reklama
reklama

Prezes PGE podał datę wydzielenia kopalni i elektrowni. Zostało niewiele czasu...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prezes PGE podał datę wydzielenia kopalni i elektrowni. Zostało niewiele czasu... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaPGE zakłada, że do wydzielenia kopalni i elektrowni do nowej spółki NABE, powinno dojść w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku. Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczęło negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie umowy społecznej i warunków transformacji energetycznej.
reklama

Wydzielenie tzw. aktywów węglowych z PGE do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego może nastąpić już w pierwszej połowie 2022 roku. Oznaczałoby to, że tysiące pracowników kopalni i elektrowni już niebawem zmienią pracodawcę.

O przygotowaniach do wydzielenia energetyki konwencjonalnej do nowej spółki mówił w ostatnich dniach prezes PGE – Wojciech Dąbrowski. Jak informuje bankier.pl, powołując się na PAP Biznes, Polska Grupa Energetyczna liczy na to, że dojdzie do tego w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku. Prezes Dąbrowski potwierdził też, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.

- My się przygotowujemy organizacyjnie, wydzielając działalności, które pozwolą w przyszłości decydować NABE samej o sobie, być samowystarczalną – powiedział w rozmowie z PAP Biznes prezes Wojciech Dąbrowski.

reklama

Szef energetycznego koncernu poinformował też, że PGE wraz z Enerą i Tauronem są właśnie w trakcie wyboru grupy doradców do tego procesu.

Przypomnijmy, że w lipcu PGE wraz Eneą, Tauronem i Energą zawarły ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Nowa spółka powstanie na bazie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która swoją siedzibę ma w Bełchatowie. Będzie ona pełnić funkcję „integratora” aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Wcześniej w maju Minister Jacek Sasin przedstawił koncepcję wydzielenia aktywów węglowych m.in. kopalni węgla brunatnego i elektrowni konwnencjonalnych. Pisaliśmy o tym w artykule pt. PGE GiEK przestanie istnieć. Minister Sasin wykłada "karty na stół" w sprawie kopalni i elektrowni. 

reklama

Zanim jednak dojdzie do wydzielenia kopalni i elektrowni do NABE strona rządowa musi zawrzeć umowę społeczną ze związkami zawodowymi, która ma zabezpieczyć tysiącom pracowników stabilizację zatrudnienia i gwarancje socjalne. Same negocjacje już budzą kontrowersje i wielkie emocje, bo część organizacji związkowych z kopalni i elektrowni nie została dopuszczona do stołu rozmów. Według związkowców taka sytuacja, to łamanie praw związkowych, dlatego zapowiedziano złożenie zawiadomienia do prokuratury.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama