Reklama

Reklama

Strajk w spółce Betrans, negocjacje bez przełomu. Kiedy załoga rozpoczyna protest?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Strajk w spółce Betrans, negocjacje bez przełomu. Kiedy załoga rozpoczyna protest?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Fiasko rozmów „ostatniej szansy’’ w spółce Bertans. Związkowcy podjęli decyzję o przeprowadzeniu strajku. Pracownicy spółki zależnej PGE domagają się podwyżek.

Reklama

Bez przełomu w spółce Betrans, gdzie załoga domaga się wzrostu wynagrodzeń. Przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego spotkali się z zarządem spółki na rozmowach „ostatniej szansy”, jednak nie doszło do podpisania porozumienia. Związkowcy ogłosili, że w takiej sytuacji zostanie przeprowadzony strajk, za którym opowiedzieli się pracownicy w referendum.

- Z uwagi na brak jakiejkolwiek propozycji wzrostu wynagrodzeń i przedłużające się negocjacje płacowe, przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego podjęli decyzję o zorganizowaniu strajku w ciągu najbliższych dwóch tygodni, co zakomunikowaliśmy pracodawcy – poinformowała KM KNSZZ „Solidarność 80”.

Związkowcy zapewnili, że wkrótce podadzą informacje o dokładnym terminie i formie strajku. Zaapelowali też do załogi Betransu o wielką mobilizację i solidarność podczas akcji protestacyjnej.

Przypomnijmy, że 5 marca zakończyło się referendum strajkowe w Betransie. W głosowaniu wzięło udział 845 pracowników spośród 1288 uprawnionych (65,6 proc.). Aż 836 osób opowiedziało się za strajkiem (98,9 proc.). przy 3 głosach sprzeciwu. Sześciu pracowników oddało głosy nieważne. Jak zaznaczają związkowcy, referendum spełniło wszystkie ustawowe wymogi, także ten dotyczący wymaganej frekwencji.

Pracownicy Betransu żądają wzrostu wynagrodzeń o kwotę 260 zł do 360 zł brutto czyli średnio 320 zł brutto od 1 stycznia 2021 roku dla wszystkich pracowników centrali spółki. Załoga chce też większego dodatku za pracę w systemie pracy trzyzmianowej ciągłej i systemie pracy równ. do kwoty 25 zł/dzień od 1 stycznia 2021 roku. Wśród żądań pojawił się też postulat podniesienia dodatku stażowego z 3 do 4 proc., który przysługuje pracownikom po dwóch latach pracy oraz z 1 do 2 proc. na każdy następny rok, a także wzrostu maksymalnej wysokości tego dodatku z 20 na 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Związkowcy żądają też wprowadzenia dodatku do pracy na odkrywce.

Koncern PGE GiEK wcześniej informował, że podczas prowadzonych mediacji zaproponował związkowcom wypłatę jednorazowej premii dla wszystkich pracowników - na co pozwalały możliwości ekonomiczne spółki Betrans. Zaznaczono też, że powrót do rozmów mógłby nastąpić do końca pierwszego kwartału tego roku, po planowanym zawarciu przez Betrans stosownych umów na świadczenie usług w ramach GK PGE w 2021 roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy