reklama
reklama

Myślisz, że PGE w Bełchatowie wydobywa tylko węgiel? Możesz się zdziwić...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum PGE GiEK

Myślisz, że PGE w Bełchatowie wydobywa tylko węgiel? Możesz się zdziwić... - Zdjęcie główne

foto Archiwum PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaKopalnia Bełchatów ze swoich odkrywek wydobywa nie tylko węgiel, który jest paliwem dla pobliskiej elektrowni. Okazuje się, że ogromne wyrobiska skrywają również wiele innych surowców.
reklama

KWB Bełchatów to największa kopalnia odkrywkowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Ciekawostką jest, że to jedyny w Polsce zbudowany przez człowieka obiekt... widoczny z kosmosu. Olbrzymi zakład funkcjonuje w okolicach Bełchatowa już od 50 lat, a wielkość złóż i osiągane wydobycie stawiają go wśród największych europejskich dostawców tego surowca. Bełchatowska kopalnia od kilkudziesięciu lat w paliwo zaopatruje sąsiednią elektrownię, jednak złoża powoli się wyczerpują.

Węgiel w KWB Bełchatów powoli się kończy 

Olbrzymi kompleks posiada dwie odkrywki: Bełchatów i Szczerców. Pierwsza z nich powoli kończy swoją działalność i jest już wypłycana, aby w przyszłości stać się sztucznym jeziorem. Koncern PGE GiEK koncesję na wydobycie węgla w Polu Bełchatów ma bowiem do końca 2026 roku. W ostatnich latach wydobywane są tutaj już nieznaczne ilości węgla. W 2022 roku było to 3,3 mln ton, 2023 r. – 2 mln ton, a w 2024 – 2,2 mln ton. Do końca koncesji w starszej odkrywce zostało raptem nieco ponad 2 mln ton węgla. Dłużej surowiec będzie wydobywany w Polu Szczerców, gdzie koncesja obowiązuje do 2038 roku.

reklama

Warto zauważyć, że łączne wydobycie w kopalni systematycznie spada. Jeszcze niespełna dekadę temu było ono na poziomie ponad 40 mln ton rocznie, a kopalnia notowała kolejne rekordy. W tej chwili koparki łącznie w dwóch odkrywkach szczerpują około 31-32 mln ton węgla rocznie. Niebawem będzie to jeszcze mniej.

Co oprócz węgla wydobywają w kopalni?

Okazuje się, że górnicy z KWB Bełchatów kopią nie tylko paliwo potrzebne elektrowni. Kopalnia, oprócz węgla brunatnego, każdego dnia wydobywa również setki ton różnego rodzaju kopalin towarzyszących. Są to m.in. piaski, iły, kreda jeziorna, kamienie czy wapień. Łącznie wydobywanych jest ich od kilkuset tysięcy do nawet miliona ton rocznie.

- Jest to kruszywo, które może być wykorzystywane, jako surowiec mineralny, do różnych celów. W ramach eksploatacji nadkładu wydobywamy selektywnie kopaliny towarzyszące, składujemy, a także poddajemy procesom przeróbki – mówi Dariusz Kowalczyk, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. 

Surowce te mają różnorodne zastosowanie, m.in. do budowy dróg, w ceramice, wiertnictwie, hydroizolacji czy też w branży budowlano-ceramicznej. Kruszywo jest sprzedawane przez kopalnię, ale też duże jego ilości są wykorzystywane na własne potrzeby do budowy infrastruktury m.in. dróg, obudowy skarp, ale również w elektrowniach należących do PGE.

- Mamy również dość bogatą ofertę handlową na różnego rodzaju kruszywa dla klientów zewnętrznych – mówi Dariusz Kowalczyk. - Od kilku lat rozwijamy produkcję kamienia wapiennego jako sorbentu dla potrzeb instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Bełchatów, a także w Elektrowni Turów – dodaje.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo