Reklama

Reklama

Budżet Bełchatowa na 2022 rok przyjęty. Prezydent Czechowska mówi o inflacji i pandemii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budżet Bełchatowa na 2022 rok przyjęty. Prezydent Czechowska mówi o inflacji i pandemii - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radni uchwalili budżet Bełchatowa na 2022 rok. Prezydent miasta stwierdziła, że przygotowanie prognoz finansowych nie było łatwe, głównie ze względu na pandemię COVID-19 i postępującą inflację. Jak zaplanowano przyszłoroczny budżet?

Reklama

Miejscy radni uchwalili budżet Bełchatowa na 2022 rok. Planowane dochody będą na poziomie 257,5 mln zł. To znacznie mniej niż przed rokiem. W 2021 r. miasto miało dochody o 58 mln zł wyższe. Wydatki zaplanowano na blisko 273,5 mln zł, co oznacza ok. 15 mln zł deficytu.  Jak wyjaśnia magistrat, ponad 13,5 mln zł z tej kwoty wróci do kasy miasta z subwencji uzupełniającej z Ministerstwa Finansów za ubytki, jakie Bełchatów odnotował z podatków PIT i CIT.

Skąd tak znaczny spadek w dochodach i wyższy deficyt? Jak tłumaczy urząd w uzasadnieniu uchwały budżetowej, wynika to z uwzględnienia zmian prawnych dokonanych w związku z „Polskim Ładem”, a dokładnie przepisów zmieniających zasady ustalające dochody jednostek samorządu terytorialnego. W ustawie określono nowy sposób planowania wpływów z udziałów w PIT i CIT oraz zmieniono terminy ich przekazywania. Od przyszłego roku dochody z PIT i CIT będą przekazywane w równych miesięcznych transzach. Zaplanowane przez Ministerstwo Finansów wypływy z udziału PIT na 2022 r. są niższe w stosunku do przewidywanego wykonania za 2021 r. o prawie 11,5 mln zł, a w przypadku CIT o 1,3 mln zł. Jak wyjaśnia miasto, wpływ na niższe planowane kwoty z udział w PIT i CIT ma zarówno sytuacja pandemiczna oraz przyjęte rozwiązania podatkowe w programie „Polski Ład.

Pandemia i inflacja nie pomagają...

Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, podczas wystąpienia na sesji budżetowej podkreślała, że obecne okoliczności związane z pandemią, a także postępującą inflacją, nie ułatwiały planowania finansów miasta na 2022 rok.

- Opracowanie prognoz finansowych, zwłaszcza długoterminowych, nie było łatwe, ze względu na dużą niepewność, związaną z nadal trwającą pandemią COVID-19 oraz trudną do przewidzenia sytuacją ekonomiczną kraju, która uzależniona jest w dużej mierze od rosnącej w szybkim tempie inflacji, jak również podejmowanych działań  zmierzających do walki z nią, poprzez cykliczny wzrost stóp procentowych – mówiła Mariola Czechowska.

Wydatki bieżące w budżecie wyniosą w sumie 257 mln zł. Na oświatę miasto przeznaczy łącznie 105 mln zł, a na pomoc społeczną 63,5 mln zł. Z kolei gospodarka komunalna pochłonie 36 mln zł. Koszt administracji zamknie się w kwocie 24 mln zł, a ponad 15 mln przeznaczone zostanie na transport publiczny oraz utrzymanie dróg powiatowych i gminnych. Na sport i kulturę fizyczną urząd zamierza przeznaczyć blisko 6,5 mln zł.

Jakie inwestycje zaplanowano?

Co na wybudują w 2022 roku? Na inwestycje zaplanowano blisko 17 mln zł. Znaczna część realizowanych lub zaplanowanych zadań to kontynuacja remontów i budowy dróg. Znaczną część budżetu pochłoną m.in. przebudowa ul. Kwiatowej, budowa łącznika ul. Kopeckiego i Okrzei, a także budowa i przebudowa chodników i dróg osiedlowych w mieście.  W planach jest również odtworzenie nawierzchni na ulicy Czyżewskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego aż do ul. Staszica.

Pół miliona złotych zapisano w budżecie na modernizację i przebudowę parku im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, a także 200 tys. zł na rewitalizację parku Olszewskich. W planach jest też budowa oświetlenia ulic na terenie miasta – tutaj zapisało 776 tys. zł. Z kolei na budowę placów zabaw na terenie miasta zabezpieczono łącznie 450 tys. zł.

Warto również przypomnieć, że miasto w ramach dofinansowania z rządowego Funduszu „Polski Ład” - Program Inwestycji Strategicznych, ma otrzymać aż 18 mln zł na przebudowę ulic na osiedlu Binków w tym główniej ul. Budryka.  

 Z dofinansowania z Unii Europejskiej przeprowadzony zostanie również remont Muzeum Regionalnego, zaplanowano także środki na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła jako dotację dla mieszkańców. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy