reklama
reklama

Spotkają się przy kopalnianym wkopie i ruszą... do Warszawy. Chodzi o politykę polskiego rządu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spotkają się przy kopalnianym wkopie i ruszą... do Warszawy. Chodzi o politykę polskiego rządu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaW czwartek (26 maja) z tarasu widokowego obok bełchatowskiej odkrywki, wystartuje rowerowy rajd pod hasłem „Rowerem dla Klimatu”. Jego organizatorem jest ruch Rodzice dla Klimatu, który chce zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia.
reklama

Miejsce startu zostało wybrane nieprzypadkowo – Elektrownia Bełchatów jest jednym z największym emitentów dwutlenku węgla do atmosfery w całej Europie. Właśnie dlatego rowerowy rajd wystartuje z tarasu widokowego przy kopalni. Celem jest dotarcie do Warszawy i złożenie na ręce premiera petycji wzywającej do bardziej ambitnych działań na rzecz klimatu.

- Chodzi o pokazanie troski o przyszłość naszych dzieci i całej planety w kontekście postępującej katastrofy klimatycznej. Chcemy podkreślić, że najważniejsze są zmiany systemowe. To, co robimy jako jednostki też jest istotne, ale przede wszystkim polityka polskiego rządu powinna być zgodna z wytycznymi Unii Europejskiej – mówi Dorota Herman z ruchu Rodzice dla Klimatu, jedna z organizatorek.

reklama

W środę 25 maja do Nowego Janowa przyjadą uczestniczący w rajdzie rowerzyści. Start zaplanowano na 26 maja ze Żłobnicy, gdzie mieści się taras widokowy przy kopalnianej odkrywce. Peleton przejedzie przez szereg miejscowości, by w niedzielę 29 maja dotrzeć do Warszawy. Trasa przebiegać będzie przez Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Zalew Sulejowski, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice, Żyrardów i Nadarzyn.

W każdym z przystanków odbędą się ekologiczne wydarzenia. Zaplanowane są m.in. prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty czy wystawy prac artystów. Stale w rajdzie jechać będzie 10 osób, natomiast każdy będzie mógł do niego dołączyć w dowolnym momencie.

Głównym organizatorem imprezy jest ruch Rodzice dla Klimatu, który zabiega o prowadzenie ambitniejszej polityki klimatycznej i jak najszybszą rezygnację ze spalania paliw kopalnych. Jego członkowie twierdzą, że wszystkie działania podejmują z myślą o swoich dzieciach.

reklama

- Jesteśmy ruchem oddolnym i działamy od trzech lat. Nasza organizacja powstała w czasie pierwszych młodzieżowych strajków klimatycznych w Polsce. My w 2019 r. pomagaliśmy młodym je organizować. Właśnie wtedy się poznaliśmy jako rodzice – mówi Dorota Herman.


reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama