reklama
reklama

W tych miastach łódzkiego oddychają mocno zanieczyszczonym powietrzem. Czy Bełchatów znalazł się w rankingu WHO?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

W tych miastach łódzkiego oddychają mocno zanieczyszczonym powietrzem. Czy Bełchatów znalazł się w rankingu WHO? - Zdjęcie główne

poglądowe | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła ranking europejskich miast z największym zanieczyszczeniem powietrza. Jak się okazuje, Polska plasuje się w niechlubnej czołówce – dumne nie może być też województwo łódzkie, bo aż 7 miast z regionu znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce rankingu. Co z Bełchatowem?
reklama

Bełchatów nie znalazł się w opublikowanym niedawko przez Światową Organizację Zdrowia rankingu miast z najgorszym jakościowo powietrzem. Czy więc pomimo sąsiedztwa kopalni i elektrowni oraz dużej liczby samochodów na bełchatowskich ulicach (w 2018 t. było to 42 tys. samochodów na niemal 60 tys. mieszkańców) oddychają czystym powietrzem? Ciężko o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie – głównie przez to, że czujniki jakości powietrza na ul. Piłsudskiego, Kościuszki oraz Berylowej były własnością prywatną i na dzień dzisiejszy nie działają. Informacji nie znajdziemy również w danych publikowanych na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jednak jeszcze na początku tego roku były one dostępne w serwisie airly – wówczas normy pyłu PM2.5 były przekroczone nawet dwukrotnie - więcej w artykule Jakim powietrzem oddychamy w Bełchatowie?

Zanieczyszczenie powietrza, a przede wszystkim smog, to problem nagłaśniany już od wielu lat, z którym zmaga się prawie cały świat. Trzeba pamiętać, że jest to cichy zabójca, który w samej tylko Polsce przyczynia się do ponad 45 tys. zgonów każdego roku. Czym jest pył PM2.5? Jak czytamy w serwisie airly.org, są to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.

Smog powstaje najczęściej w chłodne, bezwietrzne dni, gdy mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Wówczas groźne dla ludzi cząsteczki nie unoszą się do góry, pozostając blisko ziemi - ten widok może przypominać mgłę. 

- Główną przyczyną takiego zjawiska jest spalanie węgla i duży ruch samochodowy. Najwięcej zanieczyszczeń emituje spalanie w domowych piecach śmieci, mułu i miału węglowego - czytamy na stronie smog.edu.pl

WHO opublikowało niedawno niepokojący raport – okazuje się, że Polska jest w europejskiej czołówce krajów z najgorszym powietrzem. Normy są przekraczane aż w 72% polskich miast. Sytuacja nie wygląda dobrze również w naszym regionie. Okazuje się bowiem, że aż 7 miast z woj. łódzkiego uplasowało się w pierwszej pięćdziesiątce rankigu, a są to:

  • Opoczno – 3. miejsce
  • Rawa Mazowiecka - 18. miejsce
  • Radomsko – 26. miejsce
  • Tomaszów Mazowiecki – 27. miejsce
  • Piotrków Trybunalski – 30. miejsce
  • Zduńska Wola – 34. miejsce
  • Brzeziny – 41. miejsce
Zestawienie otwieraja bułgarskie miasta Vidi i Dimitrovgad (całość na grafice poniżej)

                                                                                                                                              źródło: WHO

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama