reklama

Ta asteroida nazywa się ''Paszkowski''! Ogromne wyróżnienie dla genialnego Michała z Bełchatowa

Opublikowano:
Autor:

Ta asteroida nazywa się ''Paszkowski''! Ogromne wyróżnienie dla genialnego Michała z Bełchatowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNiespełna rok temu Michał Paszkowski – wówczas jeszcze uczeń bełchatowskiego gimnazjum im Z. Herberta – przyjechał ze Stanów Zjednoczonych z drugą nagrodą w prestiżowym konkursie Intel ISEF. Przedsięwzięcie dedykowane młodym naukowcom z całego świata przyniosło bełchatowianinowi nie tylko 1500 $ nagrody, ale co ciekawe, nazwanie własnym nazwiskiem jednej z asteroid.

Kilka tygodni temu do Bełchatowa dotarła korespondencja od dr Granta H. Stokes'a z Massachusetts Institute of Technology o tym, że asteroida o numerze 34525 otrzymała patrona w osobie Michała Paszkowskiego.

Ten kosmiczny obiekt, który nosi nazwę bełchatowianina został odkryty 24 września 2000 roku przez Lincoln Near-Earth Asteroid Research (projekt realizowany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, NASA oraz Massachusetts Institute of Technology. Średnica asteroidy to około 3 km, a jeden obieg trwa prawie 4 lata.

- Jestem bardzo dumny, że moja praca związana z kompilatorami została doceniona przez najlepszy uniwersytet na świecie i w ten sposób moje nazwisko już na zawsze będzie znajdowało się w wykazie asteroid obok m.in. Marii Skłodowskiej-Curie – komentuje Michał Paszkowski.

Michał Paszkowski w maju ubiegłego roku pojechał do Stanów Zjednoczonych na konkurs dla młodych naukowców. To właśnie na Inetel ISEF jego projekt: "Pearfect - interpretowany język programowania na platformy Windows, Linux i macOS” uzyskał uznanie jurorów i zdobył zaszczytne drugie miejsce, a laureat zdobył nagrody – finansową i tą, która jest powodem jego osobistej dumy – możliwość nadania asteroidzie własnego nazwiska. Michał swoją przygodę z programowaniem rozpoczął w wieku 7 lat. Nad projektem, z którym wystąpił w amerykańskim konkursie pracował od 12 roku życia.

Szerzej o konkursie i wizycie Michała Paszkowskiego w Stanach Zjednoczonych pisaliśmy TUTAJ.

Młody naukowiec skończył już gimnazjum, teraz edukację kontynuuje w warszawskim liceum.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE