reklama
reklama

PGE planuje przebudowę kopalni Bełchatów i... kusi studentów. ''Nowe Mazury'' w centrum Polski?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

PGE planuje przebudowę kopalni Bełchatów i... kusi studentów. ''Nowe Mazury'' w centrum Polski? - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Ogromne odkrywki koło Bełchatowa za kilkadziesiąt lat zamienią się w sztuczne jeziora. Koncern PGE GiEK chce przygotować się do przebudowy kopalni i przekształcenia górniczych terenów w kompleks rekreacyjny. Pomóc mają... studenci i ogłoszony konkurs.
reklama

Według planów PGE, po zakończeniu wydobycia węgla w dwóch odkrywkach w okolicach Bełchatowa, zostaną one zalane wodą i zamienione w największe sztuczne jeziora w Polsce. W pobliżu ma powstać też największy w centrum kraju kompleks wypoczynkowy. Lustro wody dwóch zbiorników ma mieć powierzchnię ok. 4 tys. hektarów, a maksymalna głębokość ma sięgnąć aż 170 metrów. Dla porównania warto przypomnieć, że najgłębsze obecnie w Polsce jezioro Hańcza ma nieco ponad 100 metrów głębokości.

Wydobycie węgla powoli kończy się w Polu Bełchatów, gdzie koncesja wygasa w 2026 roku. W tej odkrywce już od kilku lat trwają prace związane z wypłycaniem przyszłego zbiornika i profilowaniem linii brzegowej. W sąsiednim Polu Szczerców koparki mają kopać brunatny surowiec do ok. 2036 roku. Jednak według zapowiedzi PGE, napełnianie zbiorników rozpocznie się dopiero po 2050 roku, kiedy zakończone zostaną wszelkie roboty górnicze, w tym również te związane z przygotowaniem terenu pod przyszłe sztuczne jeziora. Według wstępnych szacunków, napełnianie wodami głębinowymi ma potrwać około 20 lat.

W energetycznym koncernie postanowili nie czekać i już przygotować koncepcję tego, jak mają wyglądać tereny pokopalniane w przyszłości. Spółka PGE GiEK ogłosiła konkurs „Bełchatowskie Mazury z Energią”, do którego zaprasza studentów wszystkich roczników studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki, architektury, górnictwa oraz ochrony środowiska. PGE zaznacza, że celem konkursu jest wyłonienie najlepszej koncepcji zagospodarowania terenów pogórniczych Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów po zakończeniu wydobycia.

Jak podkreślono, prace konkursowe powinny uwzględniać współczesne trendy proekologiczne w ujęciu architektonicznym, sposób powiązania z sąsiednimi terenami i układem komunikacyjnym. W przygotowanej koncepcji należy wziąć również pod uwagę stworzenie nowych miejsc pracy, jak i rekreacji. 

- Gdy w Kopalni Bełchatów zakończy się eksploatacja węgla brunatnego, na jej terenie powstaną ogromne i najgłębsze w Polsce jeziora, które będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Konkurs „Bełchatowskie Mazury z Energią” ma pobudzić wyobraźnię studentów z dedykowanych kierunków, którzy z pewnością przedstawią ciekawe koncepcje funkcjonowania w pełni zrekultywowanej Kopalni Bełchatów w nowym, ciekawym otoczeniu – podkreśla Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes zarządu ds. wydobycia PGE GiEK.

Koncern dla autora nagrodzonej pracy konkursowej, a także uczelni, przygotował odpowiednio 20 i 10 tys. zł. Natomiast dla wyróżnionego projektu 10 i 5 tys. zł.



 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama