reklama
reklama

Co z regionem po wygaszeniu zakładów PGE? "Brak planu może doprowadzić do poważnych skutków"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co z regionem po wygaszeniu zakładów PGE? "Brak planu może doprowadzić do poważnych skutków" - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaWygaszenie elektrowni i kopalni oraz transformacja regionu bełchatowskiego będą tematem debaty w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Udział w niej wezmą znani politycy, eksperci i samorządowcy.
reklama

„Ambitna Transformacja Regionu Bełchatowskiego” debatę pod takim tytułem zaplanowano już w najbliższy poniedziałek, 21 października, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W Pałacu Staszica w Sali Okrągłego Stołu spotkają się eksperci, politycy oraz samorządowcy. O przyszłości Bełchatowa po wygaszeniu elektrowni i kopalni będą dyskutować m.in. prof. Marek Belka, europoseł Dariusz Joński, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan, Grzegorz Orawiec z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, dr Urszula Skorupska oraz prof. Andrzej Szablewski z Polskiej Akademii Nauk, prof. Tadeusz Markowski oraz dr Zbigniew Kaczkowski z Uniwersytetu Łódzkiego, a także dr Małgorzata Misiak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

reklama

Przypomnijmy, że według zaktualizowanego Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego do 2030 roku produkcja energii w Elektrowni Bełchatów ma zostać zredukowana o ok. 75 proc. Wygaszanie elektrowni i kopalni to również redukcja zatrudnienia w ogromnych zakładach i likwidacja kilku tysięcy etatów. 

- Konieczne jest pilne stworzenie strategii odchodzenia od węgla, harmonogramu działań i przede wszystkim powołanie rządowego koordynatora do spraw transformacji Regionu Bełchatowskiego. Brak strategicznego planu transformacji może doprowadzić do poważnych skutków społecznych i gospodarczych – informuje Maciej Kozakiewicz, Koordynator projektu Bełchatów 5.0. Aktywizacja potencjału społecznego na rzecz transformacji regionu.

reklama

Jak dodaje, uczestnicy dyskutować będą o przyszłości regionu właśnie w kontekście planowanego wygaszania Elektrowni Bełchatów oraz związanych z tym wyzwań społecznych, gospodarczych i środowiskowych.

W czasie debaty poruszone zostaną kluczowe kwestie dotyczące przyszłości regionu oraz konieczności pilnych działań, w tym: jak zastąpić produkcję energii węglowej odnawialnymi źródłami energii (OZE) lub energią jądrową czy też jak wykorzystać istniejące zasoby i zbudowaną infrastrukturę w nowych gałęziach przemysłu. Podczas spotkania jego będą też dyskutować o tym, w jaki sposób zrekultywować środowisko, zdegenerowane na skutek działającej największej w Europie odkrywki, a także w jaki sposób zintegrować fundusze europejskie i krajowe, by wspierać inwestycje oraz innowacyjność w regionie. Podczas debaty poszukają też odpowiedzi na pytanie, jakie działania podjąć, aby przygotować lokalną społeczność do nadchodzących zmian.

reklama

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Kultura Kresu oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama