Reklama

Reklama

Ile przepili bełchatowianie w 2022 roku? Kwota jest ogromna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Ile przepili bełchatowianie w 2022 roku? Kwota jest ogromna - Zdjęcie główne

foto Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ubiegłym roku w Bełchatowie sprzedano alkohol za łączną kwotę 72,6 mln zł. Wciąż najwięcej wydajemy na mocniejsze trunki.

Reklama

Kwota za 2022 r. jest rekordowa. Dla porównania rok wcześniej było to 69,2 mln zł, a w 2020 roku „tylko” 65,3 mln zł. Czy sprzedaż piwa, wódki, whisky i wina za łącznie 72,6 mln zł oznacza, że mieszkańcy Bełchatowa piją znacznie więcej? Niekoniecznie. Wpływ na taki wynik mogły mieć podwyższenie przez rząd akcyzy na alkohol, a także galopująca inflacja. Z drugiej strony coraz częściej słychać głosy specjalistów o tym, że zwiększa się liczba Polaków, mających kłopot z uzależnieniem od alkoholu.

Co ciekawe, eksperci w najnowszych badaniach wskazują, że spożycie alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju spadła, ale kosztem piwa chętniej sięgamy... po mocniejsze alkohole.  Raport "Alkohol w Polsce" przytacza dane, z których wynika, że konsumpcja alkoholu w 2020 r. wyniosła 9,62 litra na osobę, a w roku 2021 – 9,7 litra i była zatem mniejsza odpowiednio o 0,16 litra oraz 0,08 litra w porównaniu z 2019 r. Jednak, co może niepokoić, to fakt, że rośnie sprzedaż napojów spirytusowych, zarówno tańszych (wódka), jak i droższych (whisky, rum, gin). Ich udział wśród wszystkich sprzedawanych alkoholi jest największy od 30 lat i wynosi już blisko 40 proc. 

Według najnowszych danych magistratu, na terenie Bełchatowa w 2022 roku funkcjonowały łącznie 162 punkty, w których sprzedawano alkohol, wydano 437 zezwoleń na obrót napojami alkoholowymi  przeznaczonymi do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży.

W sklepach mocny alkohol powyżej 18 proc. (wódka i whisky) sprzedano za łączną kwotę 33,6 mln zł, a piwo za 25,6 mln zł. Z kolei na wino przeznaczyliśmy w ub. roku 8,4 mln zł.

A jakie kwoty zostawiliśmy w restauracjach i barach płacąc za „wyskokowe trunki”? Tutaj też najwięcej wydaliśmy na mocne alkohole, a dokładnie 2,3 mln zł. Nieco mniej na piwo 2,1 mln zł. Z kolei na wino 365 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy