reklama
reklama

W Bełchatowie ustalono obszar zapowietrzony i ustawiono tablice. Zgnilec amerykański atakuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe

W Bełchatowie ustalono obszar zapowietrzony i ustawiono tablice. Zgnilec amerykański atakuje - Zdjęcie główne

foto Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPowiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie wytyczył tzw. obszary zapowietrzone, które dotyczą także części miasta. Powodem jest zgnilec amerykański, który atakuje pszczoły.
reklama

Ognisko zgnilca amerykańskiego wykryto w Wierzchach Parznieńskich. W związku ze stwierdzeniem wystąpienia bakterii, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania choroby i określił tzw. obszar zapowietrzony w promieniu 6 kilometrów od ogniska. Obejmuje on także częściowo tereny Bełchatowa.

Jak informuje magistrat, chodzi konkretnie o zachodnią część ograniczoną na północnym wschodzie granicą miejscowości Zawady oraz od wschodu granicą wyznaczoną przez ulicę Pabianicką, która przechodzi w Aleję Włókniarzy, następnie Aleję Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dalej Aleję Jana Pawła II i na południowym zachodzie ograniczona przez ulicę Zamoście do granic miejscowości Ludwików.

reklama

- Wspomniany teren zostanie oznakowany specjalnymi tablicami o treści: „UWAGA! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ. OBSZAR ZAPOWIETRZONY” - informuje urząd miasta.

Zgnilec amerykański to choroba bakteryjna atakująca pszczoły, nie zagraża jednak ludziom. Skutkiem działania bakterii jest wymieranie czerwiu w plastrach – larwy zamierają i zaczynają gnić w zasklepionych komórkach. Robotnice radzą sobie z usuwaniem martwych larw, ale jednocześnie przenoszą baterię dalej – zarażają zdrowe larwy i przenoszą chorobę do kolejnych uli. Tak zaraża się cała populacja na danym terenie.

- Choroba może powodować trudności z zapyleniem roślin w ogrodach i sadach, tym samym powodując duże straty plonów. Niestety nie ma skutecznej metody leczenia zgnilca amerykańskiego pszczół. Chorobę da się zatem zatrzymać tylko poprzez uśmiercenie danej populacji i zatrzymanie transmisji bakterii – informuje magistrat.

reklama

Co to oznacza dla pszczelarzy? Na wprowadzonym obszarze zapowietrzonym zakazuje się:

  • przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece;
  • organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.
Posiadacze pasiek mają obowiązek zgłaszania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii miejsc, w których przebywają pszczoły.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama