Reklama

Reklama

Więcej klientów może kupić węgiel brunatny od PGE. Wśród nich wojsko i szkoły

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Więcej klientów może kupić węgiel brunatny od PGE. Wśród nich wojsko i szkoły - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie Kopalnie w Bełchatowie i Turowie rozpoczynają sprzedaż węgla dla odbiorców instytucjonalnych m.in. wspólnot mieszkaniowych, organów administracji publicznej, wojska czy placówek oświatowych. Jakie ilości węgla będą mogły one zakupić?

Reklama

Węgiel brunatny sprzedawany przez Grupę PGE cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Koncern postanowił, że oprócz indywidualnych odbiorców, będą mogły go kupić również instytucje. Jak wylicza spółka PGE GiEK są to: wspólnoty mieszkaniowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, instytucje oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, jednostki pomocy społecznej i służby zdrowia oraz organizacje o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym fundacje i stowarzyszenia.

- Rozszerzenie możliwości zakupu węgla brunatnego o odbiorców instytucjonalnych jest odpowiedzią na zainteresowanie tych podmiotów ofertą PGE. Sprzedaż węgla z kopalni w Bełchatowie i Turowie jest uzupełnieniem naszej sprzedaży węgla kamiennego i stanowi kolejne ułatwienie dla klientów w dostępie do tego surowca – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Celem wszystkich podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego i ułatwianie dostępu do paliw opałowych – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Szczegółowe zasady sprzedaży węgla brunatnego z kopalń PGE GiEK znajdują się na stronie internetowej PGE w zakładce „Sprzedaż węgla brunatnego” oraz na stronach Kopalni Turów i Kopalni Bełchatów w zakładkach „Oferta”. Dla wszystkich odbiorców obowiązują te same cenniki poszczególnych frakcji węgla brunatnego.

Żeby złożyć zamówienie należy skontaktować się telefoniczne z infoliniami punktów sprzedaży węgla, które czynne są w godz. 7:00-15:00 w dni robocze:

Infolinia Kopalni Bełchatów – 42 222 2130

Infolinia Kopalni Turów – 42 222 2224

 

Jakie limity dla odbiorców?

Dla poszczególnych grup odbiorców wprowadzone są limity. Dla indywidualnych jest to od 2 do 6 ton na sezon grzewczy do wykorzystania na własne potrzeby grzewcze w gospodarstwie domowym, które zgłosiło w deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków węgiel jako paliwo opałowe. Natomiast odbiorcy instytucjonalni będą mogli kupić od 2 do 26 ton na sezon grzewczy do wykorzystania w podmiocie instytucjonalnym jako paliwo opałowe. Jak zapewnia PGE, nabywcy mogą odbierać zamówiony węgiel bezpośrednio ze składów zlokalizowanych na terenie kopalń.

W jakiej cenie węgiel z Bełchatowa i Turowa?

W kopalni Bełchatów za węgiel brunatny sortowany (0 do 80mm) trzeba będzie zapłacić 155,70 zł za tonę (cena netto bez akcyzy) lub 191,51 zł za tonę (cena brutto bez akcyzy). Natomiast za surowiec większych rozmiarów (80 mm do 300 mm) kosztuje 248,42 zł ( cena netto bez akcyzy) lub 305,56 zł ( cena brutto bez akcyzy). Spółka zaznacza, że wartość opałowa nie mniejsza niż 7740 kJ/kg*

Z kolei w kopalni Turów za węgiel brunatny sortowany (0 do 40 mm) kosztuje 266 zł za tonę (cena netto bez akcyzy) lub 327,18 zł za tonę (cena brutto bez akcyzy). Za bryły o większej średnicy trzeba będzie zapłacić już drożej, bo 316 zł (cena netto bez akcyzy) lub 388,68 zł (cena brutto bez akcyzy). Surowiec o największej ziarnistości (80 mm do 300 mm) kosztuje 402 zł (cena netto bez akcyzy) lub 494,46 zł (cena brutto bez akcyzy). Jak wskazuje PGE, w tej kopalni wartość opałowa węgla jest nie mniejsza niż 9000 kj/kg.

PGE zastrzega jednak, że ten rodzaj opału nie nadaje się do palenia we wszystkich piecach domowych.

- Węgiel brunatny nie nadaje się do spalania we wszystkich typach pieców węglowych a przed dokonaniem zakupu konieczne jest sprawdzenie, czy dana instalacja grzewcza jest przystosowana do bezpiecznego spalania węgla brunatnego – informuje PGE.

Ustawa zmienia przepisy

Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych
i instytucjonalnych, którzy wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki czasowym zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE