Reklama

Reklama

Bełchatowianie święcą pokarmy. W parafii na Kościuszki powitano nowego mieszkańca [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Wielką Sobotę w bełchatowskich parafiach odbyło się święcenie pokarmów. Księża pobłogosławili przysmaki, które znajdą się na wielkanocnym stole. W ogrodach przy ulicy Kościuszki wierni powitali też... nowego mieszkańca parafialnego mini-zoo.

Reklama

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę katolicy udają się do kościoła, aby poświęcić pokarmy. W przyozdobionych koszyczkach wierni umieszczają potrawy, które będą spożywać przy wielnocnym stole. W Bełchatowie od wczesnych godzin, swoje świątynie odwiedzali parafianie ze święconkami. W parafii farnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kościuszki, tradycyjne święcenie pokarmów odbywało się na świeżym powietrzu w ogrodach parafialnych. 

Proboszcz pochwalił się nowym mieszkańcem parafii

Co ciekawe, spotkanie z wiernymi było też okazją dla księży do pochwalenia się nowym mieszkańcem parafialnego mini-zoo. Proboszcz zaprezentował parafianom nowno narodzonego koziołka, który przyszedł na świat kilka dni temu. 

- Imienia jeszcze nie ma, ale pewnie wkrótce wspólnie wybierzemy jakieś - mówi ks. Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Bełchatowie.

Symbolika potraw świątecznych w koszyczku

Święcenie pokarmów to znana od setek lat tradycja, która w Polsce stała się popularna na przełomie XV i XVI wieku. Początkowo święcono wyłącznie baranka, później zaczęły się pojawiać inne potrawy, które dziś mają swoją symbolikę. 

Najważniejszym pokarmem dla chrześcijan jest chleb, będący symbolem ciała Chrystusa. Z kolei jajka symbolizują nowe życie, sól to symbol prawdy i oczyszczenia, baranek oznacza pokorę i łagodność, a chrzan nawiązuje do męki Chrystusa (bo jest ostry i potrafi wywołać łzy). W koszyczku powinny też znaleźć się kiełbasa i szynka - symbolizują bogactwo i dobrobyt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE