Reklama

Reklama

Mieszkańcy pójdą głosować w referendum. Szykuje się kolejne starcie samorządów?

Opublikowano: pt, 14 sty 2022 09:56
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Mieszkańcy pójdą głosować w referendum. Szykuje się kolejne starcie samorządów? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Najbogatsza gmina w Polsce nie zamierza składać broni w walce o utrzymanie dotychczasowych terenów. Już 16 stycznia w gminie Kleszczów odbędzie się referendum w sprawie zmiany granic. Czy wójt złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego?

Reklama

W Kleszczowie nie zamierzają składać broni w walce o przywrócenie dawnych granic. Już 16 stycznia mieszkańcy najbogatszej gminy w Polsce wezmą udział w referendum, w którym będą mogli się wypowiedzieć w tej sprawie. Warto jednak zauważyć, że głosowanie odbędzie się w czasie, gdy Rada Ministrów już podjęła decyzję o zmianie granic. Od 1 stycznia do gminy Bełchatów włączone zostały tereny z bełchatowską elektrownią i kilkoma innymi mniejszymi zakładami. Oznacza to, że zamian do kleszczowskiego samorządu, to właśnie do sąsiadów będzie trafiało co najmniej 60 mln zł.

Władze województwa, które były wnioskodawcą „rozbioru Kleszczowa”, zaznaczają jednak, że pomimo uszczuplenia budżetu „polskiego Kuwejtu”, to i tak pozostanie on bogatą gminą. Według wyliczeń wcześniej dochód na mieszkańca gminy Kleszczów wynosił 29,8 tys. zł, w sąsiedniej gminie Bełchatów 2,2 tys. zł. Obecnie po zmianach ma to być odpowiednio 17,6 tys. zł i 8 tys. zł.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą?

Wójt gminy Kleszczów podkreśla, że rozporządzenie Rady Ministrów z 27 grudnia spowodowało zmianę granic, ale wcale nie kończy sprawy. Dlatego namawia mieszkańców do licznego stawienia się na referendum.

– Wystąpimy do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie czy krzywdzące mieszkańców Gminy Kleszczów rozporządzenie było zgodne z ustawami i Konstytucją (..) Przed złożeniem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego potrzebujemy wsparcia jak największej grupy mieszkańców Gminy Kleszczów. Pokażmy jako społeczność, że nie godzimy się na lekceważenie naszej opinii – mówił Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów.

Mieszkańcy będą mogli zagłosować za jednym z dwóch wariantów. Pierwszy oznacza opowiedzenie się za uchwałą Rady Gminy Kleszczów wyrażającej negatywną opinię w sprawie zmiany granic. Druga opcja to poparcie pozytywnej opinii rady w tej sprawie. 

Gdzie głosować?

Osoby uprawnione do głosowania będą mogły oddać swój głos w niedzielę (16 stycznia) w godz. 7-21. Głosować będzie można w Żłobnicy (Dom Kultury), Kleszczowie (Szkoła Podstawowa), Łękińsku (Szkoła Podstawowa) i Łuszczanowicach (Przedszkole Samorządowe). Wyniki referendum mają posłużyć Radzie Gminy Kleszczów do wydania opinii w sprawie zmiany granic.

Jak na takie działania zapatruje się gmina Bełchatów? Wójt gminy Bełchatów uważa, że czas na przeprowadzenie referendum gminy miały podobny, a organizowanie głosowania po rozstrzygnięciu Rady Ministrów, to klasyczne obejście prawa i „rozgrywka” ze strony Kleszczowa. Uważa też, że nawet jeśli wójt Kleszczowa skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, to nie wstrzymuje to funkcjonowania rozporządzenia i zmiany granic.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 dni temu | ocena +0 / -4

  Colo bolo

  Proponuję dodatkowo część gminy Kleszczów przesunąć do gminy Sulmierzyce, a część do Szczercowa. Gmina rozrzuca kasę na lewo i prawo i płaczą, że społecznie bardzo dobre rozwiązanie pozbawia ich 60 mln zł rocznie.

 • 9 dni temu | ocena +14 / -10

  Strażak Sam

  Referendum - to tak jak by pytać się chorego czy chce być zdrowy . K.W.B Bełchatów jest od samego początku , kiedy jeszcze Kleszczów był małym grajdołkiem . Bełchatów okroili PO-wcy z należnego rozwoju , nawet obwodnice przesunęli tak się szarogęsili.

  • 9 dni temu | ocena +5 / -7

   Pp

   A wiesz Strażaku, dlaczego Kuwejt jest taki bogaty? Pod tym małym grajdołkiem było olbrzymie złoże. A nazwa "KWB Bełchatów" to tak samo, jak Gmina Bełchatów. Żadne nie leży w Bełchatowie.

  • 9 dni temu | ocena +5 / -1

   Liczy się tu i teraz...

   Do Strażaka - A teraz okradli Bełchatów następcy, kierując ogromne środki do sąsiednich wsi, zamiast wzmocnić miasto, a zlikwidować tzw gminę Bełchatów - wtedy byłyby 2 potężne ośrodki w regionie, które miałyby szansę na rozwój. Teraz potencjał umiera ostatecznie. Można liczyć tylko na te szkolenia z Urzędu Marszałkowskiego i "przyszłościowe inwe... Rozwiń

   • 8 dni temu | ocena +2 / -0

    Strażak Sam

    Masz rację zważywszy ,że gmina Bełchatów kiepsko gospodaruje od lat a i obecny wójt nie wykazuje inwencji rozwoju a jak potencjał obumrze to katastrofa .Tak to dobra myśl dwa ośrodki i rzeczywiście po co gmina i miasto Bełchatów .Samo zlikwidowanie administracji w gminie to finansowy zastrzyk.Zapewne część urzędników zatrudni miasto , ale i tak ... Rozwiń

  • 9 dni temu | ocena +12 / -11

   Kaczyński to grabarz Polski

   POwce wybudowały 13 Blok w elektrowni a lokaj Putina Kaczyński zlikwiduje Elektrownię. Sprzedał Lotos ruskim za cenę 3 miesięcznych zysków Lotosu.

   • 8 dni temu | ocena +3 / -3

    No

    W Niemczech brakuje polskich niewolników do opieki nad starcami ,najlepiej zamknąć Turów to Polacy będą zmuszeni pracować u Niemca.Tuska wybierzcie to on zapewni wam dostatnie życie i postara się o to by pracować do końca życia.Wybierzta Tuska bo Niemiec nie może zebrać jabłek nie ma kto pracować zabraklo taniej siły roboczej z Polski przy szparaga... Rozwiń

 • 9 dni temu | ocena +2 / -1

  Lub nie

  W gminie Kluki też niebawem referendum?

  • 8 dni temu | ocena +0 / -0

   foliarz

   można by napisać, jak co roku w czerwcu ;)

 • 9 dni temu | ocena +2 / -5

  Augustynów nie chce źle dla was

  Pewnie i tak was oszukają ale nie poddawajcie się.

 • 9 dni temu | ocena +2 / -5

  polki zalogowany

  Można powiedzieć po rozumowaniu Putina - większy ma rację. Jak Rosja i Czeczenia.