Chodzi oczywiście o spółkę Elbest Security, która zajmuje się ochroną strategicznych obiektów należących do Polskiej Grupy Energetycznej m.in. kopalni i elektrowni Bełchatów. Atmosfera wśród kilkusetosobowej załogi jest coraz gorsza, bo pracownicy wciąż nie otrzymali oczekiwanych podwyżek. Okazuje się, że spółka zajmująca się ochroną, jako jedyna nie ma podpisanego porozumienia. Nerwom pracowników nie ma się więc co dziwić.
- Czujemy się lekceważeni i aż człowieka złość bierze na to wszystko. Może trzeba znowu zrobić protest i blokować drogi? - mówi jeden z ochroniarzy.
Związkowcy grożą protestem pod siedzibą PGE
O bardziej radykalnych działaniach mówią również organizacje związkowe z kopalni i elektrowni Bełchatów, które 2 października rozpoczęły procedury sporu zbiorowego. Związkowcy wystosowali pismo do zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, a także zawiadomili Ministerstwo Aktywów Państwowych. Domagają się w nim podjęcia działań „w kierunku urealnienia stawek” za ochronę obiektów, którą świadczy spółka Elbest Security. Stanowisko w tej sprawie poparło wiele organizacji m.in. Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego w KWB Bełchatów, "Solidarność" z Elektrowni Bełchatów, Związek Zawodowy Elektryków Elektrowni Bełchatów, NSZZ "Solidarność" KWB Bełchatów, ZZPRC Elektrowni Bełchatów, Sierpień 80 KWB Bełchatów, MZZP "Zjednoczeni", Związek Zawodowy Górnictwa Węgla Brunatnego KWB Bełchatów.
- Żądamy pokrycia wzrostu kosztów spowodowanych ubiegłoroczną podwyżką płac, a także umożliwienia wzrostu płac w bieżącym roku. Opieszałość w podjęciu działań w tym kierunku przez właściciela – zarząd PGE – zobliguje związki zawodowe do zaostrzenia swych działań np. poprzez zorganizowanie protestu pod siedzibą PGE Polska Grupa Energetyczna, a także do innych dopuszczonych prawem posunięć – napisali związkowcy.
Pracownicy czują się dyskryminowani
Związkowcy przypomnieli władzom koncernu też, że Elbest Security jest jedyną spółką w grupie PGE w kompleksie bełchatowskim, w której w tym roku nie było uzgodnionej wcześniej podwyżki płac.
- Co niestety odebrane jest przez stronę społeczną oraz pracowników spółki jako dyskryminacja – piszą związkowcy w piśmie do PGE.
Podkreślają również, że pracownicy spółki ochraniają obiekty strategiczne dla systemu energetycznego Polski, „są do tego odpowiednio wyszkoleni i wykonują swoją pracę z pełnym profesjonalizmem”.
- Nie ma naszej zgody na lekceważenie determinacji pracowników w kierunku lepszego bytu. Nie zgadzamy się na podejmowanie działań, które mogą doprowadzić do upadłości spółki córki – piszą związkowcy.
Zaapelowali też do zarządu PGE o pilne spotkanie w sprawie spółki.
Przypomnijmy, że o napiętej sytuacji w Elbest Security informowaliśmy już na początku września. Wówczas koncern PGE GiEK zapewniał, że będzie dążył do zawarcia porozumienia płacowego.
- Negocjacje ze Stroną Społeczną pozostają w toku, a celem prowadzonego w dobrej wierze dialogu jest wypracowanie regulacji płacowych akceptowanych przez obie strony. Intencją Strony Pracodawców jest jak najszybsze zawarcie porozumień realizujących oczekiwania Pracowników, z jednoczesnym uwzględnieniem możliwości finansowych spółek - przekazało wówczas biuro prasowe PGE GiEK.Wysłaliśmy kolejne zapytanie do koncernu o aktualną sytuację w Elbest Security i przedstawienie stanowiska PGE GiEK wobec żądań związków zawodowych i pracowników. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, to zostanie opublikowana.
Warto zauważyć, że Elbest Security to kolejna spółka zależna PGE, w której rozważany jest protest. Niespokojnie jest również w Megaserwisie, który zajmuje się sprzątaniem na terenie obiektów PGE. Tam organizacje związkowe grożą strajkiem ostrzegawczym.
Komentarze (0)