Reklama

Reklama

PGE obiecuje miejsca pracy. Eksperci wyliczyli, ile etatów może powstać

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

PGE obiecuje miejsca pracy. Eksperci wyliczyli, ile etatów może powstać - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia PGE zapowiada nowe inwestycje w regionie w związku z planami zamknięcia elektrowni Bełchatów. Mieszkańcy nie dają jednak wiary obietnicom, bo aż ponad 80 proc. obawia się bezrobocia – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W przygotowanym raporcie wyliczono też, ile miejsc pracy w regionie mogą przynieść nowe przedsięwzięcia energetycznego koncernu.

Reklama

Według ostatnich zapowiedzi Polskiej Grupy Energetycznej wyłączenie ostatniego bloku w Elektrowni Bełchatów ma nastąpić w 2036 roku, a dwa lata później zamknięta zostanie odkrywka Szczerców. Obecnie kopalnia i elektrownia Bełchatów zatrudniają ok. 7,5 tys. osób. Nie jest tajemnicą, że w związku z planowanym wygaszaniem energetyki opartej na węglu, zakłady te czeka ogromna redukcja miejsc pracy. Według wstępnych prognoz tylko do 2030 roku ma zostać zlikwidowanych 3,5 tys. etatów.

W kolejnych latach zapewne czekają nas kolejne ograniczenia zatrudnienia w ogromnym kompleksie paliwowo-energetycznym. Antidotum na bolesne zmiany w energetyce mają być nowe inwestycje, które zapowiada PGE. W najbliższych kilkunastu latach planowane są m.in. budowa fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych, centrum serwisowego OZE czy zakład przetwarzający odpady na ciepło i prąd.

Mieszkańcy boją się bezrobocia

Transformacji energetycznej w regionie bełchatowskim, a także nastrojom i oczekiwaniom bełchatowian, przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny, który przygotował raport dotyczący zmian czekających Bełchatów. Z przeprowadzanych badań wynika, że zdecydowana większość mieszkańców do planowanej transformacji podchodzi z wielkimi obawami.

- Blisko 70 proc. uważa, że transformacja energetyczna wpłynie negatywnie na sytuację ekonomiczną w regionie, a ponad 80 proc. obawia się wzrostu bezrobocia – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według szacunków PIE, planowane nowe instalacje fotowoltaiczne mają przyczynić się do powstania ok. 1700 nowych etatów, a także 2,5 tys. miejsc pracy w innych formach zatrudnienia.

Autorzy raportu zauważają, że w przededniu wielkich zmian, jakimi będzie zamknięcie największej w Unii Europejskiej elektrowni na węgiel brunatny, Bełchatów potrzebuje nowej strategii. Dlatego też wygaszanie przemysłu związanego z energetyką węglową powinno iść w parze z dynamicznym rozwojem nowych branż, technologii i usług.

- Aby podtrzymać rolę regionu bełchatowskiego jako centrum przemysłu energetycznego potrzebne są jednak długofalowe plany transformacyjne na większą skalę, uwzględniające dostępne środki krajowe i unijne oraz korzystające z dobrych praktyk, takich jak choćby rozpoczęta już transformacja zespołu elektrowni ZE PAK w regionie Konina – uważa Adam Juszczak, analityk zespołu energii i klimatu w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

OZE i atom uratują Bełchatów?

Autorzy raportu podkreślają, że szans rozwojowych dla regionu powinno upatrywać się w energetyce odnawialnej. Jak policzyli, moc zainstalowana w fotowoltaice i energetyce wiatrowej w regionie bełchatowskim do 2030 r. ma zwiększyć się aż 14-krotnie.

- Dzięki rozbudowie instalacji fotowoltaicznych do 600 MW i elektrowni wiatrowych do 100 MW zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Drugie tyle może zostać zatrudnionych przy ewentualnej budowie elektrowni jądrowej, jednak w dłuższej perspektywie na stałe zatrudnienie w elektrowni jądrowej mogłoby liczyć około tysiąca osób – zaznaczają autorzy raportu.

W ich opinii, istotnym impulsem rozwojowym dla Bełchatowa i okolic będzie także termomodernizacja budynków. Sektor ten, jak czytamy w raporcie, wykazuje się najwyższą efektywnością „alokacji środków inwestycyjnych w kreowaniu miejsc pracy”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy