Reklama

Reklama

Co dalej ze spółkami zależnymi PGE? Rewolucja w energetyce oznacza problem dla tysięcy pracowników

Opublikowano: pon, 21 cze 2021 12:56
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Co dalej ze spółkami zależnymi PGE? Rewolucja w energetyce oznacza problem dla tysięcy pracowników - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Planowane ograniczenie wydobycia węgla i produkcji prądu z tego surowca w bełchatowskiej elektrowni to fatalna perspektywa dla osób pracujących w spółkach zależnych PGE. Zdecydowana większość spośród ponad 5 tysięcy zatrudnionych będzie musiała się przebranżowić lub… szukać nowej pracy.

Reklama

Transformacja energetyczna w regionie, która zakłada rozpoczęcie wygaszania bloków bełchatowskiej elektrowni od 2030 roku, oznacza redukcję miejsc pracy nie tylko w kopalni i elektrowni, ale też w spółkach zależnych PGE. Osoby zatrudnione w zakładach skupionych wokół energetycznego kompleksu będą w o wiele trudniejszej sytuacji niż górnicy czy energetycy. Dlaczego? Załoga kopalni i elektrowni jest znacznie starsza. Według wstępnych prognoz, w ciągu 10 lat w tych zakładach mają zostać zlikwidowane 3253 etaty. Jednak zdecydowana większość pracowników przejdzie na emerytury. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków, takiej możliwości nie będą mieli jeszcze pracownicy spółek.

Obecnie w spółkach Energoserwis Kleszczów, Bestgum Polska, Elbest Security, Mega Serwis, PTS Betrans, Elmen, Elbis, Elbest, Ramb i Epore pracuje łącznie ok. 5,5 tys. osób. Najczęściej są to pracownicy w średnim wieku. W opublikowanym niedawno Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji wyliczono, że aż 66,9 proc. załogi stanowią osoby w wieku poniżej 45 lat, które mają przed sobą jeszcze wiele lat pracy zawodowej. W analizach oszacowano, że przekwalifikować będzie musiało się aż 4,7 tys. pracowników spółek.

- Ostateczna liczba osób tracących pracę zależeć będzie m.in. od decyzji biznesowych, w tym tempa zamykania odkrywek oraz docelowego sposobu przeznaczenia obszarów poprzemysłowych w kierunku tworzenia nowych miejsc pracy – czytamy w dokumencie.

Z analiz wynika, że wygaszanie kopalni i elektrowni odbije się mocno na całym regionie. Energetyczny kompleks przez lata dawał bowiem impuls gospodarce w Łódzkiem. Wygaszanie elektrowni niestety spowoduje zmniejszenia zatrudnienia nie tylko w tzw. spółkach serwisowych, ale również w innych lokalnych zakładach pracy i mniejszych firmach. Wyliczono, że na każdy etat w kopalni przypadają 4 miejsca pracy w regionie. To pokazuje skalę problemu i wyzwania przed jakim staną samorządy.

- Szacuje się, że przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu może oznaczać dla obszaru transformacji zagrożenie utraty co najmniej 13,5 tys. miejsc pracy – czytamy w projekcie planu transformacji województwa.

O optymizm trudno również u samych pracowników, bo jak sami przyznają, najbliższe lata to wielka niepewność i niewiadoma.

- Przyszłość nie rysuje się w różowych barwach i ludzie coraz bardziej boją się o pracę. Już dochodzą do nas głosy o planowanych redukcjach – mówi jeden z pracowników.

Osoby zatrudnione w spółkach same przyznają, że też nie wiedzą za bardzo, jak ich zakłady będą funkcjonowały w niedalekiej przyszłości.

- Coraz głośniej mówi się o tym, że PGE chce pozbyć się kopalni i elektrowni, które mają być wydzielone do nowej spółki. A co z nami? - pyta kolejny z pracowników.

O planach wydzielenia kopalni i elektrowni do NABE (Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego) mówi się już od wielu miesięcy. Wiadomo, że nowy podmiot ma powstać na bazie PGE GiEK. Wydzielone do niego zostaną wszystkie kopalnie i elektrownie. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt transformacji sektora elektroenergetycznego, który poddawany jest obecnie konsultacjom społecznym i tzw. uzgodnieniom międzyresortowym. O najbliższą przyszłość spółek zapytaliśmy w ministerstwie.

