reklama

Miliony na zieleń. W Bełchatowie powstają nowe parki, bulwary oraz miejska plaża

Opublikowano:
Autor:

Miliony na zieleń. W Bełchatowie powstają nowe parki, bulwary oraz miejska plaża - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW Bełchatowie wdrażany jest projekt pn. "Bełchatów w zieleni - tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta". Powstaną nowe miejsca do spacerów, place rekreacyjne, parki ekologiczne oraz miejska plaża. Wszystkie prace nad tymi inwestycjami powinny zakończyć się w grudniu bieżącego roku.

Drzewa oraz krzewy w mieście nie tylko sprzyjają lepszemu samopoczuciu, ale i redukują tzw. miejską wyspę ciepła. Dzięki wszelkiej otaczającej nas roślinności jakość powietrza jest dużo lepsza, co ma szczególne znaczenie w naszym mieście położonym nieopodal Elektrowni Bełchatów.

30 ha powierzchni zostanie pokryte roślinnością, a istniejące już drzewostany poddane zostaną pielęgnacji. Ponadto, w dolinie rzeki Rakówki będą posadzone nowe drzewa, krzewy i inne rośliny, które będą cieszyć oczy mieszkańców. Powstaną także nowe ścieżki spacerowe, bulwary oraz parki ekologiczne. Dodatkowo, na wszystkich, czyli na 10 kompleksach staną tablice edukacyjne zachęcające do tego, aby dbać o zieleń.

Najbardziej zaawansowane prace są obecnie na os. Olsztyńskim (między ul. Warszawską, Olsztyńską i Słoneczną), gdzie powstaje „Bulwar Słoneczny”, wzdłuż ul. Piłsudskiego (m.in. w okolicy lasku po prawej i lewej stronie) budowana jest „Północna Zielona Brama” oraz między ul. Mielczarskiego a Mickiewicza, gdzie mieścić się będzie „Miejska Plaża Budowlanych” z altanką, leżakami i stojakami na rowery. Kształtów nabierają także dwa bulwary – Jarzębinowy (przy ul. Jarzębinowej w dolinie rzeki Rakówki) oraz „Budowlanych” (od al. Włókniarzy aż do ul. Mielczarskiego). W tych miejscach usuwane są inwazyjne gatunki roślin, drzewostan jest pielęgnowany, ruszyły także nasadzenia. W najbliższym czasie montowana będzie mała architektura - m.in. ławki, altany parkowe, stojaki na rowery, huśtawki, hamaki i tablice informacyjne. Jednocześnie trwają także prace związane z wytyczeniem alejek spacerowych.

Prace będą prowadzone także na osiedlu Binków, gdzie modernizowany będzie skwer przy ul. Staszica i wkrótce będzie tam ogród wypoczynku rodzinnego. Zagospodarowany ma być także skwer pomiędzy Diamentową i Szmaragdową, w pobliżu osiedla jednorodzinnego. Z kolei park spacerowy przy rondzie Hallera, pomiędzy ul. Armii Krajowej a Staszica, przekształcony zostanie w park geologiczny. Ma on prezentować głazy charakterystyczne dla Zagłębia Bełchatowskiego. Natomiast po drugiej stronie ronda, w miejscu niewielkiego skweru, powstanie łąka kwietna z punktem edukacji ekologicznej.

Kolejne działania będą obejmować obszar pomiędzy targowiskiem miejskim a Rakówką, gdzie aktualnie teren ten zajmuje niezagospodarowana łąka. Nowy wygląd zyskają również tereny w pobliżu Jabłoniowego Sadu - ciąg spacerowy wzdłuż rzeki i teren sportowo rekreacyjny. Zieloną otuliną boisk nazwany został teren przy ul. Staszica znajdujący się przy boiskach piłkarskich Miejskiego Centrum Sportu. Po drugiej stronie ul. Okrzei, gdzie znajdują się obiekty sportowo-rekreacyjne, wykonawcy skupią się na pielęgnacji i uzupełnieniu drzewostanów.

Prace związane z realizacją projektu prowadzi firma Green-Park z Radomska. Koszt całości to blisko 5,5 mln zł, znaczną część inwestycji pokryje unijne dofinansowanie. Zgodnie z harmonogramem projekt powinien być gotowy jeszcze w grudniu. Warto podkreślić, że Bełchatów jest jednym z pięciu polskich miast, dla których została opracowana strategia adaptacji do zmian klimatu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE