Kolejna odsłona wymiany kadry kierowniczej w spółce PGE GiEK. Zarząd koncernu powiększył się o kolejnego wiceprezesa. Oficjalnie powołany na stanowisko został Przemysław Skibiński. To osoba doskonale znana w energetycznej spółce, bo już przed laty była związana z górniczo-energetycznym zagłębiem w Bełchatowie.
Przemysław Skibiński współpracę z PGE rozpoczął już w 2008 roku jako analityk, zajmując stanowiska menadżerskie w pionach finansów m.in. w Elektrowni Bełchatów i PGE GiEK. W latach 2021-2023 był dyrektorem pionu finansów w spółce PGE Energia Ciepła. W 2023 został wiceprezesem i dyrektorem finansowym PGE Energetyka Kolejowa, w której objął obowiązki prezesa pod koniec marca tego roku. Później wystartował jednak w konkursie na wiceprezesów, który ogłosił koncern PGE GiEK. O tym, że może zostać powołany do zarządu pisaliśmy już w kwietniu, gdy rozstrzygnięto konkurs. Wówczas spółka przekazała, że kolejni prezesi będą sukcesywnie powołani na stanowiska. Nazwisk jednak nie podano.
Odwołania i powrót Jacka Kaczorowskiego
Przypomnijmy, że zmiany w PGE GiEK to efekt politycznej miotły w spółkach Skarbu Państwa, po zmianie rządu. Konkursy ogłoszono zarówno w centrali Polskiej Grupy Energetycznej, jak i spółce córce.W PGE wymieniono radę nadzorczą, a także sukcesywnie odwoływano kolejnych członków zarządu. W lutym stanowisko stracił prezes Wojciech Dąbrowski, a od połowy marca PGE kieruje wyłoniony w konkursie Dariusz Marzec.
W PGE GiEK od 11 kwietnia prezesem jest Jacek Kaczorowski, który był już prezesem koncernu w latach 2010-2015, a wcześniej również dyrektorem i prezesem bełchatowskiej kopalni.
Z zarządu pod koniec kwietnia odwołany został wiceprezes ds. wydobycia Zbigniew Kasztelewicz. Trzech innych członków zarządu zostało odwołanych w marcu. Stanowiska stracili wówczas: Zbigniew Fałek (wiceprezes ds. rozwoju i ICT), Sławomir Podkówka (wiceprezes ds. finansowych) oraz Norbert Grudzień (wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji).
Nowi wiceprezesi z Bełchatowa, Zgorzelca i Zduńskiej Woli
Po rozstrzygniętym konkursie w połowie kwietnia, w kolejnych dniach ogłaszani byli nowi wiceprezesi spółki. Wśród nich znalazł się od lat związany z Bełchatowem Dariusz Stępczyński. W latach 2009-2024 pełnił funkcję prezesa zarządu Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego. Wcześniej pracował przez dziewięć lat w Urzędzie Miasta Bełchatowa.
Na wiceprezesa powołano również Jana Michalskiego. To osoba związana ze Zgorzelcem, czyli regionem, w którym działają zakłady PGE GiEK (kopalnia i elektrownia Turów). W latach 2011-2015 był senatorem Platformy Obywatelskiej, a ostatnio prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Zarządzania Nieruchomościami w Zgorzelcu. Co ciekawe, w 2008 roku został prezesem drużyny koszykarskiej Turów Zgorzelec, którą kierował do 2011 roku, gdy złożył rezygnację w związku z wyborem na senatora.
Pod koniec kwietnia na stanowisko wiceprezesa został powołany również Wiktor Płóciennik ze Zduńskiej Woli. To osoba, która może być jednak bardziej kojarzona... ze Złoczewem. W latach 2012 - 2019 pracował w Urzędzie Miejskim w Złoczewie, gdzie pełnił funkcję Kierownika Referatu Rozwoju, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska oraz Pełnomocnika Burmistrza Złoczewa ds. utworzenia Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej. Od 2019 roku w ramach własnej działalności gospodarczej zajmował się doradztwem przy procesie inwestycyjnym projektów infrastruktury energetycznej.
Zmiany w Kopalni i Elektrowni Bełchatów
Do zmian personalnych doszło także u sterów największych bełchatowskich zakładów. W połowie kwietnia pełnienie obowiązków dyrektora Elektrowni Bełchatów powierzono Rafałowi Smejdzie, który zastąpił na stanowisku Arkadiusza Gaika. Nowy dyrektor wcześniej związany był z innym z oddziałów PGE GiEK, a mianowicie Elektrownią Opole, gdzie był zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora – dyrektora technicznego.
Pod koniec kwietnia nowego dyrektora przedstawiono też załodze Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Został nim Dariusz Kowalczyk, który jest pracownikiem KWB Bełchatów od 1992 roku. W przeszłości był też dyrektorem departamentu zarządzania wydobyciem w PGE GiEK.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Jej podstawowym przedmiotem działalności jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie. Natomiast w skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. To elektrownie w Bełchatowie, Turowie, Opolu, Rybniku i Dolnej Odrze, a także kopalnie w Bełchatowie i Turowie.
PGE GiEK jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (jej udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 91 proc.), a także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, pokrywającym ponad 36 proc. zapotrzebowania na energię.
Komentarze (0)