reklama

Dziesiątki kilometrów nocą, w ciszy i modlitwie. Ekstremalna Droga Krzyżowa - w tym roku pięć tras

Opublikowano:
Autor:

Dziesiątki kilometrów nocą, w ciszy i modlitwie. Ekstremalna Droga Krzyżowa  - w tym roku pięć tras - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZa niespełna dwa tygodnie rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa. W naszym rejonie tradycyjnie uczestnicy wyruszą z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie. Wspólną wędrówkę poprzedzi modlitwa na mszy świętej w parznieńskiej świątyni (o godz. 19:00), później uczestnicy wyjdą na jedną z pięciu zróżnicowanych tras. Uczestnicy mogą wybrać: 40-, 42-, 43-, 44- i 56-kilometrową drogę.

Idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest niezmienna od początku jej istnienia, czyli od 2009 roku, to przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła. Zdaniem pomysłodawców przekształcenie modlitwy w nocną, pieszą wędrówkę daje głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat "wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie".

- Wychodząc na Ekstremalną Drogę Krzyżową nie wiesz, czy dojdziesz. Decydując się na wyjście w nieznane, pozwalasz sobie na utratę kontroli, która prowadzi do spotkania z Bogiem. Wyruszasz w drogę, w ten sposób angażujesz swoje ciało w modlitwę, bo ciało i duch tworzą jedność. Jest to forma ascezy, która może pomóc otworzyć się na Boga. Wychodzisz ze znanego w nieznane - tak o idei mówią organizatorzy przedsięwzięcia.

Co warte podkreślenia Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką, ale indywidualną formą modlitwą.

- Każdy kto chce wziąć udział, deklaruje chęć przejścia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na stronie www.edk.org.pl i wyszukuje tam z listy województw miejsce startu – w naszym wypadku z miejscowości Parzno i wybiera jedną z tras dostępnych w rejonie (miejscowości). Obowiązkowo zapoznaje się z regulaminem i wyraża na niego zgodę, zapoznaje się z zasadami, informacjami o wybranej trasie i tym czego może się na niej spodziewać – informuje Dawid Samborski, koordynator Drogi w naszym rejonie.

Najkrótsza trasa prowadzi z Parzna do Kamieńska, oznaczona jest jako „niebieska” i liczy 40 kilometrów. 42-kilometrowa droga, „brunatna” swój finał będzie miała w Sulmierzycach, 43- kilometrowa, trasa „żółta” poprowadzi do Bełchatowa (przez Uroczysko). Zaplanowano także 44- kilometrową wędrówkę do Piotrkowa Trybunalskiego, to trasa „zielona”. Najdłuższa wyprawa, licząca 56 kilometrów oznaczona jako „czerwona” swój koniec będzie miała w Bełchatowie, ale trasę wyznaczono przez Górę Kamieńsk. Szczegółowy opis każdej z tras z mapami można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.

- Zgodnie z zasadami EDK na trasie nawet idąc z kimś, nie łączymy się w grupy większe niż 9 osób. Nie urządzamy pikników i pogaduch. Każdy powinien we własnym zakresie przygotować się do drogi poprzez odpowiedni ubiór i wyposażenie dostosowane do prognozowanych warunków atmosferycznych. Obowiązkowo trzeba mieć założoną kamizelkę odblaskową, latarkę czołową, ręczną i naładowany telefon osobisty – wyjaśnia Dawid Samborski

Organizatorzy szacują, że w tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa ruszy w 25 krajach z ponad 400 miejscowości, a na ponad 900 trasach przejdzie około 100 tys. wędrowców. Biorąc pod uwagę statystyki, zainteresowanie taką formą modlitwy rośnie także w naszym regionie. W pierwszej edycji EDK zorganizowanej w 2016 roku w drogę wyszło 208 osób, rok później było już ich 252. Na tegoroczną edycję przygotowano 300 pakietów. Organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, czekają na chętnych, także tych, którzy chcą włączyć się w organizację przedsięwzięcia, wystarczy wysłać e-mail na adres: parzno.edk@gmail.com. bądź pod nr tel do koordynatora rejonu Dawida Samborskiego: 505 978 677

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE