Reklama

ZUS: emerytura w Polsce wzrośnie do 9 tys. zł. Nie ma się jednak z czego cieszyć...

Opublikowano:
Autor:

ZUS: emerytura w Polsce wzrośnie do 9 tys. zł. Nie ma się jednak z czego cieszyć... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z wyliczeń ZUS wynika, że przeciętna emerytura w Polsce w 2060 roku wyniesie 9145 zł. Okazuje się, że nie jest to powód do zadowolenia dla dzisiejszych 20-latków. Gdy przejdą na utrzymanie państwa, na ich konta będzie wpływała zaledwie część ostatniej wypłaty.

O tym, że system emerytalny w Polsce wymaga poważnych zmian słyszy się już od dłuższego czasu. Zdaję się jednak, że ten problem jest spychany na dalszy plan i coraz rzadziej słychać o nim w publicznej debacie.

Do tematu wrócił ostatnio Krzysztof Brejza – senator X kadencji. Jak pisał na swoim Twitterze, zapytał on ZUS o prognozowaną wartość emerytur. Wyliczenia wskazują, że ich kwoty będą zaskakująco wysokie – w 2040 ma to być 4 942 zł, a w 2060 aż 9 145 zł. Nie ma jednak powodów do zadowolenia - okazuje się bowiem, że relacja świadczenia do przeciętnego wynagrodzenia zacznie drastycznie spadać. W 2025 ma ona wynieść 50% (co oznacza, że emerytura będzie wynosić zaledwie połowę ostatniej pensji), a w 2060 ma to być zaledwie 25%.

Z czego wynika taka sytuacja? Czynników, które wpływają na prognozowaną wysokość emerytury jest sporo – jednym z najważniejszych zdaje się być demografia. Wszelkie statystyki krzyczą, że społeczeństwo w Polsce się starzeje. Dane GUS wskazują, że w roku 2009 udział w rynku osób w wieku produkcyjnym wynosił 65%, w roku 2018 już 61%. Zwiększyła się za to ilość osób w wieku poprodukcyjnym – z 17 do 21%. Wszelkie prognozy wskazują, że ten trend będzie się niestety pogłębiał. Starzenie się społeczeństwa widać również na przykładzie Bełchatowa. Dane opublikowane przez magistrat wskazują, że w ostatnich 20 latach ubyło prawie 10 tys. mieszkańców (więcej w artykule Dwa razy więcej emerytów niż młodzieży... )

Trzeba też zaznaczyć, że wszelkie wyliczenia i statystyki są czysto teoretyczne. Bazują one bowiem na przewidywaniach Ministerstwa Finansów z roku 2019 – co oznacza, że nie uwzględniają one obecnego kryzysu gospodarczego i finansowego spowodowanego ogólnoświatową pandemią.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE