Reklama

Reklama

Rząd wprowadza narodową skrzynkę mailową dla każdego obywatela. Czy będzie obowiązkowa?

Opublikowano: sob, 12 cze 2021 11:41
Autor:

Rząd wprowadza narodową skrzynkę mailową dla każdego obywatela. Czy będzie obowiązkowa? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Narodowy e-mail to nowa usługa realizowana przez Pocztę Polską, która zostanie uruchomiona już 1 lipca. Platforma będzie kosztowała podatników aż pół mld zł rocznie. Czy każdy będzie musiał z niej korzystać?

Reklama

Narodowa skrzynka e-mail to nowa platforma, do której dostęp uzyskają wszyscy Polacy. Korespondencję na nią mają przesyłać urzędy, a całe działanie ma przyspieszyć bieg załatwianych w nich spraw oraz usprawnić komunikację.

Zaznaczmy, że nowy e-mail otrzymać ma każdy obywatel, który złoży wniosek o dostęp do adresu doręczeń elektronicznych. Docelowo, skrzynka - której pojemność wyniesie 1 GB - służyć ma do tego, by urzędy wysyłały na nią całą korespondencję dotyczącą naszych spraw.

Ponadto projekt przewiduje opcję hybrydową dla osób, które nie posiadają komputera. Zgodnie z założeniami, urząd wyśle dokumenty elektronicznie, a poczta je wydrukuje i dostarczy w formie papierowej do adresata.

Jak będą wyglądać koszty związane z doręczeniem urzędowych dokumentów? Niestety, usługa nie należy do najtańszych.

- Za e-doręczenie będziemy płacić 3,75 zł. Jest to kwota, która nie przewyższa 45 proc. kosztu dostarczenia tradycyjnej przesyłki listowej. Co jednak ważne, to i tak droga usługa. Prywatne firmy realizują podobne za 1 zł – informuje portal komputerswiat.pl.

Warto zadać sobie pytanie, czy nowa usługa będzie w przyszłości obowiązkowa. O tym nic jeszcze nie wiadomo. Szacuje się jednak, że jeśli coraz więcej urzędów zdecyduje się na wysyłanie korespondencji tylko elektronicznie, obywatel nie będzie miał innego wyjścia niż dołączenie do programu.

Docelowo z systemu ma korzystać nawet 68 tys. podmiotów publicznych - urzędów, kancelarii i ministerstw.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Andrzej twardziel vel dupa

  Pissdokracja. Kolejny element inwigilacji. Wyciąganie kasy na bzdurne pomysły. Teraz urzędy kieruja korespondencję email na wskazany adres. Co w tym złego?

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Algorytm🤗

  Zwolnić całą zgraję pasożytów urzędników jak wszystko jest zdalnie i niech nas obsługują e- boty😆

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -4

  Strażak Sam.

  Bardzo dobry pomysł,wyeliminuje się bezczelnych urzędników indolentów a to już sukces.Nie można dopuścić do tego,żeby taki indolent "wybitny fachowiec"powtarzał wyciągniętą z lamusa formułkę,zupełnie nie przystającą do rzeczywistości,tworząc bezprawie.Druk ścisłego zarachowania nie ma prawa zginąć,inaczej tworzy się "Państwo z papieru". a sprawa trwa 10 lat.

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Strażak Sam

   Urzędnik nie dopuści do tego ,żeby publicznie zrobił sam sobie "kuku-sepuku ".,więc przebiegle organizuje w sądzie "ustawkę" z petenta robią winnego, bo taki indolent przewidział,że za błąd urzędnika musi zapłacić petent.Hipokryzja urzędników poraża.