jaka jest mobilizacja wyborców z powiatu bełchatowskiego, do niedzielnego stawienia się przy urnach. W tej kwestii, jeśli wierzyć internetowej ankiecie, będzie bardzo dobrze. Chęć głosowania wyraziło bowiem aż 82% z 1072 osób. Jedynie 18% stwierdziło, że krzyżyka na karcie stawiać nie zamierza w ogóle. O taką mobilizację w najbliższą niedzielę zapewne będzie ciężko, bo zaglądając do historii, ostatnie wybory do parlamentu w 2015 przyciągnęły 50,92%, a największym historycznym powodzeniem cieszyły się te z 1989 roku – wówczas do urn poszło 62,70% uprawnionych.

Drugim i bardziej interesującym zagadnieniem jest poparcie internautów dla konkretnych komitetów wyborczych. W tym zakresie swoimi sympatiami pochwaliło się znacznie mniej osób niż w ankiecie frekwencyjnej, bo łącznie odnotowaliśmy 217 głosów.

Wyniki procentowe (zaokrąglone do pełnych liczb) przedstawiały się następująco:

Prawo i Sprawiedliwość – 38%, Konfederacja – 34%, Koalicja Obywatelska – 14%, Lewica – 9%, PSL – 5%

Gdyby głosy bełchatowskich internautów przekładały się na realne wyniki, mielibyśmy sporą niespodziankę. O ile wiodąca prym w większości sondaży partia rządząca lideruje naszemu zestawieniu z wynikiem 38%, to drugi rezultat zajmuje komitet wyborczy Konfederacja, wobec którego sympatię wskazało 34% osób biorących udział w sondzie. Sytuacja wydaje się być zaskakująca, ale jeśli przeanalizować to dokładnie, to aż tak dużej niespodzianki nie ma. W sferze internetowej (a na tej właśnie płaszczyźnie odbywała się sonda), środowisko Konfederacji zawsze zdawało się być mocnym graczem, a wszelkie dane pokazują, że główną grupą sympatyków tego komitetu są ludzie młodzi, często korzystający z internetu. Nie bez znaczenia może być fakt, że liderem listy jest bełchatowianin – Patryk Marjan i to jego obecność na "jedynce" owocuje większą aktywnością wyborców listy nr 4.

Personalna obsada list w kontekście lokalnych kandydatur na pewno nie pozostaje bez znaczenia w odniesieniu do zwycięskiej w sondażach partii PiS, która wystawiła aż 4 bełchatowian, w tym 2 obecnych posłów. Partia Jarosława Kaczyńskiego zresztą od lat wiedzie prym wyborczy na terenie powiatu bełchatowskiego, notując nawet wyższe wyniki niż te uzyskane w naszym plebiscycie.

Niski, w porównaniu z sondażami ogólnopolskimi, wydaje się wynik Koalicji Obywatelskiej, która notuje w nich zwykle ponad 20% poparcie. Trzeba pamiętać jednak, że w naszym okręgu Platforma Obywatelska, będąca głównym członem tego komitetu, ugrała 4 lata temu co prawda drugi wynik, ale wynosił on jedynie 15%.

Jeśli spojrzeć na ostatnie pozycje naszej sondy to ich wyniki są bardzo zbliżone do tych, które prezentują w ostatnich tygodniach ogólnopolskie media.

Warte uwagi jest to, że nasza sonda wskazywałaby, iż wszystkie 5 ogólnopolskich komitetów ma szanse znaleźć się w Sejmie, co zapewniłoby duże emocje również po wyborach. Ciężko bowiem byłoby w takiej sytuacji zwycięskiej partii rządzić samodzielnie.

Pewne jest jedno, oficjalne wyniki poznamy już niebawem. Póki co zachęcamy Was do dyskusji pod artykułem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE