reklama
reklama

Policja ostrzega młodych przed ogromnym zagrożeniem. To dzieje się zwłaszcza w wakacje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe

Policja ostrzega młodych przed ogromnym zagrożeniem. To dzieje się zwłaszcza w wakacje - Zdjęcie główne

foto Poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPoczątek pracy, podróż życia, miłość poznana w internecie, każda z tych sytuacji może brzmieć jak rozpoczęcie przygody. Ale właśnie wtedy, gdy wszystko wydaje się układać idealnie, łatwo zignorować ostrzeżenia. Dlatego powstała kampania #TwojeŻycieTwojaKarta, która przypomina, że czasem jedna decyzja może zmienić całe życie. Nie zawsze na lepsze.
reklama

Policja i Fundacja La Strada rozpoczęły ogólnopolską kampanię profilaktyczną skierowaną do młodych ludzi, szczególnie maturzystów i studentów, którzy planują wyjazdy za granicę lub sezonowe prace. Przestępcy właśnie wtedy najczęściej szukają ofiar, kiedy młodzi czekają na przygody, zarobek lub chcą nowego startu.

Zagrożenie bliżej, niż myślisz

Statystyki są alarmujące. Między 2017 a 2024 rokiem w Polsce zidentyfikowano 295 domniemanych ofiar handlu ludźmi, w tym: 135 obywateli Polski, 80 osób z Filipin, 25 z Ukrainy, 18 z Bułgarii, 10 z Kolumbii, 27 z innych krajów.

Zidentyfikowane formy przestępstw to praca przymusowa i niewolnictwo (32%), eksploatacja seksualna (23%), zmuszanie do żebractwa (8%), inne formy wyzysku, w tym m.in. wyłudzanie świadczeń socjalnych i kredytów (37%).

reklama

Dlaczego powstała kampania #TwojeŻycieTwojaKarta?

Jak podkreśla insp. Monika Golik z Biura Kryminalnego KGP, młodzi ludzie często podejmują spontaniczne decyzje, nieświadomi zagrożeń:

- Handel ludźmi to poważne przestępstwa, które wciąż przybierają nowe formy. Ofiarami coraz częściej stają się młodzi ludzie podejmujący szybkie decyzje o wyjazdach zagranicznych. Dlatego kluczowe są działania prewencyjne i edukacyjne. Kampania #TwojeŻycieTwojaKarta, prowadzona wspólnie przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP, Biuro Kryminalne KGP oraz Fundację La Strada, ma pomóc w podnoszeniu świadomości i uchronić młode osoby przed niebezpieczeństwem. Od lat prowadzimy działania zwalczające ten proceder, ale najskuteczniejsza według mnie jest profilaktyka – mówi insp. Monika Golik, Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego KGP.

reklama

Podobnie mówi Irena Dawid-Olczyk, prezeska Fundacji La Strada.

– Jeśli masz wątpliwości związane z wyjazdem, jeżeli obawiasz się o przyjaciółkę czy kolegę zadzwoń do nas. Możesz zapytać anonimowo, możesz poradzić się kogoś, kto zna wiele takich historii. Wyjazd ma być przygodą, drogą do lepszego jutra, a nie koszmarem. Nigdy nie mówimy „nie jedź”, tylko pokazujemy, które punkty wymagają więcej informacji, chwili na zastanowienie. A jeżeli coś pójdzie nie tak, zawsze można do nas zadzwonić i zorganizujemy pomoc - mówi Irena Dawid-Olczyk, Prezeska Fundacji La Strada.

Z kolei insp. Katarzyna Nowak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, podkreśla znaczenie świadomych decyzji:

reklama

– Handel ludźmi to nie jest odległy problem z nagłówków gazet – to realne zagrożenie, które może dotknąć młodych ludzi nie tylko w naszym kraju. Te liczby nie są abstrakcją. Za każdą z nich stoi człowiek i dramat, który stał się jego udziałem. Młoda dziewczyna, student, obywatel innego kraju, który szukał w Polsce lepszej przyszłości. Chcemy dotrzeć do wszystkich młodych ludzi w momencie, w którym podejmują ważne dla siebie decyzje  – mówi insp. Katarzyna Nowak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji 

Decyzje, które mogą wszystko zmienić

Głównym elementem kampanii jest symboliczny spot wideo, którego akcja rozgrywa się w gabinecie wróżki. Młoda dziewczyna wyciąga kolejne karty tarota, które pokazują trzy możliwe scenariusze: poznanie loverboya, wyjazd do pracy „marzeń”, kontakt z policją, który ratuje sytuację.

reklama

To opowieść o tym, jak każda decyzja może prowadzić do innego zakończenia – i że odpowiednia reakcja w porę może uchronić przed tragedią. Spot został przygotowany z udziałem aktorów-amatorów oraz pracowników policji. Zadbano o wiarygodność, emocjonalny przekaz i realizm scenariuszy.

Gdzie szukać pomocy? Jak się zabezpieczyć?

Kampania oferuje również materiały edukacyjne i aktywności w mediach społecznościowych: quizy, reelsy i relacje z udziałem policjantów, konkretne porady, jak rozpoznawać „red flags”, czyli sygnały ostrzegawcze, numery alarmowe i kontakty do organizacji pomocowych.

  • Zawsze podpisuj umowę przed wyjazdem.
  • Nie oddawaj dokumentów obcym osobom.
  • Zostaw bliskim plan wyjazdu i kontakt.
  • Jeśli coś Cię niepokoi – zadzwoń do La Strady.
 

Nie pozwól, by ktoś inny rozdał Twoje karty

Kampania potrwa do końca czerwca, a jej celem jest dotarcie do młodych ludzi w kluczowym momencie – tuż przed wakacjami, gdy rośnie liczba wyjazdów. Jej przesłanie jest jasne:

Marz, planuj, wyjeżdżaj – ale rób to mądrze. Sprawdź każdą ofertę, zanim podejmiesz decyzję. Twoje życie, Twoja decyzja. Twoja karta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo