Reklama

Reklama

Uczniowie z Ukrainy w bełchatowskich szkołach. Miasto zaproponowało nowe klasy, ale...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SP nr 1 im. Stanisława Jachowicza

Uczniowie z Ukrainy w bełchatowskich szkołach. Miasto zaproponowało nowe klasy, ale... - Zdjęcie główne

foto SP nr 1 im. Stanisława Jachowicza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W bełchatowskich szkołach przygotowano specjalne oddziały dla dzieci z Ukrainy, które uciekając przed wojną w ich kraju, zmuszone były przerwać swoją edukację. Obecnie na terenie Bełchatowa uczy się około 100 nowych uczniów zza naszej wschodniej granicy.

Reklama

W naszym mieście zatrzymało się wiele osób z Ukrainy, które uciekając przed wojną w ich kraju, szukały bezpiecznego schronienia. Wśród nich są dzieci w wieku szkolnym, które zmuszone były przerwać swoją edukację. Od 1 kwietnia w bełchatowskich szkołach istnieje możliwość utworzenia dla nich specjalnych oddziałów przygotowawczych.

Są to klasy, do których uczęszczać będą dzieci tylko z Ukrainy. Jak tłumaczy magistrat, stworzenie możliwości nauki w takich klasach pokierowane jest troską o tych uczniów, którzy nie rozumieją dobrze języka polskiego lub mają problemy z adaptacją w nowym środowisku i będą lepiej czuć się w grupie składającej się tylko z obywateli Ukrainy. Miasto zapewnia, że możliwość utworzenia nowych oddziałów będzie plusem w przypadku przybywania do naszego regionu kolejnych uchodźców.

- Na tę chwilę nie musimy obawiać się, że klasy w bełchatowskich szkołach bardzo się rozrosną. Ilość nowych uczniów od około trzech tygodni nie zmienia się, jednak na wszelki wypadek jesteśmy w stanie gotowości do utworzenia takich oddziałów przygotowawczych - mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

Zgodnie z zarządzeniem prezydent miasta, trzy szkoły podstawowe miałyby przyjąć uczniów z Ukrainy do oddziałów przygotowawczych. Są to SP nr 3, SP nr 13 o raz SP nr 1. Do tej pory nie udało się jednak otworzyć specjalnych klas dla uchodźców. Wynika to z braku zainteresowania ze strony rodziców i opiekunów ukraińskich dzieci, które dobrze zaaklimatyzowały się w klasach z polskimi dziećmi. 

- To dyrektorzy wraz z psychologami i nauczycielami oceniają czy dziecko dobrze adaptuje się w grupie. Konsultują się z opiekunem prawnym i decydują czy istnieje potrzeba utworzenia takiej klasy. Obecnie nie ma zainteresowania takimi oddziałami. Duże dzieci również uczy się zdalnie, za pomocą zajęć online - tłumaczy Politański.

Wiele dzieci z Ukrainy trafiło jednak do bełchatowskich szkół. Obecnie biorą normalnie udział w zajęciach. Nowych uczniów przyjęła praktycznie każda placówka na terenie miasta.

- W bełchatowskich szkołach uczy się około 100 osób z Ukrainy. Ta liczba nie zmienia się od trzech tygodni. Dzieci do placówek trafiły w połowie marca – mówi Łukasz Politański.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy