reklama
reklama

Niebezpieczny wirus w województwie łódzkim. Gmina Bełchatów reaguje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niebezpieczny wirus w województwie łódzkim. Gmina Bełchatów reaguje  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWojewoda łódzki wydał rozporządzenie, dotyczące wysoce zjadliwej grypy ptaków, wykrytej na terenie województwa łódzkiego. Hodowcy drobiu powinni zastosować się do ujętych w dokumencie ograniczeń i zachować środki ostrożności.
reklama

Na terenie całego powiatu bełchatowskiego pojawiło się duże ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Już w listopadzie, Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał zalecenia, które miały zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się grypy ptaków. Teraz pojawiło się dodatkowo rozporządzenie wojewody łódzkiego, które wprowadza konkretne ograniczenia.

Zgodnie z wydanym przez Tobiasza Bocheńskiego dokumentem, hodowcy mają obowiązek utrzymywania drobiu w zamknięciu, są też zobligowani do informowania Powiatowego Lekarza Weterynarii o wszelkich przemieszczeniach drobiu. Dodatkowo zakazane jest utrzymywanie kaczek i gęsi razem z innymi rodzajami drobiu, a także organizowania targów, wystaw, pokazów czy konkursów z udziałem ptaków.

reklama

Te nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na terenie całego województwa łódzkiego.

Gmina Bełchatów poinformowała też, że w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się choroby, od dnia 10 stycznia 2022 roku (poniedziałek) do odwołania na Targowisku Gminnym "Mój Rynek" w Zawadach obowiązuje zakaz handlu drobiem oraz innym ptactwem.

Zjadliwy wirus grypy ptaków. Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii

W informacji Powiatowego Lekarza Weterynarii znalazły się następujące zalecenia:

  1. Przetrzymywanie drobiu na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem.
  2. Przechowywanie paszy w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem.
  3. Karmienie drobiu powinno odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych.
  4. W gospodarstwie należy stosować odzież i obuwie ochronne, a po każdym kontakcie z drobiem lub dzikim ptactwem umyć ręce wodą z mydłem.
  5. Należy stosować maty dezynfekujące w wejściach i wyjściach z budynków, w których przetrzymywany jest drób.

Wirus grypy ptaków. Jakie są objawy u drobiu?

Powiatowy Lekarz Weterynarii, wśród objawów, które powinny zaniepokoić hodowców drobiu wymienia: zwiększoną śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe, w tym skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł czy niezborność ruchów. Alarmującym sygnałem powinny być też duszności, sinica, wybroczyny, biegunki oraz nagły spadek nieśności.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama