reklama
reklama

Związkowcy z kopalni w kancelarii premiera. Co dalej z energetyką po 2025 roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Związkowcy z kopalni w kancelarii premiera. Co dalej z energetyką po 2025 roku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaZwiązkowcy z bełchatowskiej kopalni pikietowali pod kancelarią premiera. Organizacje związkowe z PGE i Tauronu złożyły pismo, w którym domagają się rozmów na temat bezpieczeństwa energetycznego kraju i zrewidowania polityki dotyczącej elektrowni i kopalni, a także decyzji w sprawie uruchomienia nowych złóż.
reklama

Członkowie związków zawodowych z kopalni Bełchatów m.in. MZZ „Odkrywka” i „Sierpień 80” pikietowali przed kancelarią premiera, protestując przeciwko wysokim cenom za energię i braku dostępności węgla. Oskarżali też rząd o brak koncepcji i pomysłu dla polskiej gospodarki, w tym również dla energetyki.

- Niepewność w naszych spółkach energetycznych związana z brakiem gwarancji i decyzji co do odbudowy mocy, wiszące nad głowami uchwały likwidacyjne związane tylko i wyłącznie z aspektem ekonomicznym funkcjonowania bloków po 2025 roku, a także brak gwarancji egzystencji dla regionów po wygaśnięciu w 2025 roku rynku mocy, działa tylko i wyłącznie destabilizująco. Niestety już dzisiaj płacimy wszyscy za to, że nikt nie słuchał doradców z dziedziny energetyki, ludzi posiadających wiedzę i działających w interesie publinczym – piszą związkowcy w liście do premiera.

reklama

Jak dodają, za „marny efekt rozgrywek w Brukseli” dziś w cały kraju płacimy podwyżkami cen energii elektrycznej, ciepła i podstawowych produktów do życia. Związkowcy przypomnieli też, że od dawna apelują o reformę naliczania podatku od emisji CO2. Ich zdaniem, powinien on być w całości przeznaczany na modernizację i wdrażanie nowych technologii w elektrowniach i elektrociepłowniach.

W piśmie złożonym w kancelarii premiera, związkowcy żądają debaty sejmowej z udziałem strony społecznej. Chcą dyskutować m.in. o bezpieczeństwie energetycznym kraju, zrewidowaniu polityki energetycznej, a także o gwarancjach niskich cen prądu i dostępności węgla i ekogroszku dla odbiorców indywidualnych. W postulatach pojawiło się również żądanie podjęcia decyzji związanych z uruchomieniem wydobycia złóż węgla brunatnego i kamiennego.

reklama

- Żądamy stanowczych działań, gdyż dziś bez żadnego pomysłu, bez uzasadnienia ekonomicznego i społecznego tracimy suwerenność energetyczną, oddając się na łaskę Rosji i Niemiec, likwidując tym samym bezpowrotnie setki tysięcy miejsc pracy, doprowadzając do zubożenia wielu regionów Polski. Traktować należy powyższe, jako ostateczne wezwanie do działań i konkretnych rozwiązań w interesie kraju, z szeroko rozumianą debatą, która nie skończy się tylko i wyłącznie na omówieniu tematów, ale na podjęcie kluczowych decyzji z realizacją dostępności surowców, jak i taniej energii dla każdego mieszkańca kraju – napisali związkowcy w liście do szefa rządu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama