reklama
reklama

Dziś warto spojrzeć w niebo nad województwem łódzkim. Gratka dla pasjonatów kosmosu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziś warto spojrzeć w niebo nad województwem łódzkim. Gratka dla pasjonatów kosmosu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ostatnich dniach pasjonaci astronomii zdecydowanie nie powinni narzekać na brak wrażeń. W weekend niebo nad Polską rozbłysło barwną tęczą za sprawą najsilniejszej od lat zorzy polarnej. Teraz obserwatorzy mają kolejny powód, żeby spojrzeć w gwiazdy.
reklama

W weekend 10-12 maja na niebie nad Polską mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach zjawisko. Najsilniejsza od lat zorza polarna była widoczna praktycznie z każdego miejsca w naszym kraju. Niestety w Bełchatowie i praktycznie całym województwie łódzkim obserwację utrudniły gęste chmury. Mimo to wielu mieszkańcom udało się zobaczyć, a nawet sfotografować to wyjątkowe zjawisko.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad województwem łódzkim

Okazuje się, że pasjonaci astronomii mają kolejny powód, żeby w nocy spojrzeć w niebo. W nocy z 13 na 14, a także z 14 na 15 maja nad Polską przelatywała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ci, którzy przegapili to wydarzenie, mają jeszcze szansę na obserwację ISS.

W tym celu warto udać się w miejsce zapewniające otwarty widok na niebo. Należy unikać lokalizacji z przeszkodami tj. drzewa czy wysokie budynki. Dostrzeżenie jej będzie z pewnością łatwiejsze niż polowanie na zorzę.

- Stacja Kosmiczna wygląda jak bardzo jasny punkt (dorównujący blaskiem planecie Wenus!) przemieszczający się w ciągu ok. 6-7 minut przez całe niebo od zachodniego po wschodni horyzont. Czasem warunki oświetleniowe pozwalają dostrzec przelot tylko w połowie i stacja nagle znika - wlatuje wtedy w cień Ziemi, a z jej perspektywy dochodzi do zachodu Słońca - tłumaczy Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”.

Kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleci nad Polską?

Jak informuje Karol Wójcicki, w środową noc czekają nas kolejne przeloty ISS nad naszym krajem, a tym samym również nad województwem łódzkim. Pierwszy odbędzie się jeszcze przy jasnym niebie w godzinach 21:08 -21:14. Stacja będzie jednak bez trudu widoczna.

Drugiego przelotu należy spodziewać się w godzinach 22:44 – 22:50. Jak przekazuje Wójcicki „stacja wyleci zza zachodniego horyzontu i wzniesie się praktycznie pionowo do góry, osiągając 87° nad horyzontem! Później poleci na wschodnią stronę nieba, gdzie o 22:50:45 wejdzie w cień Ziemi 16° nad horyzontem”. Ostatni przelot tej nocy odbędzie się w godzinach 00:21 – 00:23.

Szczegóły na temat miejsca przelotów można znaleźć w dostępnym w internecie kalkulatorze autorstwa Bartosza Wojczyńskiego.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Co to takiego?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy, jaki kiedykolwiek zbudowano, sztuczny i załogowy satelita Ziemi.

- Konstrukcja o powierzchni boiska piłkarskiego krąży wokół naszej planety na wysokości ok. 400 km z prędkością blisko ośmiu kilometrów na sekundę - informuje Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”.

Dzięki ogromnym panelom odbijającym światło słoneczne ISS jest doskonale widoczna na naszym niebie, przynajmniej w określonych sytuacjach.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama