Reklama

Reklama

Mieszkańcy pójdą głosować w referendum. Szykuje się kolejne starcie samorządów?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Mieszkańcy pójdą głosować w referendum. Szykuje się kolejne starcie samorządów? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Najbogatsza gmina w Polsce nie zamierza składać broni w walce o utrzymanie dotychczasowych terenów. Już 16 stycznia w gminie Kleszczów odbędzie się referendum w sprawie zmiany granic. Czy wójt złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego?

Reklama

W Kleszczowie nie zamierzają składać broni w walce o przywrócenie dawnych granic. Już 16 stycznia mieszkańcy najbogatszej gminy w Polsce wezmą udział w referendum, w którym będą mogli się wypowiedzieć w tej sprawie. Warto jednak zauważyć, że głosowanie odbędzie się w czasie, gdy Rada Ministrów już podjęła decyzję o zmianie granic. Od 1 stycznia do gminy Bełchatów włączone zostały tereny z bełchatowską elektrownią i kilkoma innymi mniejszymi zakładami. Oznacza to, że zamian do kleszczowskiego samorządu, to właśnie do sąsiadów będzie trafiało co najmniej 60 mln zł.

Władze województwa, które były wnioskodawcą „rozbioru Kleszczowa”, zaznaczają jednak, że pomimo uszczuplenia budżetu „polskiego Kuwejtu”, to i tak pozostanie on bogatą gminą. Według wyliczeń wcześniej dochód na mieszkańca gminy Kleszczów wynosił 29,8 tys. zł, w sąsiedniej gminie Bełchatów 2,2 tys. zł. Obecnie po zmianach ma to być odpowiednio 17,6 tys. zł i 8 tys. zł.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą?

Wójt gminy Kleszczów podkreśla, że rozporządzenie Rady Ministrów z 27 grudnia spowodowało zmianę granic, ale wcale nie kończy sprawy. Dlatego namawia mieszkańców do licznego stawienia się na referendum.

– Wystąpimy do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie czy krzywdzące mieszkańców Gminy Kleszczów rozporządzenie było zgodne z ustawami i Konstytucją (..) Przed złożeniem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego potrzebujemy wsparcia jak największej grupy mieszkańców Gminy Kleszczów. Pokażmy jako społeczność, że nie godzimy się na lekceważenie naszej opinii – mówił Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów.

Mieszkańcy będą mogli zagłosować za jednym z dwóch wariantów. Pierwszy oznacza opowiedzenie się za uchwałą Rady Gminy Kleszczów wyrażającej negatywną opinię w sprawie zmiany granic. Druga opcja to poparcie pozytywnej opinii rady w tej sprawie. 

Gdzie głosować?

Osoby uprawnione do głosowania będą mogły oddać swój głos w niedzielę (16 stycznia) w godz. 7-21. Głosować będzie można w Żłobnicy (Dom Kultury), Kleszczowie (Szkoła Podstawowa), Łękińsku (Szkoła Podstawowa) i Łuszczanowicach (Przedszkole Samorządowe). Wyniki referendum mają posłużyć Radzie Gminy Kleszczów do wydania opinii w sprawie zmiany granic.

Jak na takie działania zapatruje się gmina Bełchatów? Wójt gminy Bełchatów uważa, że czas na przeprowadzenie referendum gminy miały podobny, a organizowanie głosowania po rozstrzygnięciu Rady Ministrów, to klasyczne obejście prawa i „rozgrywka” ze strony Kleszczowa. Uważa też, że nawet jeśli wójt Kleszczowa skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, to nie wstrzymuje to funkcjonowania rozporządzenia i zmiany granic.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy