reklama
reklama

Koncern PGE GiEK powołał konsorcjum. Czym będzie się zajmowało?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Koncern PGE GiEK powołał konsorcjum. Czym będzie się zajmowało? - Zdjęcie główne

PGE GiEK utworzyła wspólnie z ośrodkami naukowo-badawczymi konsorcjum, które ma zająć się szczegółowymi badaniami terenów w pobliżu kopalni i elektrowni Bełchatów. | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaSpółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna utworzyła wspólnie z ośrodkami naukowo-badawczymi konsorcjum, które ma zająć się szczegółowymi badaniami terenów w pobliżu kopalni i elektrowni Bełchatów. Finansowanie zapowiada PGE.
reklama

Starania Bełchatowa o umiejscowienie w naszym regionie drugiej elektrowni jądrowej w kraju wyraźnie nabierają tempa. Przypomnijmy, że najprawdopodobniej o atom bełchatowska lokalizacja będzie rywalizowała z Koninem. W ostatnich tygodniach Ministerstwo Przemysłu przedstawiło główne założenia do aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej, w którym jako preferowane miejsca dla drugiej siłowni jądrowej wskazano właśnie Bełchatów i Konin. Od wielu miesięcy za pierwszą z lokalizacji mocno lobbuje PGE GiEK, a także politycy i związkowcy. Okazuje się, że koncern podjął już konkretne działania, o czym mówił podczas konferencji „Od węgla do atomu. Bełchatów przyszłości” prezes koncernu – Jacek Kaczorowski.

reklama

W celu przygotowania analizy lokalizacyjnej elektrowni jądrowej w lokalizacji Bełchatów zostało powołane konsorcjum instytucji naukowych i projektowych w składzie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Poltegor-Instytut – Państwowy Instytut Badawczy we Wrocławiu.

- Trochę wyprzedzająco w stosunku do ustaleń i wymogów, podjęliśmy wspólną decyzję o powołaniu konsorcjum pod nadzorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nie ma w kraju lepszych jednostek naukowo-badawczych – mówi Jacek Kaczorowski. - Konsorcjum jest gwarantem wszechstronnego, rzetelnego i obiektywnego przeanalizowania dostępnych dokumentów źródłowych, materiałów i pomiarów dla opracowania analizy lokalizacyjnej - podkreślił prezes PGE GiEK.

Jak dodał, projekt jest realizowany m.in. w celu oceny warunków sejsmicznych oraz hydrogeologicznych.

PGE deklaruje miliony na wsparcie

Podczas konferencji w Bełchatowie o wsparciu dla przeprowadzenia badań deklarował deklarował wiceprezes PGE – Maciej Górski, który przekazał, że już niebawem energetyczna grupa planuje aktualizację swojej strategii.

reklama

- Mam nadzieję, że wyrazimy tam jasną deklarację, jeśli chodzi o chęć zaangażowania, wsparcie i plany dotyczące najbliższych kilkunastu miesięcy i zainwestowania istotnych pieniędzy i zasobów. Mówimy tutaj na początek o kwotach kilkudziesięciu milionów złotych na przeprowadzenie badań podstawowych, potem kolejnych kilkuset milionów na przeprowadzenie kolejnych analiz, po to aby uprawdopodobnić wybór Bełchatowa jako lokalizacji dla elektrowni jądrowej – powiedział Maciej Górski, wiceprezes ds. operacyjnych w PGE.

reklama

Wiceprezes PGE zaznaczył, że druga elektrownia jądrowa to projekt, który buduje bezpieczeństwo energetyczne Polski i może zapewnić tysiące miejsc pracy, stabilne dochody dla samorządów i realne perspektywy rozwoju dla całego regionu.

- Dlatego już dziś rozpoczynamy zaawansowane analizy i badania, by potwierdzić możliwość realizacji w Bełchatowie jednej z kluczowych inwestycji energetycznych nadchodzących dekad – powiedział Maciej Górski.

Wstrząsy sejsmiczne i zasoby wodne nie będą problemem?

Podczas bełchatowskiej konferencji o budowie elektrowni jądrowej, wiele uwagi poświęcono zagadnieniom kwestii wstrząsów sejsmicznych i zasobów wodnych, potrzebnych dla przyszłej elektrowni.

Prezes Kaczorowski, mówiąc o aktywności sejsmicznej w regionie, przypomniał, że KWB Bełchatów od 1980 roku posiada stację sejsmologiczną z rozmieszczonymi w terenie stanowiskami sejsmometrycznym. Jak dodał, od początku swojego działania stacja odnotowała ponad 1300 zjawisk sejsmicznych o magnitudach lokalnych od 1 do 4,6 w skali Richtera.

- W ostatnich latach obserwowana jest ich niewielka aktywność prowadząca do całkowitego zaniku. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem obiekty energetyki jądrowej można lokalizować na terenie, na którym w ciągu dziesięciu tysięcy lat nie wystąpiło trzęsienie ziemi o skali 8 EMS-98, co odpowiada magnitudzie około 7 w skali Richtera – zaznaczył Jacek Kaczorowski.

Jak dodał, że dowodem braku wpływu lokalnych wstrząsów sejsmicznych w rejonie kopalni na obiekty energetyczne i górnicze jest zerowe oddziaływanie tych zjawisk, od początku ich rejestracji przez kopalnianą sieć sejsmologiczną, zarówno na którykolwiek z obiektów elektrowni i kopalni Bełchatów, jak i te poza wyrobiskami górniczymi.

Szef PGE GiEK w swoim wystąpieniu zapewnił również, że nie będzie problemu z wystarczającą ilością wody. Łączne dostępne zasoby, które mogą być wykorzystane dla eksploatacji bloków jądrowych - wynoszą ok. 13,0 m3/s, przy zapotrzebowaniu do ok. 4 m3/s. Okazuje się, że wystarczyłby do tego system odwodnienia Kopalni Bełchatów o wydajności 5,5 m3/s. Dodatkowo są jeszcze trzy zapasowe lokalizacje: ujęcie na Warcie powyżej kompleksu w Zakrzówku Szlacheckim (1,5 m3/s), ujęcie na Warcie w Osjakowie (3 m3/s) oraz ujęcie na Pilicy w Bronisławowie (3 m3/s).

Kiedy ruszy budowa elektrowni jądrowej?

Ministerstwo Przemysłu, w głównych założeniach do aktualizacji PPEJ (Programu polskiej energetyki jądrowej) zapowiedziało, że w tym roku planowane są: przeprowadzenie wstępnego badania lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie postępowanie konkurencyjnego (wstępny dialog z potencjalnymi partnerami, ogłoszenie warunków postępowania) oraz wystąpienie przez inwestora o decyzje zasadnicze dla potencjalnych lokalizacji. W przyszłym roku ma nastąpić wybór partnera strategicznego i rozpoczęcie badań środowiskowych. Według aktualizacji PPEJ, decyzja o ustaleniu lokalizacji oraz zakończenie badań lokalizacyjnych mają nastąpić w 2028 roku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa drugiej elektrowni ma rozpocząć się w 2032 roku. Zakończenie budowy pierwszego bloku wraz z rozruchem przewidziane jest na 2040 rok, a dwóch kolejnych – na 2041 i 2042 rok.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo