W połowie kwietnia odbędzie kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wydarzenie co roku organizowane jest w wielu częściach Polski i przyciąga wiernych chcących udać się w modlitewną wędrówkę. Podobnie będzie również tym razem, a wierni z naszego regionu będą mieli aż pięć tras do wyboru.
Tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w naszym regionie zaplanowana została na piątek, 11 kwietnia. Tego dnia uczestnicy spotkają się w kościele w Parznie, gdzie o godzinie 18:00 odprawiona zostanie msza święta, po której wierni wyruszą w drogę. Do wyboru mają aż pięć tras.
Ekstremalna Droga Krzyżowa Parzno - Bełchatów
Nie mogło oczywiście zabraknąć tej najbardziej popularnej biegnącej z Parzna do Bełchatowa. Trasa oznaczona jest jako żółta i biegnie przez miejscowości Roździn, Cisza, Firlej, Zbyszek, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Trakt Puszczański, Lubośnia, Podżar, Żar, Bożydar, Kaszewice, Borki oraz Kurnos Drugi. Koniec zaplanowany jest w Kościele N.M.P. Matki Kościoła i św. Barbary.Trasa ma około 44 km długości i oznaczona jest jako ta dla początkujących. Należy jednak wziąć pod uwagę, że biegnie też przez odcinki leśne.
Ekstremalna Droga Krzyżowa Parzno - Piotrków Trybunalski
Podobnie jak rok temu wierni mogą również wyruszyć w drogę do Piotrkowa Trybunalskiego. Trasa zielona prowadzi przez miejscowości: Wierzchy Kluckie, Bełchatów-Ludwików, Bełchatów-Grocholice, Zdzieszulice Górne, Korczew-Piaski, Korczew, Mokracz, Miłaków, Bogdanów, Wola Bogdanowska, Kacprów, Wola Krzysztoporska, Siomki, Gąski. Zakończenie zaplanowano w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej. Łączna długość marszu wynosi ok. 46 km.
- Większość trasy prowadzi przez lasy, drogi polne lub wiejskie. Dopiero końcówka jest bardziej miejska, co na tym etapie może stanowić zaletę przy naturalnym zmęczeniu przy końcu trasy. Na końcu w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego czeka na nas tym razem Matka Boża Pocieszenia, która w Roku Jubileuszowym wraz z Panem Jezusem obecnym w kaplicy adoracji pragnie spotkać się z nami po przebytej drodze krzyżowej – informują organizatorzy.
Ekstremalna Droga Krzyżowa Parzno – Sulmierzyce
Ostatnią z tras, którą wierni mogli już poznać w zeszłym roku, jest ta prowadząca do Sulmierzyc. Droga brunatna przebiega przez miejscowości Roździn, Zbyszek, Uroczysko Święte Ługi, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Żabczanka, Podżar, Żar, Puszcza, Osiny, Dębina, Stanisławów. Zakończenie zaplanowano w Kościele pw. św. Erazma Biskupa Męczennika.Trasa liczy około 43 km i przebiega przez tereny kopalniane i jak przekazują organizatorzy za sprawą przesuwania się odkrywki węgla uległa w tym roku kolejnym modyfikacjom w stosunku do pierwotnej wersji. Jest to związane z zanikaniem kapliczek.
- Osoby, które szły tą trasą w 2023 roku, pomimo trudniejszych momentów, których w tym roku staraliśmy się Wam oszczędzić, w większości byli bardzo zadowoleni z tej trasy – przekazują organizatorzy.
Ekstremalna Droga Krzyżowa Parzno – Łękińska
W tym roku wierni mają do wyboru jeszcze dwie nowe trasy. Pierwsza z nich oznaczona została jako błękitna i prowadzi do Łękińska. Wierni przejdą przez miejscowości: Wierzchy Parzeńskie, Wierzchy Strzyżewskie, Kaszewice Kolonia, Kościół Św. Trójcy w Kaszewicach, Kuźnica Kaszewska, Słok Młyn, Piaski, Góra Kamieńsk, Czyżów. Koniec modlitwy zaplanowano w kościele św. Jana Chrzciciela. Długość marszu w tym przypadku wynosi ok 45 km.
- Jednymi z najtrudniejszych fragmentów trasy jest wejście na górę Kamieńsk, jak również strome zejście drogą asfaltową. Dużą ostrożność należy zachować w okolicach wszelkich zbiorników wodnych, szczególnie na Słoku i w pobliżu góry Kamieńsk. Dodatkowo należy zwrócić baczną uwagę na drodze od kościoła w Kaszewicach, szczególnie od cmentarza do zejścia z drogi asfaltowej. Jest to odcinek o wzmożonym ruchu pojazdów, o długości około 2,5 km prowadzący w kierunku kopalni – informują organizatorzy.
Ekstremalna Droga Krzyżowa Parzno – Częstochowa
Wierni tym razem mogą wybrać również znacznie dłuższą trasę prowadzącą do Częstochowy, której dystans to aż 82 km. Trasa złota prowadzi przez miejscowości: Wierzchy Kluckie, Podwódka, Podścichawa, Kaszewice-Kolonia, Kaszewice, Smugi, Trząs, Kawalce, Dygudaj, Sulmierzyce, Strzelce Wielkie, Konstantynów, Łążek, Orczuchy, Kuźnica, Wólka Prusicka, Stary Kocin, Nowy Kocin, Kuźnica Kiedrzyńska, Kopiec, Biała. Zakończenie modlitwy zaplanowano oczywiście w kaplicy Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze.
- Trasa jest bardzo długa i może doprowadzić do wycieńczenia organizmu. Należy zachowywać więc kontakt z osobą, która może nam pomóc w czasie kryzysu lub niespodziewanego zdarzenia. Osoby, które chcą wyruszyć tą trasą, powinny być dobrze przygotowane fizycznie i psychicznie, gdyż może to być ponad 20 godzin wędrówki. Zdecydowanie nie poleca się trasy osobom, które pierwszy raz biorą udział w EDK, a osoby, które wyruszają, muszą być świadome ryzyka, jakie podejmują na własną odpowiedzialność – przekazują organizatorzy.
Szczegóły dotyczące każdej z tras oraz możliwość rejestracji znajdują się na stronie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, a także w aplikacji.
Na czym polega Ekstremalna Droga Krzyżowa?
Chętni powinni pamiętać, że zgodnie z prawem EDK jest przejściem o charakterze indywidualnym, osobistą praktyką religijną i sztab rejonowy nie ponosi odpowiedzialności za uczestników. Każdy powinien być zatem świadomy, na jaki wysiłek się decyduje, a także wziąć pod uwagę zagrożenia związane z pokonaniem takiego dystansu.Podczas EDK obowiązuje jeszcze kilka zasad. Najważniejszą z nich jest jednak reguła zachowania milczenia od dotarcia na I stację drogi krzyżowej. W związku z tym organizatorzy apelują do uczestników o uszanowanie prawa innych do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
Komentarze (0)