Reklama

Reklama

PGE planuje redukcję załogi. Górnicy i energetycy nie zdążą pójść na emeryturę?

Opublikowano: pon, 2 sie 2021 12:03
Autor: | Zdjęcie: Materiały PGE GiEK

PGE planuje redukcję załogi. Górnicy i energetycy nie zdążą pójść na emeryturę? - Zdjęcie główne

foto Materiały PGE GiEK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Zatrudnienie w kopalni, elektrowni i spółkach przez najbliższe kilkanaście lat będzie stopniowo zmniejszane. Niestety nie wszyscy pracownicy zdążą do tego czasu przejść na emeryturę i będą musieli poszukać sobie nowej pracy. Pomóc w tym mogą środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jednak przeszkodą może być… harmonogram wyłączenia bloków bełchatowskiej elektrowni.

Reklama

Transformacja energetyczna i zaplanowane wygaszenie w ciągu kilkunastu lat bełchatowskiej elektrowni i kopalni spowoduje likwidację blisko 14 tys. miejsc pracy. Władze PGE jeszcze w 2020 roku, gdy ogłoszono nową strategię energetycznego koncernu do 2030 roku, tłumaczyły, że nie ma mowy o zwolnieniach grupowych, a na zmniejszenie zatrudnienia będą wpływały trendy demograficzne. Załoga kopalni i elektrowni jest bowiem coraz starsza i z każdym rokiem coraz więcej pracowników będzie odchodziło na emerytury.

Niestety nie wszyscy zdążą przed zamknięciem bełchatowskiego kompleksu. Tak wynika z opublikowanego pod koniec lipca raportu Fundacji Instrat, w którym przeanalizowano założenia zawarte w Projekcie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Przypomnijmy, że zakłada on, że wyłączanie poszczególnych bloków elektrowni Bełchatów rozpocznie się dopiero w 2030 roku i potrwa przez kolejne sześć lat. W projekcie podano też daty zamknięcia kopalnianych odkrywek – Pola Bełchatów w 2026 roku, natomiast Pola Szczerców do 2038 roku.

- Niestety tempo redukcji zatrudnienia, wynikające z planowanych przez PGE dat, będzie szybsze niż tempo naturalnego przechodzenia pracowników na emeryturę – czytamy w raporcie.

Fundacja Instrat podaje, że w samej elektrowni i kopalni co czwarty pracownik nie zdąży nabyć uprawnień emerytalnych przed końcem funkcjonowania kopalni w 2038 roku oraz elektrowni w 2036 roku. Według szacunków będzie to około 1785 zatrudnionych (25,5 proc.). Do tych osób należy doliczyć pracowników spółek zależnych, spośród których 3674 osób (67 proc.) również nie nabędzie praw emerytalnych przed 2038 r. Kilka tysięcy zatrudnionych będzie musiało więc znaleźć sobie nową pracę. Pomóc w tym mają pieniądze z Unii Europejskiej.

- Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powinny w pierwszej kolejności wspierać transformację rynku pracy i priorytetyzować inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, aby wykorzystać posiadane kompetencje pracowników Kompleksu Bełchatowskiego oraz wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na technologie i produkty w gospodarce niskoemisyjnej – stwierdzono w raporcie Fundacji Instrat.

Zauważono jednocześnie, że daty wygaszania elektrowni podane w projekcie TPST, wciąż są odległe od celów klimatycznych. Komisja Europejska podkreśla, że aby województwo mogło otrzymać wsparcie w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji musi najpierw określić ambitne cele w zakresie dekarbonizacji, tj. poziom zmniejszenia wydobycia węgla, ograniczenie zatrudnienia w tym sektorze w perspektywie do 2030 roku. 

Fundacja Instrat uważa, że wcześniejsze zamknięcie bełchatowskiego kompleksu pozwoliłoby na pozyskanie większej ilości środków dla regionu m.in. na przekwalifikowanie załogi.

- Najbliższe 10 lat będzie kluczowe ze względu na to jak przygotujemy pracowników na transformację kompleksu oraz spółek zależnych. Po analizie danych widzimy, że wiek pracowników w spółkach zależnych jest niższy niż w samym kompleksie. To z jednej strony wyzwanie, ale też szansa, jeśli przeanalizujemy jakie alternatywne specjalizacje mogą być dla nich odpowiednie – ocenia Daniel Kierwa, autor raportu.

W ramach FST Polska ma otrzymać 3,8 mld euro, dodatkowo do regionów węglowych ma trafić 560 mln euro z Funduszu Spójności. Dla woj. łódzkiego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało 344 mln euro. Region łódzki wciąż tych pieniędzy nie może być jednak pewny, bo Projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego będzie dopiero oceniany przez Komisję Europejską. Polski rząd będzie też negocjował włączenie 6 regionów węglowych do FST. Póki co, pozytywna decyzja zapadła tylko dla trzech województw: śląskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (65)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -3

  As

  Wystarczy choć trochę chęci i kompetencji żeby zmienić technologie w której jest wiegiel używany. Jedyne wyjście to uzyskiwanie wodoru z węgla i robienie na tym pieniędzy.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -3

  Obywatel

  Jeszcze więcej UE. Na każdy 1 GW zamykany w UE na świcie 33GW będzie pracować poza UE. Uratujemy klimat na bank. Wszyscy będziemy nmiec klimat idealny w namiotach

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -4

  Elektryczek

  Fundacja Instrat to zlepek studentów na sznurku clienearth. Nie ma tam ani jednej kompetentnej osoby znającej realia energetyczne. Wszystkie raporty są jechane przez fachowców od energetyki. Nie ma tam też żadnego człowiekaz który przeproacowalby w zawodzie związanym z energetyka nawet godzinę.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

   EBE EBE

   Czyli to co piszą w raporcie to bzdury i nic takiego nie będzie miało miejsca ?

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Edzia

  Słyszałam że nie ma chętnych na szkolenia oze. No bo co, wyszkoli się taki , kopalnia czy elektrownia skieruje go do montażu paneli na górce Kamieńsk, pół roku i powiedzą wypad ty już nie górnik i nie energetyk węglowy. I gdzie robote znajdzie, po polsce czy w niemczech. I tak się ludzie boją bo nawet do wyłączen bloków w 2030 mogą nie dopracować. A tak robia na kwb czy elektrowni jeszcze przynajmniej 10 lat.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Chory twór.

   Nie no z tym technikiem od OZE to dowalili. W Turowie do zakładania paneli brali ludzi z łapanki takich ziomków z pod sklepu. Nie wiem czy Ukraińcom by się opłacało robić.

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -1

  Hdjdjdjd

  Trzeba przyznać że w KWB jest sporo fachowców, ale duża część na stanowiskach inspektorow, czy innych starszych specjalistw to ludzie z partii I totalne tłuki.

  • 3 miesiące temu | ocena +17 / -8

   Janek

   Czekam na dzień kiedy skończy się PISowska okupacja. Czekam na dzień kiedy ludzie w końcu zmądrzeją. Czekam na dzień kiedy kościół zajmie się sprawami duszy a nie państwa. Pod panowaniem PIS zwolniono bez podania przyczyny wiele kompetentnych i wartościowych osób tylko po to aby powsadzać na te stanowiska swoich z legitymacją partyjną. Mierny, bierny ale wierny. Brak kwalifikacji i jakichkolwiek zasad moralnych. Aby przyjąć takie osoby trzeba było obniżyć wymogi kwalifikacyjne, zrezygnować z konkursów. Takiej czystki kadrowej żaden poprzedni rząd nie zrobił. Mam tylko nadzieje że dzisiejsza opozycja czegoś się w końcu nauczyła i nie będzie jak po poprzednich rządach PIS. Niestety ale uważam że powinna wziąć przykład z mafii pisowskiej i zrobić dokładnie to samo. Każda osoba która dostała pracę za popieranie tych rządów powinna zostać zwolniona i rozliczona. Trzeba będzie oczyścić każdy urząd, każdą instytucją z tej pisowskiej ośmiornicy. I niech szukają pracy na Nowogrodzkiej bo nikt w Gminie, Powiecie, Województwie nie powinien ich przyjąć do pracy. Tutaj jest duże zadanie dla lokalnych działaczy dzisiejszej opozycji. Opozycji która dzisiaj jest gnębiona i nie prowadzi się z nią żadnej dyskusji. Pamiętajcie o tym radni. Pamiętajcie kto stracił pracę i kto ją dostał dzięki legitymacji PIS.

