Leśnicy z całej Polski informują, że obecnie obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Oznacza to, że ogień może pojawić się nawet przy minimalnym źródle zapłonu. W wielu regionach ściółka w lasach jest tak wysuszona, że można ją porównać do papieru – co nie jest przesadą. Jak informują służby leśne: „Wilgotność ściółki w lasach bywa obecnie niższa niż kartki papieru”.
Tak ekstremalne warunki stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla roślinności i zwierząt, ale również dla ludzi przebywających w pobliżu. W przypadku wybuchu pożaru ewakuacja często jest bardzo trudna, a akcje gaśnicze – kosztowne i ryzykowne.
Grille i ogniska – popularna forma wypoczynku, ale z ograniczeniami
Grillowanie i rozpalanie ognisk to dla wielu osób nieodłączna część majówki. Niestety, często odbywa się to w sposób nieodpowiedzialny, a nawet nielegalny. Szczególnie niebezpieczne są grille jednorazowe, które stawia się bezpośrednio na ziemi lub ściółce leśnej. Tego typu urządzenia, chociaż wygodne i tanie, są poważnym źródłem ryzyka.
Leśnicy przypominają, że nie każde ognisko czy grill jest zgodne z prawem. Tomasz Maćkowiak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu stanowczo wskazuje: „W lesie można palić ognisko, ale tylko w miejscu do tego wyznaczonym, z urządzeniem do rozpalania, otoczonym kręgiem kamieni”. Niestety, jak dodaje, „wciąż wiele osób rozpala grille na jednorazowych tackach, co bardzo często kończy się pożarem”.
Kontrole w ramach akcji „Majówka 25”
W związku z wysokim ryzykiem pożarowym, od 29 kwietnia do 9 maja trwa ogólnopolska akcja „Majówka 25”. Jest to wspólne przedsięwzięcie straży leśnej i Policji, które ma na celu kontrolowanie przestrzegania przepisów na terenach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Patrole prowadzone są nie tylko w głębi lasów, ale również w promieniu 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że nie wystarczy „przenieść się” kilka metrów poza ścianę lasu, by móc legalnie rozpalić ogień. Każda osoba łamiąca przepisy musi liczyć się z kontrolą i ewentualną karą. Akcja ma również charakter informacyjny – funkcjonariusze przypominają o obowiązujących zasadach i uczulają turystów na konsekwencje niewłaściwego postępowania.
Wzrost liczby pożarów. Dane nie pozostawiają złudzeń
Statystyki pokazują, że sytuacja w lasach jest wyjątkowo trudna. W marcu 2025 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu odnotowano aż trzykrotnie więcej pożarów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Kwiecień również okazał się miesiącem z wyjątkowo dużą liczbą interwencji.
Wzrost ten przypisuje się przede wszystkim trwającej suszy, wysokim temperaturom, silnemu wiatrowi oraz nieostrożnym zachowaniom ludzi odwiedzających tereny leśne. Nawet niewielki ogień może w takich warunkach wymknąć się spod kontroli, przenosząc się z błyskawiczną prędkością na znaczne obszary.
Mandat to nie wszystko – są też poważniejsze konsekwencje
Rozpalenie ognia w lesie lub jego okolicy (do 100 metrów od granicy kompleksu leśnego) może skutkować mandatem karnym w wysokości do 500 zł. W przypadku, gdy działanie danej osoby doprowadzi do wybuchu pożaru, sprawa staje się znacznie poważniejsza.
W takim przypadku w grę wchodzą przepisy Kodeksu karnego. Jak jasno stanowi art. 163: „Za spowodowanie pożaru lasu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności”. Pożar to już nie wykroczenie, a przestępstwo – zwłaszcza jeśli zagraża zdrowiu i życiu ludzi lub powoduje straty w mieniu znacznych rozmiarów.
Lasy polskie – skarb, który trzeba chronić
Tereny leśne w Polsce zajmują imponującą powierzchnię – ponad 9,2 miliona hektarów. To nie tylko środowisko życia dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale także miejsce odpoczynku, edukacji i rekreacji dla milionów obywateli. W dobie zmian klimatycznych ich ochrona jest kluczowa.
Dlatego leśnicy nieustannie przypominają: „Las nie obroni się sam”. Społeczne zaangażowanie i przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa mogą uratować całe połacie lasów przed ogniem.
Co zrobić, by majówka była bezpieczna?
Chociaż zasady są proste, wielu ludzi nadal o nich zapomina. Przypominamy, jak należy postępować:
- ogniska wolno rozpalać wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez leśników;
- nie należy używać grilli jednorazowych w lesie ani w jego pobliżu;
- po zakończeniu grillowania należy upewnić się, że żar został całkowicie wygaszony;
- zabronione jest palenie papierosów na terenach leśnych;
- w przypadku zauważenia ognia lub dymu – należy natychmiast powiadomić służby.
Tylko przestrzegając tych zasad, możemy zapewnić sobie i innym bezpieczny wypoczynek oraz zapobiec katastrofom, których skutki mogą ciągnąć się latami.
Komentarze (0)