reklama
reklama

Sprzedaż węgla w Kopalni Bełchatów. PGE przystała na prośbę kupujących

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sprzedaż węgla w Kopalni Bełchatów. PGE przystała na prośbę kupujących - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaOdbiorcy indywidualni mogą kupić więcej węgla brunatnego w kopalniach PGE. Po licznych sygnałach od klientów, koncern zwiększył dotychczasowy limit dwukrotnie.
reklama

Wciąż nie brakuje chętnych na węgiel brunatny z bełchatowskiej kopalni. Okazuje się, że PGE dostaje sygnały od klientów, którzy proszą o zwiększenie limitów, bo zakupione jesienią ilości nie wystarczyły na cały sezon zimowy. Koncern PGE GiEK poinformował właśnie, że na taką prośbę kupujących przystał. Dwukrotnie zwiększono obowiązujący dotychczas limit zakupu 6 ton węgla dla gospodarstwa domowego.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, kopalnie PGE Górnictwo i  Energetyka Konwencjonalna zwiększyły limit zakupu węgla brunatnego na potrzeby gospodarstw domowych do 12 ton – poinformował koncern PGE GiEK.

Osoby, które chcą kupić węgiel w kopalniach PGE w Bełchatowie czy Turowie muszą za niego zapłacić od około 150 zł do blisko 500 zł. Wszystko zależy oczywiście od granulacji.

reklama

 

 

Przypomnijmy, że Polska Grupa Energetyczna sprzedaż rozpoczęła 11 października. Umożliwiła to przyjęta w sejmie poprawka, która zmieniła ustawę prawo ochrony środowiska oraz ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Tym samym czasowo został uchylony zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych, który obowiązywał od połowy 2020 roku. Wówczas wycofanie węgla ze sprzedaży tłumaczono ochroną środowiska i walką ze smogiem w Polsce. W wielu województwach przyjęto uchwały antysmogowe, a za ogrzewanie domu węglem brunatnym groziły srogie kary. Wówczas również kopalnia Bełchatów wstrzymała sprzedaż wydobywanego w odkrywce węgla. Po ponad dwóch latach punkt sprzedaży został uruchomiony ponownie, a chętnych na zakup surowca wcale nie brakuje. 

reklama

Węgiel brunatny z kopalni w Bełchatowie i Turowie ma być antidotum na braki jego kamiennego odpowiednika w całym kraju, który jest trudno dostępny i znacznie droższy. Za brunatny w Bełchatowie zapłacimy znacznie mniej, ale uczciwie trzeba przyznać, że w zamian dostaniemy węgiel gorszej jakości i o mniejszej kaloryczności, którego trzeba spalić znacznie więcej.

Sprzedaż węgla brunatnego indywidualnym odbiorcom spotkała się z ostrą krytyką ekologów i niektórych ekspertów, którzy nie mają wątpliwości, że znacznie to pogorszy jakość powietrza, którym oddychamy. Brunatny ma w sobie bowiem więcej siarki czy rtęci, a także większą wilgotność.

reklama

Pod koniec października PGE podjęła decyzję o rozszerzeniu sprzedaży. Oprócz indywidualnych odbiorców, mogą go kupić również instytucje. Jak wylicza spółka PGE GiEK są to: wspólnoty mieszkaniowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, instytucje oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, jednostki pomocy społecznej i służby zdrowia oraz organizacje o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym fundacje i stowarzyszenia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama