Reklama

Reklama

Bełchatowski związkowiec i uczestnik Okrągłego Stołu pośmiertnie uhonorowany [FOTO]

Opublikowano: pon, 13 cze 2022 12:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Instytucie Pamięci Narodowej w Łodzi wręczono honorowe odznaczenia. Krzyż Wolności i Solidarności pośmiertnie przyznano bełchatowskiemu związkowcowi, Ryszardowi Brzuzy.

Reklama

W piątek 10 czerwca w łódzkim oddziale IPN Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali działacze opozycji antykomunistycznej. Krzyż honoruje osoby, które walcząc z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Honorowe odznaczenia przyznano działaczom z regionu łódzkiego, wśród nich znalazł się także bełchatowianin Ryszard Brzuzy, któremu krzyż przyznano pośmiertnie. W latach 80. był on działaczem opozycji demokratycznej i NSZZ „Solidarność”. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, a w wyborach w 1989 roku uzyskał mandat posła na Sejm z ramienia Komitetu Obrony. Po odejściu z „Solidarności” przez wiele lat był Przewodniczącym Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80” w Kopalni Bełchatów. Związkowca w zeszłym roku pożegnali bliscy i współpracownicy.

Odznaczenia uhonorowanym wręczyli Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Rogut- dyrektor Oddziału IPN w Łodzi.

- Dla mnie ten dzień jest niezmiernie ważny, ponieważ możemy dziś oddać szacunek i podziękować tak naprawdę tym wszystkim osobom, które kilkadziesiąt lat temu świadomie podejmowały działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego - powiedział Dariusz Rogut.

Na zorganizowaną w Łodzi uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz instytucji państwowych. Gala zakończyła się recitalem, podczas którego artysta przybliżył zgromadzonym twórczość Jacka Kaczmarskiego.

W imieniu Ryszarda Brzuzy odznaczenie odebrała rodzina.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy