Budżet Obywatelski w Bełchatowie zorganizowany został do tej pory dziewięć razy, a zgodnie z zapowiedziami urzędu w przyszłym tygodniu ma ruszyć kolejna jego edycja. Tym razem magistrat zdecydował się jednak uszczuplić zakres projektów, które zgłaszać mogą mieszkańcy. Do rozdysponowania jest również znacznie niższa kwota.
Jak do tej pory działał budżet obywatelski w Bełchatowie
W poprzednich latach mieszkańcy mogli proponować zarówno tzw. projekty twarde, jak i miękkie. Pierwsze z nich były zadaniami typowo inwestycyjnymi i polegały na budowie lub przebudowie różnych miejsc w naszym mieście.Wśród propozycji często pojawiały się nowe parkingi, chodniki, czy place zabaw. Przykładowo w ostatniej edycji budżetu mieszkańcy zdecydowali o budowie nowej tężni solankowej na osiedlu Olsztyńskim, a także Ekologicznego Parku dla Psów, który w tym roku powstał na Binkowie. Wówczas wśród projektów, które zaproponowali mieszkańcy, jednak nie wygrały głosowania, znalazły się również modernizacja górek zjazdowych na Dolnośląskim i Przytorzu, tężnia pod lipą, przebudowa kompleksu „Zośka”, budowa chodnika na os. Żołnierzy POW oraz sensoryczny plac zabaw.
To właśnie projekty twarde pochłaniały zazwyczaj lwią część budżetu obywatelskiego na dany rok. Pozostała kwota przeznaczana była na projekty miękkie polegające na organizacji różnych wydarzeń i akcji. Przykładowo w zeszłym roku mieszkańcy głosowali nad dwoma projektami, którymi były „Zdrowy Bełchatów na PLUS” oraz „Bełchatowska Akademia Liderów”.
W zeszłym roku urząd na realizację projektów mieszkańców wyznaczył kwotę w wysokości miliona złotych, z czego 900 tys. na zadania twarde i 100 tys. na miękkie. Podobna kwota pojawiała się również w poprzednich latach, a we wcześniejszych edycjach funkcjonowania inicjatywy sięgała ona nawet 1,5 mln złotych.
Zmiany w budżecie obywatelskim w Bełchatowie
Teraz urząd poinformował, że już za chwilę ruszy przyjmowanie projektów w ramach dziesiątej edycji budżetu obywatelskiego. Tym razem postanowiono jednak zmienić jego formę i wykreślono zadania twarde. Mieszkańcy mogą zatem składać tylko projekty miękkie obejmujące przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, zdrowotnym, kulturalnym, edukacyjnym i sportowym. Zmieniona została również kwota, o której rozdysponowaniu mają decydować bełchatowianie. Tym razem wynosi ona 200 tys. zł.Jak czytamy na stronie miasta, zdaniem urzędu, taka forma BO ma „aktywizować środowiska i zachęcać do wspólnego działania”.
- Czekamy na pomysły, które mogą zainteresować innych i zmobilizować społeczeństwo do aktywnego włączenia się zarówno w samo głosowanie, jak i później do udziału w zwycięskich projektach. Zgłaszane inicjatywy mogą być różne. Poczynając od tych, które będą budowały społeczeństwo obywatelskie, dbały o lokalną historię, jednoczyły mieszkańców we wspólnej pasji, pozwalały zadbać o kondycję czy zdrowie, po te związane z działaniami artystycznymi czy tematycznymi warsztatami – przekazuje prezydent Patryk Marjan.
Projekty będzie można składać od 3 marca. Mieszkańcy będą mieć na to trzy tygodnie, do 21 marca. Pomysły można przekazać w wersji papierowej w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu lub wysłać elektronicznie na adres: um@belchatow.pl lub za pośrednictwem platformy elektronicznej ePUAP.
Komentarze (0)