reklama
reklama

Górnicy z PGE obawiają się czarnego scenariusza. "Doprowadzi to do tego, że stracimy miejsca pracy"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum PGE GiEK

Górnicy z PGE obawiają się czarnego scenariusza. "Doprowadzi to do tego, że stracimy miejsca pracy" - Zdjęcie główne

foto Archiwum PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaKomisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” wraz ze ZZ „Kontra” organizują manifestację pod siedzibą Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie. W pikiecie wezmą udział również związkowcy z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, należący do „Sierpnia 80”. Czego się obawiają i jakie postulaty wysuwają?
reklama

Manifestację w stolicy zaplanowano już na 28 czerwca. Organizują ją wspólnie związki zawodowe „Sierpień 80” oraz „Kontra”. Protestujący zamierzają pojawić się przed siedzibą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak podkreślają, chcą wyrazić sprzeciw wobec działań rządu w zakresie polityki energetycznej w hutnictwie i górnictwie.

Do Warszawy wybierają się również górnicy z Bełchatowa, należący do Związku Zawodowego „Sierpień 80” w KWB Bełchatów. Trwają już zapisy w siedzibie organizacji. Związkowcy zapowiadają, że chcą protestować przeciwko polityce „zielonego ładu” i będą domagać się kolejny raz budowy odkrywki Złoczew, która przedłużyłaby czas działania bełchatowskiej elektrowni.

reklama

- Polityka zielonego ładu niszczy naszą gospodarkę, rolnictwo, energetykę i górnictwo. Brońmy swoich miejsc pracy, brońmy suwerenności energetycznej, żądając uruchomienia odkrywki Złoczew – napisali związkowcy w komunikacie.

Kopalnia i elektrownia ograniczą wydobycie i produkcję?

Przypomnijmy, że zgodnie z unijną polityką „zielonego ładu” region bełchatowski czeka transformacja energetyczna i odejście od węgla na rzecz tzw. źródeł nisko i zeroemisyjnych. W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla regionu łódzkiego zatwierdzono ok. 370 mln euro na inwestycje, które pomogą odejść od węgla. Zarówno górnicy, jak i energetycy uważają, że są to pieniądze niewystarczające w stosunku do wartości elektrowni i tysięcy miejsc pracy.

reklama

Sprawa wzbudziła jeszcze większe emocje, gdy na początku roku polskie władze dokonały wymaganej przez UE aktualizacji Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Na początku roku do Komisji Europejskiej trafił dokument, który określa tzw. „kamienie milowe” w odejściu od węgla w perspektywie do 2030 roku. W skrócie wskazano w nim, że licząc od 2020 roku w ciągu 10 lat produkcja prądu i wydobycie węgla w bełchatowskim kompleksie mają zostać zmniejszone o blisko 80 proc. Do końca grudnia 2028 roku planowane jest zakończenie wydobycia węgla w Polu Bełchatów.

reklama

Górnicy nie chcą "zielonego ładu"

Leszek Skowronek, szef kopalnianego związku „Sierpień 80” przyznaje, że jadą protestować, bo wciąż chcą walczyć o budowę odkrywki, a także wyrazić sprzeciw przeciwko polityce „zielonego ładu”.

- Nie godzimy się z polityką zielonego ładu, który narzuca nam UE. Powinniśmy mieć okres przejściowy dłuższy, po to, aby spokojnie dać ludziom jakieś alternatywne miejsca pracy. To co się dzisiaj ludziom proponuje, to doprowadzi do tego, że stracimy miejsca pracy, a ludzie młodzi będą musieli z Polski wyjechać – mówi Leszek Skowronek.

Obecnie w KWB Bełchatów pracuje około 4,4 tys. osób. Kopalnia posiada jeszcze znaczne złoża węgla, co potwierdzają ostatnie dane z PGE. Na koniec 2023 roku zasoby przemysłowe w Polu Bełchatów wyniosły 6,5 mln ton węgla. W ubiegłym roku wydobyto z tej odkrywki niespełna 2 mln ton surowca. Z kolei w Polu Szczerców na koniec ub. roku zasoby przemysłowe to 478,1 mln ton węgla, a w całym 2023 roku wydobycie w tej odkrywce było na poziomie 28,6 mln ton węgla.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama