Reklama

Reklama

Co nam wybudują w Bełchatowie w 2023 roku? Radni uchwalili budżet miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Co nam wybudują w Bełchatowie w 2023 roku? Radni uchwalili budżet miasta - Zdjęcie główne

Wśród zaplanowanych wydatków inwestycyjnych jest m.in. remont i przebudowa ulic na osiedlu Binków m.in. ul. Budryka | foto Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rada miasta uchwaliła budżet Bełchatowa na 2023 rok. Blisko 50 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Co nam wybudują w przyszłym roku?

Reklama

Radni uchwalili przyszłoroczny budżet Bełchatowa. Miasto planuje wydatki na poziomie 300 mln zł, a dochody mają zamknąć się w kwocie 280 mln zł. Oznacza to 20 mln zł deficytu, która w głównej mierze ma zostać sfinansowany nadwyżką z lat ubiegłych.

Z pewnością najważniejszą kwestią, która interesuje bełchatowian przy uchwalonym budżecie, są wydatki majątkowe, na które zaplanowano prawie 50 mln zł. Jakich więc inwestycji można spodziewać się w 2023 roku?

Inwestycje? Najwięcej na budowę i remonty dróg

Najwięcej, bo aż 17 mln zł, zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia związane z remontami i budową dróg w mieście.

- Ostrożnie podchodzimy do planowania tych wydatków. Założyliśmy, że w pierwszej kolejności będą realizowane te zadania, które znajdują się na jakimkolwiek etapie realizacji. One muszą być kontynuowane i mieć zapewnione finansowanie – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Dokończona zostanie budowa łącznika pomiędzy os. Okrzei i Dolnośląskim, która jest już na finiszu. Zabezpieczone zostały też pieniądze na realizację dalszych prac na osiedlu Binków. Chodzi tutaj o przebudowę ulicy Budryka oraz siedmiu mniejszych uliczek.

Jak zapewniają władze miasta, realizowane mają być też zadania, na które magistrat pozyskał dofinansowanie ze środków drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Mowa tutaj m.in. o modernizacji oświetlenia oraz przebudowie miejskich ulic. Z tej puli 25 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje drogowe. W planach jest modernizacja ulic Staszica, Armii Krajowej i Goetla. Z tej kwoty sfinansowana zostanie także budowa miejsc parkingowych i remont już tych istniejących w okolicy targowiska miejskiego oraz na osiedlu Dolnośląskim, Przytorzu i Ludwikowie. W sumie 5 mln zł zostanie przeznaczone na wymianę oświetlenia w placówkach oświatowych, a także wymiana słupów bądź opraw na energooszczędne planowana jest na ulicach: Staszica, Armii Krajowej, Goetla, Czyżewskiego czy al. Jana Pawła II.

W przyszłym roku ma zostać zrealizowany również projekt budowy instalacji OZE, które zyska blisko 300 bełchatowskich domów. Miasto planuje również zakup kolejnej elektrycznej emzetki. Według szacunków, będzie ona kosztować 4 mln zł z czego 2,7 mln zł to unijne dofinansowanie.

- Nie można też pominąć projektu „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej na odcinku Piotrków Tryb. - Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa” realizowanego przy wsparciu środków z rządowego programu „Kolej +”. Łączne przewidziane wydatki na ten cel do 2028 r. mają wynieść 32 mln zł – informuje bełchatowski magistrat.

W 2023 roku będzie realizowany też budżet obywatelski. Powstanie naukowy plac zabaw na os. Binków oraz siłownia zewnętrzna na Przytorzu. Zostaną też zrealizowane dwa projekty miękkie społeczne i prozdrowotne. W sumie zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa kosztować będą 880 tys. zł.

- Mimo rosnących kosztów, staraliśmy się, by projekt budżetu na 2023 r. był zrównoważony i zapewniał bezpieczne funkcjonowanie miasta. Zaspokojenie wszystkich tych potrzeb mieszkańców, do których samorząd jest zobligowany, to dla mnie priorytet. Chcę też, by miasto się rozwijało, by żyło się tu dobrze, a do tego potrzebne są inwestycje. Zrobiliśmy co w naszej mocy, by podzielić środki, którymi dysponuje miasto tak, by wystarczyło również i na te zadania - mówi Mariola Czechowska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy