O zmianach w koncernie PGE GiEK mówiło się już od dawna. Te były nieuniknione po zmianie rządu. Nowy szef Ministerstwa Aktywów Państwowych zmiany rozpoczął jednak od centrali czyli Polskiej Grupy Energetycznej. Przypomnijmy, że od 18 marca na prezesa zarządu został powołany Dariusz Marzec. Z kolei funkcję wiceprezesa ds. regulacji powierzono Marcinowi Laskowskiemu. Nowy szef w energetycznej spółce został wyłoniony w konkursie, który ogłoszono 9 lutego.
Zanim jednak to nastąpiło, do PGE weszła polityczna miotła. Dotychczasowy prezes – Wojciech Dąbrowski został odwołany 7 lutego. Tego samego dnia stanowiska stracili także Wanda Buk, wiceprezes zarządu ds. regulacji oraz Rafał Włodarski, wiceprezes zarządu ds. wsparcia i rozwoju. Pod koniec lutego, natomiast odwołano z zarządu Lechosława Rojewskiego, wiceprezesa ds. finansowych.
Giełda nazwisk w Bełchatowie
Na kadrowe tsunami od wielu tygodni czekają też w Bełchatowie, gdzie swoją siedzibę ma spółka córka PGE – czyli koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w skład którego wchodzą elektrownie konwencjonalne i kopalnie węgla brunatnego.CZYTAJ TAKŻE: Miliony ton węgla pod obwodnicą. Prezes PGE GiEK składa zaskakującą propozycję wójtowi
Tutaj wśród kandydatów na prezesa spółki wymienia się m.in. Jacka Kaczorowskiego, który był prezesem PGE GiEK w latach 2010-2015, a wcześniej dyrektorem kopalni. Na giełdzie nazwisk pojawiły się też inne osoby związane z Bełchatowem. To m.in. Waldemar Szulc, były członek zarządu PGE GiEK w latach 2010-2015, a wcześniej prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie. W kuluarach wymienia się też nazwisko Kazimierza Kozioła, byłego dyrektora bełchatowskiej kopalni.
Rada nadzorcza PGE GiEK odwołała wiceprezesów
Zmiany w zarządzie koncernu właśnie się rozpoczęły. We wtorek, 26 marca, rada nadzorcza PGE GiEK, podjęła decyzję o odwołaniu trzech wiceprezesów zarządu. Stanowiska stracili: Zbigniew Fałek (wiceprezes ds. rozwoju i ICT), Sławomir Podkówka (wiceprezes ds. finansowych) oraz Norbert Grudzień (wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji).Obecnie w skład zarządu wchodzą: pełniący obowiązki prezesa Zbigniew Kasztelewicz oraz Waldemar Lutkowski, wiceprezes wybrany przez załogę.
Grupa PGE to krajowy lider jeśli chodzi o produkcję prądu i wydobycie węgla. Koncern wytwarza ponad 40 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a udział w rynku ciepła wynosi blisko 20 proc. Duża część energii elektrycznej wytwarzana jest w bełchatowskiej elektrowni, która odpowiada za ok. 20 proc. krajowej produkcji prądu. Elektrownia, jako jeden z siedmiu oddziałów, wchodzi z kolei w skład spółki córki PGE - czyli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, które jest największym przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego w Polsce.
Komentarze (0)