   • 3 miesiące temu | ocena +7 / -6

    EBE EBE

    NIE JESTEM FANATYKIEM PISU a Ty -Wspieraj LGBT, zaproś uchodźców, zapomnij o tradycji, historii i korzeniach, sprzedaj kacapowi i prywatyzuj to co państwowe, bądź przydupasem angeli i liż dupę vladowi i zaproś młodych którzy wyjechali za granicę za sprawą „dzisiejszej opozycji” , ucz małe dzieci w szkole o gejach i innych odszczepieńcach bo to przecież takie „zachodnie” i modne to taka kropla w morzu Twojej „dzisiejszej opozycji”

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Sroovid

  Bardzo przepraszam za wlepianie tutaj tych wszystkich antyszczepionkowych tłumaczeń z rosyjskiego. Zwrócę Putinowi pieniądze.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

  Sroovid

  Właśnie się zaszczepiłem, czuję się dobrze ja i cała rodzina. Żadna mucha mnie nie ukąsiła, głupi byłem, że w te bajki antyszcepionkowe wierzyłem.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Jolley

   Sprawdź czy ci cycki rosną 🤣

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -5

  Robercik

  Każdy emeryt , który nie korzysta z przywileju i nie idzie na emeryturę z utomatu powinien tracić przelicznik i zarazem decydować się na pracę do 65 roku życia!!!!!!!!!!!! W-Y-.........

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

   może cię przyjmą

   Zapisz się na jakiś kurs: kurs montażu pomp ciepła – przygotowanie do egzaminu UDT (16 godz.), kurs instalatorów Systemów Fotowoltaicznych PV OZE – przygotowanie do egzaminu UDT (16 godz.), kurs certyfikowany instalator systemów fotowoltaicznych z uprawnieniami elektrycznymi – przygotowanie do egzaminu UDT (40 godz.), budowa farm fotowoltaicznych i finansowanie fotowoltaiki (16 godz.). technik automatyk (montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej oraz Eksploatacja układów automatyki przemysłowej), elektromechanik (Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych), technik spawalnictwa (Montaż i obsługa maszyn i urządzeń oraz Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych), technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej), technik informatyk (Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych oraz Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych), technik programista (Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych oraz Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji).

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -6

   Khjejeueu

   Wystarczy przenieść towarzystwo na pierwszą zmianę, albo zlikwidować leżanki. Ale nie da rady bo wszyscy należą do związków i nie ważne czy leżą czy stoją, są wartościowymi pracownikami :)

  • 3 miesiące temu | ocena +11 / -2

   Rambik

   Z tymi przelicznikami to też niezłe jaja. Związkowcy, magazynierzy a etaty tych w przodku. Potem wczesna i nabita emerytura.

   • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

    Kadrowy

    Ilu ma pisaną pracę w przodku a ilu tam pracuje zgodnie z ustawą?

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -4

   Tedi

   Na szczęście nie Ty o tym decydujesz. Wcześniejsza emerytura to przywilej nie obowiązek.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Nigdy nie będę mył zębów buhhhaaa

  W du..e wsadzcie sobie te szczoteczki buhhhaaa buhhhaaa

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -5

  Piotr

  Niemcy niedawno wyłączyli elektrownie uruchomioną w 2015r! Właściciel stwierdził że bardziej opłaca mu się wziąć kasę za zamknięcie. Tym czasem w chinach Indiach i Wietnamie planują uruchomić w najbliższych latach elektrownie węglowe o łącxnej mocy tych pracujących w całej Europie. Co na to europa? Maja zamiar opodatkowac import z tych krajów podatkiem węglowym. Kto za to zapłaci? My wszyscy. Bo przecież nie szury co siedzą na szczytach unijnej machiny.

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -1

  Aga

  Emerytów wygonić na emerytury Siedzą stare pryki i myślą robić do usranej śmierci

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -1

   Ela

   Są tacy co przychodzą do pracy w spokoju załatwić prywatne sprawy, bo w domu wnuczki nie pozwalają a tutaj ich nikt do niczego nie zmusi "Bo im to już lotto", a kierownik nie chce stracić pracownika (jaki by nie był) Bądźmy ludźmi.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

   Stary pryk

   Wszystko to dla dobra Ojczyzny!

   • 3 miesiące temu | ocena +5 / -1

    Stary pryk

    Rząd zachęca do dłuższej pracy a ZUS nie ma funduszy na wypłatę tak wysokich emerytur....jak tu żyć dalej?

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -11

  sruuu

  w niedzielę 1 sierpnia w punkcie aplikowania substancji chemicznej w fazie testów zwanej szczepinonka na covid doszło po szczepieniu do niepozoadanego odczynu poszczepiennego, ciekziej reakcji anafilaktycznej! Według internautów kobieta ta miała być z punktu szczepień wyniesiona "w worku". Oczywiscie covi terrorysci zaprzeczajaą i twierdzą ze kobiete ukąsił owad! tak wiec UWAGA na zabójcze owady w punktach szczepień!

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -7

   Nigdy nie będę się szczepil buhhhaaa

   W du..e wsadzcie sobie te szczepionkiiii buhhhaaa buhhhaaa

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -4

  Najpierw emerytów wywalić po co mają blokować miejsca mlodym

  Jakie te torfy chytre Maja naliczona emeryture to przedłużają sobie o 5 lat a młodym blokują miejsca pracy Zero myślenia a później dostanie 2 emerytury i piach

  • 3 miesiące temu | ocena +9 / -3

   Hihi

   Powiedz to takim jak Kaczyński!

  • 3 miesiące temu | ocena +8 / -4

   emeryci dlaczego blokujecie miejsca mlodym

   Ich tok myślenia to śmiech na sali

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -3

    Hihiaha

    Powiedz to takim jak Kaczyński!

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -6

  Heniek

  Myślicie, że już czas się powiesić?

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

   Oi

   Są lepsze sposoby od stryczka. Szukaj dalej.

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -2

  Pelasia

  Jeśli dobrze zrozumiałam nazwę "Funduszu Sprawiedliwej Transformacji", to wyrzucenie z roboty na pysk górnikom się po prostu należało?

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Xyz zalogowany

  Na pewno te wszystke komentarze pod każdym artykułem związanym z PGE uratują elektrownię i kopalnię haha. Tyle że prezes sobie może poczytać jakie są reakcje na wprowadzane zmiany.

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -3

  Tu redukcja a tydzień temu wcisneli kilkadziesiąt swoich do pracy

  Teraz wcisneli kolejna turę swoich na kopalnie a chcą redukować zatrudnienie Widać kto rządzi i w jaki sposób To wszystko się wali na same dno

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -1

   Eziek

   Pewnie nieudaczników od pieluchy.

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -2

   Ideal

   Jak zwolnią wszystkich górników, to jeszcze latami będą zebrania partyjne w pracy robić.

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -1

  Też Greg

  W następnym roku w samym tylko Bełchatowie PGE zredukuje załogę o blisko 8 tysięcy pracowników. Jak to zrobi? Panie Grzegorzu - Gregu drogi, nastąpi wydzielenie z PGE podmiotów węglowych. Artykuł wielokrotnie powielany. No może 3 zdania się zmieniły. Pozdro

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -13

  EBE

  Właśnie chciałem się zaszczepić, ale czytam, że w punktach szczepień latają owady, które gryzą wywołując wstrząs anafilaktyczny, dlatego podziękuję i pozostanę niezaszczepiony.

 • 3 miesiące temu | ocena +21 / -6

  Marek

  Wy nie musicie nic dawać dla regionu Bełchatów, wy po prostu przestańcie nas okradać. Wypracowane pieniądze zabieracie w formie opłat za CO2, pod Sąd za podpisanie takich umów z UE - mordercami gospodarczymi Polski.

  • 3 miesiące temu | ocena +23 / -10

   Polak

   Pomyśl, chłopie głosowałeś na idiotów co obiecywali 200lat węgla, wiedziałeś że pisiory Wwychamowali transformqcje w 2015, bo pozyskali idiotów do glosowania. Dokladnie wiedziałeś że to nieuniknione, a teraz jęczysz ze wina UE- jesteś debilem?

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -1

  gumiś

  Ten artykuł wprowadza w błąd. Każdy wie na ile lat wystarczy węgla i dotąd będzie praca. Wskazuje , że obecnie zatrudniani powinni być 50-cio latkowie aby dorobili do emerytury. Nie o to chodzi.

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -9

  Ebe

  I tyle pisiory narobiły wraz ze wspaniałą Unią Europejską takich cudów to nawet za Tuska nie było .żałosne są te pisiory sprzedawczyki

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -8

  energetyk

  Przestańcie straszyć ludzi, wszyscy zdążą tylko trzeba podejść do tego rozważnie i stopniowo. Większość zatrudnionych ludzi w kopalni i ęlektrowni to lata 1979-88 czyli dziś 60-70 latkowie.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -3

  gonzo

  biznesalert.pl/pge-elektrownia-belchatow-biomasa-wodor-atom-energetyka/

 • 3 miesiące temu | ocena +24 / -8

  Qwerty

  Dla zwykłych ludzi redukcje zatrudnienia - dla swoich kumpli posłów 60% podwyżki. Tak rząd „dba” o obywateli!

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -6

  Tghhjf

  Proponuję wyłączyć elektrownie od jutra, zgarnąć dotacje A prąd i ruski gaz kupować od Niemców. Zapewne te dotacje odbiją sobie w pół roku.

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -4

  Kłamcy kłamcy

  Jaki 2030 rok? Ludzie, już zatrudnień nie ma, zobaczycie jak zaczną już niebawem na jesieni zwalniać,

 • 3 miesiące temu | ocena +24 / -2

  Bartek

  Nie bójcie się, Pielucha z Janowską was uratuje. One się na tym znają, Złoczew już zbudowały.

 • 3 miesiące temu | ocena +19 / -1

  jojo

  pamapol szuka pracowników także robota będzie

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -3

  Praktykant z TVP

  Autor nie dodaje, że w złożonych planach do UE nikt nie pofatygował się o określenie nawet dokładnej liczby osób, które będę traciły pracę w rozbiciu na każdy rok tak by można było zaplanować w jaki sposób dostosowywać szkolenia, pozyskiwanie nowych inwestorów, czy tez inwestycje do potrzeb rynku pracy w regionie. TPST jest napisany w tonie klęski i czarnowidztwa, a nie jako możliwości pozyskania nowych szans biznesowych w gospodarce XXI wieku i dla ujadaczy nie mówię tutaj o marketach... Swoją drogą społeczność lokalna bardzo lubi słuchać i wierzyć w bajki opowiadane prze polityków PiS, PGE i niestety powielane w lokalnych mediach, co z tego że PGE chwali się milionowymi inwestycjami w ramach transformacji Regionu i czego oni nie zrobią... A niech mi ktoś odpowie jakie w dokumentach zatrudnienie przewidziało PGE przy tych milionowych inwestycjach? Dla ułatwienia wam pomogę mianowicie aż 20 osób!!! I takie jest rzeczywiste zapotrzebowanie opisane w dokumentach.

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -11

  Zapomniał wół jak cielęciem był

  Kończy się eldorado czy się stoi czy się leży praca na budowie czeka 😃Kopalniaki i elektrowniaki u prywaciarza nie ma przywilejów i związków zawodowych zobaczycie co to wolny rynek o który tak walczyliście w Prl-u na styropianie z Bolkiem z Popowa on ma wille i się dorobił🤗

  • 3 miesiące temu | ocena +15 / -3

   tęczowy chłopak

   chłopie 70% ma ponad 55 lat kogo ty chcesz wysłać do pracy oni i tak odejdą na emeryturki - a co myślisz że młodzi nie dadzą rady na wolnym rynku, mam kolegów 25-35 lat i oni spokojnie znajdą zatrudnienie gdzie indziej za 2500 tysi w KWB myślisz że jest dla nich eldorado?

  • 3 miesiące temu | ocena +7 / -10

   Twój nick

   Nie bój, nie bój, my się dorobimy a tobie niech wątroba gnije przez następne kilkanaście lar.

  • 3 miesiące temu | ocena +20 / -12

   W&w

   Tylko jak nie będzie kopalniaka i elektrowniaka to i budowlaniec nie zarobi

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -3

    lolo

    I tu się misiu mylisz... Prowadzę działalność budowlaną w bełchatowie, a mase telefonów o usługi mam np z Radomska , Piotrkowa . Tam nie ma kopalniaka i elektrowniaka a roboty od h... Nie jesteście pępkiem świata. Kolego, polskiej motoryzacji ani przemysłu wydobywczego paliwa nie mamy, a aut tyle że przez ulice przejść nie idzie. FENOMEN

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -5

   chłopie

   Daj za to jeszcze na mszę!!!

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -0

  Leon

  Do autora GREG. Masło maślane. Tego się nie da czytać. Pisałeś to z telefonu używając słownika wbudowanego ?

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -0

  A tam

  Powołaja kolejne stanowiska do transformacji , kasa pójdzie, A nic to nie pomoże żadnemu Kowalskiemu. Tyko uratowałao by sytuację jakiś inny zakład. Bo robotnik nie będzie inżynierem. A w tej ankiecie to same stanowiska wysokich lotów.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -3

  yyyyy

  Wielka Brytania: Etyczni weganie nie muszą się szczepić. "Preparaty zostały przetestowane na zwierzętach" Brytyjscy prawnicy przekazali, że na podstawie prawa antydyskryminacyjnego etyczni weganie i członkowie niektórych grup religijnych mogą zostać zwolnieni z obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 w miejscu pracy, a przełożeni narażają się na konsekwencje prawne w przypadku nakazania im niezgodnego z ich przekonaniami działania.Niektórzy etyczni weganie mogą nie zgadzać się ze szczepieniami, ponieważ preparaty zostały przetestowane na zwierzętach - powiedział rzecznik kancelarii prawnej "Lewis Silkin". - Przepisy podkreślają, że etyczny weganizm stanowi przekonanie, które można chronić prawnie - dodał Przez lata brytyjskie sądy wielokrotnie orzekały, że wspomniany rodzaj weganizmu jest pod ochroną prawną, więc "pracodawcy narażają się na konsekwencje prawne, jeśli nakażą się zaszczepić pracownikom" - napisał "The Telegraph". Ta regulacja sprawia, że "weganie i wyznawcy z niektórych grupy religijnych mogą wystąpić z roszczeniem o konstruktywne zwolnienie z obowiązku szczepień" - poinformował brytyjski dziennik. To oznacza, że co najmniej pół miliona Brytyjczyków nie musi przyjmować preparatu przeciw COVID-19 i nie można ich naciskać na zaszczepienie się, mimo że rząd wprowadził obowiązek szczepień np. dla personelu domów opieki. Prawnicy na podstawie wspomnianego przepisu kwestionują również legalność decyzji Netfliksa i Google'a, które poinformowały pracowników, że powracające do biur osoby muszą być w pełni zaszczepione.

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -0

  Doltys

  Zabierzcie premie w spółkach i polowa się sama zwolni w ciągu trzech miesięcy a reszta gamoni zostanie bo to chłopo robotniki

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

   Jxh

   Nie można zabrać premii w spółkach bo premię służy do wyrównania pensji do najniższej krajowej. Ludzie nie mogą zarabiać mniej niż gwarantowane minimum. 😜

 • 3 miesiące temu | ocena +36 / -0

  ***** ***

  Jarosław,Jarosław!!!!Antoni,Antoni!!!!nie bójcie się energetyke i górnictwo rząd zawierzył matce boskiej więc będzie dobrze a tak w ogóle to wina Tuska!!!!