- Zgodnie z treścią projektu, do spółki wydzielanej z Grupy PGE, czyli PGE GiEK, zostaną wniesione akcje/udziały spółek wchodzących w skład Grupy, związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w jednostkach węglowych oraz spółki serwisowe. W PGE proces ten jest obecnie na etapie planowania – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Resort przygotował już wstępny harmonogram planowanego wydzielenia do NABE. W czwartym kwartale tego roku ma rozpocząć się reorganizacja wewnętrzna spółek. Na drugi kwartał 2022 roku zaplanowano wycenę wydzielanych spółek, a na przełomie trzeciego i czwartego nabycie przez Skarb Państwa akcji i udziałów w spółkach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (79)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -3

  Fakir

  Nie zapominajmy jak rudy z po na Barbórce tańcował i opowiadał cuda na kiju , jak ktoś myśli że to się dzieje od dwóch trzech lat a nie od prawie 10 to musi być tak ciemny jak kierowca z betransu żeby mieć kategorie c+e i koparki spycharki i cieszyć się zarabiając 2500zł , dobrze niech się to zawali ale będę miał bekę jak co pracuję w jednych ze spółek i wcale nie jestem z tego dumny szczeże mam to we dupie

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -2

  PIS , PO , PSL , SLD ,Lewica....to jedna wielka tragowica !

  super , teraz jest zielono ...a będzie jeszcze bardziej :) zero emisyjność równa się zerowe zatrudnienie :) tak wiem PIS okłamał ludzi...ale czy ktoś poprzedni nas nie okłamał ? w europarlamencie są przedstawiciele opozycji , czy ktoś widział aby oni walczyli o naszą energetykę ? ja nie widzę ! a najbardziej mnie śmieszyli ludzie , którzy pisali że PIS nas z unii wyprowadza HA HA HA HA HA HA !!! oni się niczym nie różnią od poprzedników którzy tak samo nas sprzedawali za unijne srebrniki !!! nikt nas z tej faszystowskiej unii nie wyprowadzi , bo oni woleli by swoje matki sprzedać za euro prędzej niż pozbyć się profitów jakim daje im unia za kolejny kawałek naszej suwerenności !!!

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

  29c

  rekrutacja ze spółek na kopalnie!!!! gdzie artykuł na ten temat????

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -2

  Notojo

  Większość pracowników spółek głosowało na PiS, nie rozumiem o co ten lament!

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -4

   Fakir

   Nie zapominaj jak rudy z po na Barbórce tańcował i opowiadał cuda na kiju , jak ktoś myśli że to się dzieje od dwóch trzech lat a nie od prawie 10 to musi być tak ciemny jak kierowca z betransu żeby mieć kategorie c+e i koparki spycharki i cieszyć się zarabiając 2500zł

   • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

    Jaro

    Takie same cuda opowiadał na Barbórce dwa lata temu Duda i inni oficjele z PiSu.PiS rządzi już ponad 6 lat. Zamiast spowalniać i blokować proces odchodzenia od węgla, przyspieszają go. Dobra zmiana , nie ma co.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Konfi

  Przywrócić w Polsce karę śmierci jak za Piłsudskiego za korupcję i machloje.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Konfi

  To tylko i wyłącznie skutek zachowań posłanek i posłów niby stąd. To katastrofa, zdrajcy i zaprzancy.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -2

  Pisia

  Pielucha, do roboty, rób coś z tymi swoimi misiewiczami.

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Koronkowe majtki

   Wywalić tę ruda dyche bo ci robi pod górę,, to złośliwiec pierwszego sortu.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Wiesiek

  No to Pielucha i ta z Radomska załatwiają spółki.

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -0

  Tobiasz

  A dlaczego samorządy mają mieć zadanie załatwiania skutków dziadowskiej polityki rządu? To wina całej struktury PGE jak i zarządów samych spółek. Dlaczego spółki wisiały tylko na kopalni i elektrowni, w ogóle na PGE? Czemu nie otwierały się na zewnątrz, dlaczego nie wchodziły w nowoczesność, nowe technologie. Np. Ramb nie ma dobrych automatyków, informatyków, mechatroników, hydraulików siłowych. Podnajmują tylko firmy zewnętrzne. Tak spółka nie rozwinie się nigdy. Trzeba podjąć wyzwania, szkolić pracowników, płacić odpowiednio, podejmować rynkowe wyzwania, brać zlecenia na zewnątrz i rozwijać się. Ale jak władze spółek są polityczne, niekompetentne, tymczasowe to jest jak jest.

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

   Jaro

   Jest w tym sporo prawdy , ale jest też drugie dno. Otóż takie jak dziś ceny za usługi spółek mogło i może płacić tylko PGE, na rynku zewnętrznym spółki są mało konkurencyjne. To chory system naczyń połączonych. Gdyby spółki brały zlecenia po rynkowych, konkurencyjnych cenach, musiałyby obniżyć pensje, ponieważ nie zarobiłyby nawet na koszty płacy.

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

   takie fakty

   Ten komentarz to cała prawda. Prawdą jest również, że samorząd w inwestycjach w zatrudnienie jechał cały czas na plecach kopalni, elektrowni, PGE i spółek. Szli na łatwiznę bo myśleli, że nie muszą nic robić i jakoś to będzie.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -4

  Mietek

  Mi tam pasuje nigdy nie pracowałem na kopalni/elektrowni a musiałem za to słono płacić bo przez tego kopciucha mieszkania i usługi w Bełchatowie jak w mieście wojewódzkim.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Damy rade

  Tylko myślisz żeby inni mieli mniej Ej śmiej się śmiej zobaczysz jednak Twój śmiech urwie się jak hejnał

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -1

  Ebe

  Redakcja może zajęła by się sprawą rzetelnie i zadała pytanie naszym posłom senatorom których wybraliśmy aby nas godnie reprezentowali dlaczego rząd chce nas region tak rozwalić

  • 4 miesiące temu | ocena +9 / -0

   Zonk

   Bo to piSowski okupant jest. Zapowiadała straSzydło Polskę w Ruinie a Vateusz zapier.alanie za miskę ryżu. A sam koordoopel mówił ze PiS spełnia obietnice.

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -5

  Ebe

  Po komentarzach to można sądzić ze dla niektórych to jedna wielka radość że ludzi będą zwalniać, wkoncu jakieś dobre. Info .żałosne hamburczyki

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -2

  Biurowi co wy teraz będziecie robić? Buhhhaaa

  Buhhhaaa gdzie te wszystkie biurowe tysiące ich jest w biurach buhhhaaa gdzie pójdą buhhhaaa

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -2

   Ebe

   Tobie na komentarze głupie odpisywać

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Pyk

  No i cześć

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Krystian

  Wszyscy zadowoleni i wszystko się zgadza. Mówili przecież, że na nich głosują ci, którym się robić nie chce.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

  Viki

  Dobra, już teraz Dolny Śląsk czeka ,ale może ci braknie z odprawy i z ppe nic nie zostanie, bo tam mieszkanko kupisz za 18 tysi za metr.Ale i robota różna, różnista i mieszkanka są dla chętnych.W życiu trzeba coś zmieniać a nie tylko trzymać się kiecki

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Nie się co smucić.

  Ze wsi przyszleś, na wieś wrócisz.

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Janko Muzykant

   Czlowiek ze wsi wyjedzie, ale wieś z człowieka nigdy.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Macie jakieś typy z pisowskich rodzin

  na likwidatorów?

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Typ

   Ty i Stasiek

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -2

  Polak

  Pisiory powinni beczeć w głębokich lochach za to co robią. Nic ich nie usprawiedliwia, to grabarze Polski wszechczasów. Wyniszczą ten kraj i ludzi. Największa umieralność od II wojny, itd.

  • 4 miesiące temu | ocena +17 / -3

   Taka prawda

   To jest Holokaust na Polakach - wymordowali 120 000 Polaków . Prawie dwa razy tyle co Wermacht w kampanii wrześniowej !!! Te bandę trzeba postawić w Hadze przed sądem międzynarodowym. Z kurdooplem na czele !!

 • 4 miesiące temu | ocena +19 / -2

  Wiecie, że to pisowcy będą wyrzucać?

  Najpierw wyrzucą mądrzejszych, swoich zostawią na koniec.

 • 4 miesiące temu | ocena +15 / -2

  Chwała Bogu

  Przyjaciółki mamy Kaczyńskiego nie zwolnią.

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -4

  Znajdą zatrudnienie przy nowych technologiach energetycznych, przy wiatrakach i fotowoltaice

  Pewnie będą panele myć albo mrówki łapać.

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -1

  Bobek

  Pielucha i ta z Radomska was uszczęśliwiają.

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -12

  powodzenia

  Co dalej z pracownikami i miastem to wszyscy już wiedzą, nikt nie chce przebudzić się z letargu który trwa od 40 lat. Zwalniani mogą się przekwalifikować na florystów, weselnych wodzirejów, operatorów paleciaków, Co bardziej kreatywne jednostki założą własną działalność gospodarczą i region odzyska wigor

  • 4 miesiące temu | ocena +17 / -7

   Sławojka

   Powracają na wieś, do chlewików, korytek, drzewa kradzionego z lasu i tradycyjnych wartości.

   • 4 miesiące temu | ocena +17 / -0

    XCC

    Czyli zgodnie z programem Czarnka. Polak ma umieć: klepać różaniec i pędzić bimber. Nic mu więcej do życia nie potrzeba. Odurzony bimbrem ma podrygiwać w rytm łupanki Zenona na Roztańczonym Narodowym . I dziękować rasie panów za wszelkie +++ które pozwolą mu aby nie zdechł z głodu

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -2

  Nick

  Nazwa każdej spółki powinna zaczynać się od słów " o wy co macie mieć gorzej" Chyba każdy się przyzwyczaił, że ludzie w spółkach w dupę kopani od zawsze.

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -8

  Biurowa

  Zaczynam pracę Włączyłam kompa zrobię kawkę przejrze w necie parę stron poplotkuje z kolezankami Zjem sniadanko i do domu Kocham taką pracę a i wypłata piękna

  • 4 miesiące temu | ocena +7 / -8

   Za 4 ech

   Tak w większości w elektrowni i kopalni, w spółkach się zasuwa za 4 ech

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -2

   Hanka

   Typowa misiewiczka.

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -10

  Do prywaciarza tam zobaczycie co to praca buhhhaaa

  Tysiące osób pracujach w biurach pociotki po co tylu tam??? Wkoncu sie skończy to eldorado buhhhaaa

  • 4 miesiące temu | ocena +13 / -4

   Górnik

   A może kolega zdradzi gdzie pracuje bo tak sobie myślę że jak skończy się to eldorado to koledze się zacznie.. Tzn problem z robotą.

   • 4 miesiące temu | ocena +14 / -2

    Grocholok

    Nigdzie nie pracuje, mieszka u rodziców i od lat trolluje na ddb

   • 4 miesiące temu | ocena +10 / -10

    Biurowy

    Z Ciebie Górnik od łopaty i gracy A zawodu górnika to nie obrażaj w prawdziwej kopalni jednej zmiany by nie wytrzymal z strachu pod ziemią i wysiłku

 • 4 miesiące temu | ocena +20 / -1

  Śmieszny ten ich tok myślenia

  Rewolucjia w energetyce która już zniechęca do zakładania fotowoltaiki poprzez nową ustawę Zakładaj fotowoltaike produkuj prąd następnie sprzedaj im za 20 gr kwh a później odkup po 90 gr To jest ich rewolucja Śmieszne

 • 4 miesiące temu | ocena +27 / -8

  Precz z Kalkszteinem

  PiS to ruska agentura - oni maja jeden program rozpier.olic wszystko !!! Kaczynski z pochodzenia żyd spod Odessy nienawidzi Polaków.

 • 4 miesiące temu | ocena +31 / -2

  Jarsław !!!. Jarosław !!!

  Tak właśnie działają kłamcy i PiS-owscy złodzieje. Za Tuska pieniadze w PGE wylewały sie oknamy - przyszli bandyci od Kaczyńskiego rozkradli co sie dało iprzepisali na żony. I to przy aplałzie debili zatrudnionych w kopalni i elektrowni. Tak banda tylko pod szyldem Porozumienia Centrum / AWS zlikwidowała FSO, Ursusa, Stocznie Gdańską sprzedała Ukraińcom, . Zlikwidowała 16 cukrowni. On tylko kradną i kłamią. Przez 6 lat zadłużyli kraj na 800 miliardów i nie wybudowali KIBLA !!! Po tych bandytach tylko zgliszcza pozostaną !!!

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -3

  Górnik

  Pod Pabianicami ma powstać jakaś kopalnia ale nie wiadomo czy powstanie bo podobno protestowalo aż 1800 ekologów.. Może by tam szukać roboty??

  • 4 miesiące temu | ocena +7 / -4

   Taka prawda

   To kopalnia żwiru i na terenie parku krajobrazowego. Czyli nie ma potrzeby żeby tak ryć doły.

   • 4 miesiące temu | ocena +9 / -2

    Górnik

    Już wiem że to kopalnia arcybiskupa ale dziękuję.

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -7

  Zaćmieni

  Ludzie te związki były i są opłacane przez was a mają was ....

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -4

   Więcej biurowych jak fizycznych

   Policz ilu ich tam jest całe piętro setki osób

  • 4 miesiące temu | ocena +11 / -17

   fizyczny

   Tylko tzw. pasożyty narzekają na związki. Do tej pory nikogo nie zwolnili, więc napewno nadal jak zawsze zadbają o nas, bo tylko związki mogą negocjować umowę taką samą jak na Śląsku. Jeżeli ktoś tego nie chce niech się sam zwolni albo sam negocjuje w Warszawie. Życzę powodzenia.

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -4

  Olo

  Już od dawna było pewne, jak nie będzie odkrywki Złoczew to praca się skończy razem z węglem w Szczercowie. Unia tak zdecydowała i Polska musi się do tego dostosować czy nam się to podoba czy nie. Każdy chce czystego powietrza, a że ktoś straci przez to pracę to już inna sprawa.

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -7

  Koniec eldorado

  Na pierwszy ogień osoby zatrudnione po znajomości z rodzin

  • 4 miesiące temu | ocena +12 / -5

   XCC

   Na pierwszy ogień Ci co darli mordy " JAROSŁAW !!! JAROSŁAW !!!

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -4

   lolo

   Niestety, ale ci to odejdą na końcu

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -7

  Po co przepłacać pracownikom z kopalni i elektrowni skoro spółki zrobią za 50 % ta robotę

  Najprostsze rozwiązanie to zastąpić pracowników kopalni i elektrowni pracownikami z spółek Będzie o 50 % niższe koszty i oczywiście młoda wykształcona załoga

 • 4 miesiące temu | ocena +19 / -4

  Po co w takim razie trzymają emerytów

  Wystarczy wyslac emerytów którzy mają naliczona emeryturę do domu i już mamy setki miejsc pracy Po co mają blokować miejsca dla młodych???

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -5

   Decyd

   A po co mają obciążać ZUS lepiej niech obciążają kopalnię i Elektrownię prawie nic nie robiąc

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -13

  Doltys

  Betrans fo likwidacji podobno

  • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

   Anżtys

   Security też

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -6

  olek

  W końcu mieszkanie kupi się w przystępnych cenach za m2.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -2

  Tak samo jak z przyjęciami

  Na miejsce każdego zwolnionego, powinni zwolnić jeszcze jednego z rodziny.

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -2

   Telex

   Gwarancja dziedziczenia zwolnienia.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -2

  Edek mający sporego pocieszyciel-oka

  Szkoda mi tylko tych , którzy pracują naprawdę... Ci z biur co po znajomościach poprzyjmowani po byle jakich studiach , niech już sie zwalniają , bo idzie ręka sprawiedliwości i zostaną wyibani i zobaczą co to normalna robota a nie ściemnianie za plecami wójka...

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -4

   Nico

   To przyjdź do biura w spółka i zobacz jaki miód!

 • 4 miesiące temu | ocena +13 / -3

  Ebev

  Fajny artykuł tylko gdzie są związki zawodowe gdzie jest nasz silna ekipa posłów tego regionu gdzie jest senator .my nic nie zdziałamy sami ale tamci mogliby dużo tylko???siedzą cicho i boka się odezwać. Wyjdą z ukrycia przed wyborami przypomni im się ze rejon energetyczny jest

 • 4 miesiące temu | ocena +16 / -2

  Oczekujemy nie współczucia, tylko gratulacji

  Zbędna troska. Głosowaliśmy na PiS i Andrzeja Dudę, mamy co wybraliśmy i sami sobie damy radę.

  • 4 miesiące temu | ocena +13 / -3

   Nie możemy się doczekać

   Żądamy przyspieszenia likwidacji i grupowych zwolnień

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -1

  ostatni gasi światło

  Spółki wkrótce będą niezależne od PGE!

 • 4 miesiące temu | ocena +25 / -12

  Pracowałem z robolami to wiem już nie pracuje w Budowlance😡

  No i dobrze większość to cholota pisowska tylko alkohol i papierosy i złodziejstwo donosicielstwo najgorszy sort wyborców Pisuaru czyli zwolennicy wariata smolenskiego Macierewicza i sztygara Dobkowskiego i Pieluchy 😄

  • 4 miesiące temu | ocena +9 / -5

   Xd

   Ale pod publikę piszesz. Pracuj gdzie chcesz tylko nie zniżaj się

  • 4 miesiące temu | ocena +13 / -5

   Xyz

   Również pracowałem i zupełnie się nie zgadzam. Fajni ludzie sporo po studiach lub po szkołach średnich i zawsze jeden stał murem za drugim. Pozdrawiam tę grupę zawodową

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -8

   U4zir

   Sam jesteś chołotą PIS-u. Robolu pieprzony.

   • 4 miesiące temu | ocena +5 / -5

    Mm

    Nie poznajesz Ddtrolla?