Reklama

Reklama

Grypa atakuje w Bełchatowie. Pediatria przepełniona, coraz więcej dzieci trafia do szpitala

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Grypa atakuje w Bełchatowie. Pediatria przepełniona, coraz więcej dzieci trafia do szpitala - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W całym kraju rośnie liczba zachorowań na grypę. Podobnie sytuacja wygląda również w Bełchatowie. Szpital jest przepełniony, a na oddziale pediatrycznym trzeba dostawiać łóżka. Wzrost zachorowań potwierdza też sanepid.

Reklama

Lekarze alarmują o gwałtownym wzroście zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w całym kraju. Potwierdzają to również statystyki. W tygodniu przed świętami odnotowano blisko 300 tys. przypadków. Dla porównania w listopadzie było to nieco ponad 100 tys. na tydzień.

Podobnie sytuacja wygląda w Bełchatowie. Już przed świętami w szkołach odnotowywano liczne absencje wśród uczniów. W przychodniach ustawiły się kolejki do lekarzy, a w niektórych placówkach ciężko było zapisać się do pediatry. Coraz więcej przypadków infekcji było zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Najczęstsze objawy to m.in. gorączka, kaszel i bóle mięśni.

Wiele osób z infekcjami i chorobami układu oddechowego trafiło do bełchatowskiego szpitala. W tym roku w grudniu do placówki zgłosiło się (do 27 grudnia) łącznie 2021 osób w tym 1338 dzieci, które skorzystały z porad ambulatoryjnych albo wymagały hospitalizacji. Dla porównania przed rokiem w grudniu było to 578 przypadków (w tym 229 dzieci). Szpital zaznacza jednak, że rok temu obowiązywały ograniczenia związane z pandemią.

- Trudno porównywać obecny rok do roku poprzedniego z uwagi na to, że rok temu trwały duże ograniczenia pandemiczne w związku z COVID-19 – informuje bełchatowski szpital.

Placówka jednak potwierdza, że zauważalna jest bardzo duża liczba zachorowań wśród dzieci. Dominują głównie infekcje wirusowe (np. grypa RSV) oraz inne infekcje dróg oddechowych.

W oddziale pediatrycznym hospitalizowane są głównie niemowlęta i dzieci do 5 roku życia. Natomiast dzieci starsze, bądź lżejsze przypadki, po wstępnej diagnostyce w SOR kierowane są do leczenia w warunkach domowych.

- Oddział pediatryczny w bełchatowskim szpitalu jest cały czas w pełni obłożony, a nawet są dni, w których konieczne są „dostawki". W przypadku braku możliwości hospitalizowania dzieci, które wymagają pobytu w szpitalu, kierowane są one do placówek ościennych – informuje bełchatowski szpital.

W tym miesiącu na oddział przyjęto 190 dzieci z czego około 75 proc. z powodu chorób układu oddechowego. Niestety zdarzały się też poważniejsze przypadki powikłań.

- Niestety w oddziale były hospitalizowane dzieci z powikłaniami po grypie, w tym z zapaleniem mięśnia sercowego, czy też z zapaleniem płuc – informuje placówka.

Znaczący wzrost zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę potwierdza również bełchatowski sanepid. O ile jesienią liczby były na dość zbliżonym poziomie względem ubiegłego roku - w październiku 4164 przypadki zachorowań (2021 r. - 3969), a w listopadzie 4345 (2021 r. - 4032), to już w grudniu nastąpiło praktycznie podwojenie liczby zachorowań. W pierwszych trzech tygodniach tego miesiąca było to już 5684 zgłoszeń wobec 2093 w grudniu 2021 roku.

Zobacz również: Jak przygotować się na przybycie kota? 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy