Oprócz Zelowa dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego będą stacjonowały również w Łodzi, Brzezinach i Drzewicy. Województwo łódzkie na ten cen przeznaczy 3,8 mln zł, które pozyskało z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Stacjonująca na miejscu karetka to z pewnością dobra informacja dla samych zelowian, którzy sami przyznają, że w przeszłości z oczekiwaniem na przyjazd pogotowia bywało różnie.
Karetka pogotowia, należąca do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, będzie stacjonowała przy SPOZ w Zelowie. Umowa najmu została podpisana do końca tego roku. Samorząd nie będzie to kosztowało ani grosza, jednak wcześniej gmina musiała wyremontować miejsce na postój dla karetki. Inwestycja kosztowała w sumie 80 tys. zł. Zmodernizowane zostały pomieszczenia znajdujące się w na parterze budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Zelowie przy ul. Żeromskiego.
Wyremontowano łazienkę i WC, szatnie, pomieszczenie socjalne oraz bytowo-noclegowe. Dodatkowo zapewnione zostało niezależne wejście od frontu budynku oraz wydzielono miejsce przed posesją, na którym stacjonuje pojazd ratownictwa medycznego z możliwością podpięcia do sieci energetycznej.
Zespół ratunkowy na miejscu w Zelowie pozwoli uniknąć długiego oczekiwania na karetkę, co w przeszłości zdarzało się już niejednokrotnie, co potwierdzają sami urzędnicy. W sytuacjach kryzysowych, które wymagały pomocy służb medycznych, w Zelowie musieli liczyć na karetkę zadysponowaną ze szpitali w Bełchatowie lub Łasku.
- Ze względu na odległości dzielące Zelów od tychże miast, czas dojazdu ratowników liczony był niestety często w dziesiątkach minut, w zależności od natężenia ruchu i warunków panujących na drogach – mówi Małgorzata Gajda z referatu promocji, informacji i strategii w Urzędzie Miejskim w Zelowie.
W przeszłości zdarzały się dramatyczne sytuacje, że nie było dostępnej żadnej karetki, bo wszystkie były kierowane do pacjentów chorych na COVID-19. Tak było w listopadzie ub. roku, kiedy do miejscowości Bujny Księże skierowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dyspozytor pogotowia otrzymał informację, że u 66-letniego mężczyzny doszło do zatrzymania akcji serca, nie miał dostępnej żadnej karetki, dlatego wysłał LPR. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. Śmigłowiec LPR lądował na polu w gminie Zelów, bo... nie było dostępnej karetki. Ratownicy walczyli o życie 66-latka.
Samorządowcy, jak i sami ratownicy medyczni, nie mają wątpliwości, że karetki stacjonujące w nowych lokalizacjach, znacznie poprawią bezpieczeństwo mieszkańców zarówno Zelowa, jak i całej okolicy.
- Dodatkowe miejsca stacjonowania karetek to przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców województwa. Skraca się czas oczekiwania na służby medyczne, które obecnie są o wiele bardziej obciążone ze względu na pandemię - mówi Krzysztof Janecki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Karetka pogotowia stacjonująca w Zelowie tylko w pierwszych kilku dniach maja miała już za sobą kilkanaście wyjazdów.
Komentarze (0)