„Ambitna Transformacja Regionu Bełchatowskiego” debatę pod takim tytułem zaplanowano już w najbliższy poniedziałek, 21 października, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W Pałacu Staszica w Sali Okrągłego Stołu spotkają się eksperci, politycy oraz samorządowcy. O przyszłości Bełchatowa po wygaszeniu elektrowni i kopalni będą dyskutować m.in. prof. Marek Belka, europoseł Dariusz Joński, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan, Grzegorz Orawiec z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, dr Urszula Skorupska oraz prof. Andrzej Szablewski z Polskiej Akademii Nauk, prof. Tadeusz Markowski oraz dr Zbigniew Kaczkowski z Uniwersytetu Łódzkiego, a także dr Małgorzata Misiak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
CZYTAJ TAKŻE: Wrze w spółce zależnej PGE, pracownicy grożą protestem. Koncern zabiera głos w sprawie
Przypomnijmy, że według zaktualizowanego Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego do 2030 roku produkcja energii w Elektrowni Bełchatów ma zostać zredukowana o ok. 75 proc. Wygaszanie elektrowni i kopalni to również redukcja zatrudnienia w ogromnych zakładach i likwidacja kilku tysięcy etatów.
- Konieczne jest pilne stworzenie strategii odchodzenia od węgla, harmonogramu działań i przede wszystkim powołanie rządowego koordynatora do spraw transformacji Regionu Bełchatowskiego. Brak strategicznego planu transformacji może doprowadzić do poważnych skutków społecznych i gospodarczych – informuje Maciej Kozakiewicz, Koordynator projektu Bełchatów 5.0. Aktywizacja potencjału społecznego na rzecz transformacji regionu.
Jak dodaje, uczestnicy dyskutować będą o przyszłości regionu właśnie w kontekście planowanego wygaszania Elektrowni Bełchatów oraz związanych z tym wyzwań społecznych, gospodarczych i środowiskowych.
W czasie debaty poruszone zostaną kluczowe kwestie dotyczące przyszłości regionu oraz konieczności pilnych działań, w tym: jak zastąpić produkcję energii węglowej odnawialnymi źródłami energii (OZE) lub energią jądrową czy też jak wykorzystać istniejące zasoby i zbudowaną infrastrukturę w nowych gałęziach przemysłu. Podczas spotkania jego będą też dyskutować o tym, w jaki sposób zrekultywować środowisko, zdegenerowane na skutek działającej największej w Europie odkrywki, a także w jaki sposób zintegrować fundusze europejskie i krajowe, by wspierać inwestycje oraz innowacyjność w regionie. Podczas debaty poszukają też odpowiedzi na pytanie, jakie działania podjąć, aby przygotować lokalną społeczność do nadchodzących zmian.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Kultura Kresu oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.