reklama

Chwalą miejską spółkę z Bełchatowa. "Nie ma konkurentów w Polsce i na świecie". O co chodzi?

Opublikowano:
Autor:

Chwalą miejską spółkę z Bełchatowa. "Nie ma konkurentów w Polsce i na świecie". O co chodzi? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRemont magistrali wodociągowej w Bełchatowie, który został zakończony w listopadzie ubiegłego roku, był największą tego typu instalacją... na świecie. O miejskiej spółce mówią branżowe media w całym kraju.

Inwestycja, o której jest mowa, prowadzona była od ujęcia wody na Myszakachdo ulicy Sienkiewicza, a prace wykonywane były metodą bezwykopową. Oznacza to, że większość z nich prowadzona była pod ziemią. A co tak innowacyjnego jest w zastosowanej przed Wod-Kan metodzie? Przede wszystkim chodzi o skalę. Rękawy z włókna szklanego, utwardzane promieniowaniem UV, wykorzystuje się najczęściej do kilkuset metrowych projektów. W przypadku Bełchatowa mowa o ponad dwóch kilometrach renowacji rurociągu. Dodatkowo, produkowane do tej pory wykładziny, tworzono z wykorzystaniem innych materiałów.

- Postawiliśmy na tę technologię, bo w porównaniu z tradycyjną jest ona znacznie mniej uciążliwa dla mieszańców i bardziej uzasadniona ekonomicznie. Dzięki temu nie musieliśmy rozbierać, a później odtwarzać nawierzchni, nie było także konieczności ingerencji w inne sieci czy zakłócania ruchu na drogach – tłumaczy Piotr Pierzchała, prezes bełchatowskiej spółki WOD.-KAN

Remontowany był odcinek magistrali o długości około 2,5 km. W ramach tego zadania przeprowadzona została też renowacja 4 komór wodociągowych zlokalizowanych na magistrali.

- Badania wody przeprowadzane przez laboratoria potwierdzają bardzo dobrą jakość wody wydobywanej w Bełchatowie, zarówno pod względem bakteriologicznym, jak i fizykochemicznym. Rurociągi przesyłowe do wody pitnej również muszą zatem spełniać najwyższe wymogi [...] Ponadto, stosowane do tej pory wykładziny, były produkowane z wykorzystaniem innych materiałów. Opisywana renowacja metodą CIPP z użyciem rękawa szklanego na razie nie ma konkurentów ani w Polsce, ani na świecie – czytamy dalej w „Inżynierii Bezwykopowej”

Największa na świecie instalacja wykonana w tej technologii kosztowała spółkę ponad 10 milionów złotych. W ramach projektu "Budowa i modernizacja systemu sieci wodno – kanalizacyjnej na terenie Miasta Bełchatowa – etap II" spółka przeprowadziła również remont głównych kolektorów sanitarnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE