Reklama

Reklama

Spalarnia odpadów w Elektrowni Bełchatów - ogłoszono przetarg. Wiemy, kiedy może ruszyć inwestycja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum/poglądowe

Spalarnia odpadów w Elektrowni Bełchatów - ogłoszono przetarg. Wiemy, kiedy może ruszyć inwestycja - Zdjęcie główne

foto archiwum/poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia PGE Energia Ciepła ogłosiła przetarg na instalację termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii. Powstanie ona w Rogowcu, a jej budowa ruszy najprawdopodobniej już w przyszłym roku. Rocznie będzie tam spalane 180 tys. ton śmieci.

Reklama

O tym, że spółka PGE planuje budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów na terenie bełchatowskiej elektrowni, jako pierwsi informowaliśmy już w lutym tego roku. Wówczas o takiej możliwości mówił prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski.

- Rozważamy różne alternatywy i warianty dla nowych inwestycji na terenie Bełchatowa. Wszystkie, które będą i przysporzą się do nowych przychodów dla grupy, a także zapewnienia miejsc pracy dla pracowników, będą oczywiście analizowane – mówił Wojciech Dąbrowski podczas wizyty w Bełchatowie.

Prezes spółki zaznaczał wówczas, że zlokalizowanie takiej instalacji w Bełchatowie byłoby sensowne. Argumentował to bliskością Łodzi – jak mówił, centrum Polski. Więcej przeczytacie w artykule Tysiące ton śmieci spalanych w elektrowni Bełchatów...

Wszystko wskazuje na to, że ostateczne decyzje już zapadły – spółka PGE Energia Ciepła ogłosiła bowiem przetarg na budowę "Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w m. Rogowiec k/Bełchatowa", która ma się odbyć w formule "zaprojektuj i zbuduj". Co wynika z opublikowanych dokumentów?

Przede wszystkim, znamy daty. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku, konkretnie 1 kwietnia. Wskazywany termin zakończenia inwestycji to 30 września 2024 roku.

Spółka potwierdziła też, ile odpadów komunalnych ma być przetwarzanych w instalacji. Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami, mówimy tu o 180 tys. ton w ciągu roku, czyli około 500 tonach dziennie. Trzeba zaznaczyć, że spalanie odbywać się będzie w dwóch blokach o mocy przerobowej 90 tys. ton w skali roku. Pozostaje pytanie – czy to dużo?

Proponowane ilości śmieci, które mają być spalane pod Bełchatowem nie odbiegają od średniej dla innych tego typu instalacji w Polsce. Najwięcej odpadów komunalnych utylizuje się w Krakowie, moc przerobowa wynosi tam 220 tys. ton w skali roku. Na drugim miejscu jest Poznań – 210 ton/rok. Spalarnia funkcjonuje też w Rzeszowie, gdzie w energię przetwarza się 100 tys. ton/rok, są jednak plany rozbudowy, po której moc przerobowa wzrosłaby tam do 180 tys. ton/rok.

Według danych GUS za rok 2019, przeciętny Polak produkuje 332 kg odpadów w ciągu roku. Oznacza to, że w Bełchatowie każdego dnia spalana będzie ilość śmieci, do których wyprodukowania potrzeba 1 500 osób i całego roku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy