Już 20 kwietnia w Kościele Katolickim obchodzone będzie najważniejsze dla wiernych święto Zmartwychwstania Pańskiego. W związku z tym w kościele odbywa się wiele nabożeństw upamiętniających mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tradycyjnie w wielu miejscowościach organizowane są również nabożeństwa drogi krzyżowej prowadzone ulicami miast. Podobnie jest również w Bełchatowie.
25. Droga Krzyżowa Ulicami Miasta Bełchatowa
Zazwyczaj nabożeństwo to odprawiane jest w Wielki Piątek. W Bełchatowie od kilku lat droga krzyżowa ulicami miasta organizowana jest jednak tydzień wcześniej. Podobnie będzie również w tym roku. Wierni we wspólną modlitwę upamiętniającą mękę Pańską wyruszą w piątek, 11 kwietnia.Co roku bełchatowianie wyruszają z innej świątyni. Zmienia się również miejsce zakończenia drogi krzyżowej. Tym razem wierni modlitwę rozpoczną w Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego na osiedlu Przytorze. Następnie przejdą ulicą Hubala, aleją ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dalej ulicami Lipową, Rotmistrza Witolda Pileckiego i Kościuszki. Zakończenie drogi krzyżowej zaplanowano w Parafii pw. Narodzenia NMP.
Modlitwa rozpocznie się o godzinie 19:30. Organizatorem jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Oddział w Bełchatowie.
Ekstremalna Droga Krzyżowa w powiecie bełchatowskim
Warto dodać, że tego samego dnia wierni mogą wziąć również udział w znacznie bardziej wymagającej wersji nabożeństwa. W naszym regionie tradycyjnie zaplanowana została Ekstremalna Droga Krzyżowa, która też odbędzie się w piątek, 11 kwietnia. Uczestnicy spotkają się w kościele w Parznie, gdzie o godzinie 18:00 odprawiona zostanie msza święta, po której wierni wyruszą w drogę. Do wyboru mają aż pięć tras prowadzących przez różne miejscowości naszego powiatu, a także sąsiednich samorządów.Najdłuższa tegoroczna trasa liczy ponad 80 km i prowadzi aż do Częstochowy. Wierni wyruszą również w wędrówkę do Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Sulmierzyc i Łękińska. W przypadku tej modlitwy wierni pokonują wyznaczoną trasę w samotności, ciszy i skupieniu. Podczas EDK panuje kilka zasad, a najważniejszą z nich jest jednak reguła zachowania milczenia od dotarcia na I stację drogi krzyżowej.
W związku z tym organizatorzy apelują do uczestników o uszanowanie prawa innych do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
Czytaj więcej: Idą nocą w samotności kilkadziesiąt kilometrów. Przejdą przez teren bełchatowskiej kopalni
Komentarze (0)