Reklama

Reklama

Kuria wprowadzi nową opłatę na cmentarzu? Spotkanie z księdzem ekonomem w magistracie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kuria wprowadzi nową opłatę na cmentarzu? Spotkanie z księdzem ekonomem w magistracie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy mieszkańców Bełchatowa czeka wzrost cen na cmentarzu w Bełchatowie? O planach wprowadzenia nowej opłaty za... śmieci poinformował ksiądz ekonom podczas spotkania z władzami miasta i radnymi. Co na to łódzka kuria?

Reklama

W bełchatowskim magistracie doszło do rozmów przedstawiciela łódzkiej kurii z władzami miasta oraz radnymi w sprawie bełchatowskiego cmentarza. Cykliczne spotkania to wynik ustaleń, które zawarto podpisując umowę dzierżawy komunalnej części nekropolii dla Archidiecezji Łódzkiej. Przypomnijmy, że umowę na kolejne 10 lat podpisano z kurią w maju 2020 roku. Kościół rocznie płaci z tego tytułu magistratowi 15 tys. zł, zobowiązał się też do inwestycji na terenie nekropolii.

Podczas spotkania z radnymi i władzami, ekonom łódzkiej kurii – ks. Tomasz Bartczak mówił nie tylko o planowanych inwestycjach w cmentarz. Zapytany przez jednego z radnych czy mieszkańcy mogą się spodziewać podwyżek w opłatach za usługi na cmentarzu, miał stwierdzić, że kuria rozważa nową opłatę. Chodzi o tzw. opłatę za wywóz śmieci po pogrzebie m.in. wieńców i zniczy.

O całej sprawie poinformował miejski radny Marcin Rzepecki.

- Już niebawem wzrosną koszty pogrzebu w Bełchatowie. Kościół zarządzający cmentarzem komunalnym doliczy do każdego pogrzebu....opłatę śmieciową w kwocie 150 zł. Śmieci z cmentarza nie są usuwane przez Eko Region, tylko przez firmę śmieciową należącą do... kościoła zarządzającego cmentarzem – poinformował Marcin Rzepecki.

Radny, zapytany o całą sprawę uważa, że nowa opłata jest niczym nieuzasadniona, bo mieszkańcy i tak muszą słono płacić za pochówek czy miejsce na cmentarzu.  Według cennika aż 10 tys. zł kosztuje „plac pod piwnicę grobu murowanego do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby na 99 lat”. W tym przypadku kuria dopuszcza rozłożenie opłat na raty. Za „place grobowe” na 20 lat zapłacimy 5 tys. zł. Plac za grób ziemny w zależności od lokalizacji kosztuje 700-800 zł. Grób dziecięcy to 150-200 zł. Opłata prolongacyjna na kolejne 20 lat to kolejne 1-2 tys. zł, w zależności czy grób jest urnowy, czy też tradycyjny.  Wykopanie grobu to koszt 400-650 zł. Za skorzystanie z kaplicy trzeba zapłacić 300 zł. 

Kolejne opłaty czekają na nas, gdy zechcemy postawić zmarłej osobie nagrobek lub pomnik. Oprócz kwoty, jaką należy zapłacić za usługi firmy kamieniarskiej, należy doliczyć od 100 do 800 zł dla administratora cmentarza. W cenniku figuruje również pozycja „kaucja od wykonawcy przy montażu i demontażu nagrobka (pomnika)”. W tym przypadku to kolejna kwota – 1 tys. zł. Na bełchatowskim cmentarzu trzeba płacić nawet... za wjazd taczką podczas prac przy stawianiu nagrobków. Taka możliwość kosztuje 30 zł.

- Przy tak wysokich cenach na cmentarzu, wprowadzenie kolejnej opłaty jest niezrozumiałe – mówi radny Rzepecki.

O pomysł wprowadzenia nowej opłaty zapytaliśmy rzecznika łódzkiej kurii, który nie potwierdził tego co usłyszeli radni podczas spotkania. Wygląda na to, że pomysł dodatkowej opłaty najprawdopodobniej może zostać odłożony w czasie.

- Na chwilę obecną nie są planowane opłaty na cmentarzach administrowanych przez Archidiecezję Łódzką – mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy